„Конституционно право“ от проф. Емилия Друмева с пето преработено издание
В луксозно издание с твърди корици излиза един от най-важните трудове, свързани с българския конституционализъм
Проф. Емилия Друмева
Проф. Емилия Друмева е завършила Юридическия факултет на Софийския университет, била е младши съдия в Софийски градски съд, сътрудник по национално и сравнително конституционно право в Института за правни науки на БАН, преподавател е в Нов Български Университет, Юридическия факултет на Пловдивския университет, както и Юридическия факултет на УНСС. Специализира в Германия, Португалия, Испания, САЩ, Великобритания и др. Автор на юридически разработки в областта на конституционното право и правата на човека. Член е на Централната избирателна комисия през 1990 г. Била е председател на експертния съвет към Временната комисия за изменение на Конституцията в ХХХІХ НС и български представител в Европейския Комитет за предотвратяване на изтезанията към Съвета на Европа. От 2003 е съдийка в Конституционния съд от квотата на Народното събрание, а към днешна дата е научен съветник на президента Румен Радев.
Един от най-важните трудове, свързани с българския конституционализъм – „Конституционно право“ от проф. Емилия Друмева, вече е с пето преработено издание.
То предлага изцяло нов поглед над случващото се в рамките на стартиралото вече Председателство на Съвета на Европейския съюз, което България пое в началото на 2018 г.
„Конституционно право“ от проф. Емилия Друмева дава отговори на много от въпросите, които задават промените в законодателството и в съдебната практика, разглежда интензивното развитие на конституционализма, в т.ч. изменения на Конституцията, както и новата битност на българското право като на държава членка на особена наднационална общност – Европейският съюз.
Ето какво казва самата тя в предговора на новото издание на „Конституционно право“:
Четвъртото издание на „Конституционно право“ от края на 2013 г. бързо се изчерпа, което насърчи подготовката на настоящето V-то преработено и допълнено издание, продължаващо представянето на българското конституционно право, както и основни черти на конституционализма по света.
През изминалите оттогава години българският конституционализъм преживя развитие, изпълнено с напрежение, но и с постигани удачни решения. След широка обществена дискусия бе приет и действа нов Изборен кодекс (2014 г.), втори поред в рамките на 3 години, което само за себе си трудно се съвместява с нормотворческата традиция. Но този Изборен кодекс се прилага, вече има изменения и по него са произведени избори за Европейски парламент (2014 г.), предсрочни избори за Народно събрание (2014 г. и 2017 г.), местни избори (2015 г.) и президентски избори (2016 г.), т.е. Изборният кодекс е работещ инструмент, създаден в отговор на справедливата потребност от подобряване на нормативната рамка на изборите и произвеждането им в съответствие с международните стандарти. В същото време дебатът за правилата, по които ние гражданите изразяваме политическата си воля, продължава да вълнува експертите и широката общественост. Конструктивността на този дебат зависи от познаването на характеристиките на различните изборни системи, на техните предимства и недостатъци – все въпроси, които присъстват в книгата „Конституционно право“ още от нейното първо издание и имат развитие в настоящото пето издание.
Произведоха се и два национални референдума, което е свидетелство за силна изява на демократичния принцип. Законовата уредба претърпя промени, целящи да улеснят инициативите и резултатно участие на гражданите в пряката демокрация.
Конституцията се сдоби с още една „поправка“ (2015 г.), V-та поред, движена от стремежа за по-ефективна съдебна власт: промени се структурата и функционирането на Висшия съдебен съвет – след ревизията той работи в три формата: съдийска колегия, прокурорска колегия и пленум, със съответните правомощия. С V-тата поправка редом с омбудсмана се добави още един субект – Висшият адвокатски съвет, който да брани гражданите пред Конституционния съд при нетърпимо посегателство от страна на законодателя върху основни права и свободи.
Конституционният съд като пазител на върховенството на Конституцията произнесе през изминалите три години интересни решения, покриващи различни сектори на конституционното пространство. В настоящето V-то издание се продължава посочването на водещата съдебна практика след всеки раздел от изложението.
Надявам се, че V-тото издание ще е полезно в динамиката на реалния конституционализъм. В рамките на предстоящото през 2018 г. Председателство на Съвета на Европейския съюз, което България поема, ще има импулси и насърчение за търсене и постигане на верни отговори и решения за Европа, за държавата ни и за всеки един от нас.
Привет на силната женска енергия.Вие и точно Вие, г- жа Друмева, ще постигнете съвършенно нови висоти.Основните неотменяеми и естествени права на гражданите драстично се погазват .А държавата е доброволно създадена не да ги игнорира, а да ги опазва.Бъдещето иска от Юристите друг тип организация_ посочете я, открийте пътя до нея.Защото който не чува шепота на Суверена, той остава на поправителен.Изпращам Ви цялата си обич.Адвокат Виолетка Стоянова.