Столичните районни съдии в декларация
Командированите от страната съдии са жизнено необходими за оцеляването на СРС
Магистратите настояват Съдийската колегия да преценява натовареността преди да реши дали да върне кадри на постоянната им месторабота
11-те командировани от страната съдии са жизнено необходими за оцеляването на Софийския районен съд (СРС). Колегите са жертвали личния си комфорт, за да работят повече на непостоянно работно място и да помогнат за осъществяване на правосъдието там, където има нужда. Намираме за особено тежки и неприемливи не само свръхнатовареността в СРС, но и необходимостта тя да бъде непрекъснато припомняна на фона на пасивността на държавните институции, което ни подтиква към предприемане на по-решителни действия.
Това се казва в декларация на съдии от СРС до Висшия съдебен съвет. Тя е по повод медийни публикации срещу съдия Лилия Терзиева, която е командирована от РС-Пещера в Софийския районен съд от председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов и която беше атакувана заради решение, с което отхвърли жалба на бивш служител на ВКС срещу уволнението му.
Във вторник Съдийската колегия ще разгледа декларацията. Освен нея, кадровият орган ще обсъжда и предложения на председателите на съдилищата в Пещера и Свищов, с което иска да бъде прекратено командироването на магистратите Лилия Терзиева и Мария Димитрова.
В тази връзка от СРС казват: „Бихме искали да започнем да усещаме в неотложен порядък действителни резултати от последователна политика на ВСС по регулиране на равностойно количество работа на всеки съдия. Паралелно с това акцентираме, че необходимостта от съдии е преценима при съпоставка с натовареността на други съдии и затова при упражняване на новите си правомощия по чл. 30 ал. 5 т. 18 ЗСВ Съдийската колегия може да пренасочва (връща) кадри към други съдилища само когато натовареността в тях е по-голяма. При евентуално прекратяване на командироване не бива да се неглижира разрушителният ефект от лишаването от титуляри на състави с висящност от 200 и повече искови дела както върху останалите съдии в СРС, така и върху правата на гражданите за разглеждане и решаване на делата им в разумен срок“.
От съда посочват, че действително командироването трябва да се третира като временно изключение, а кадровите проблеми трябва да се разрешават чрез провеждането на конкурси и разкриване на нови щатове.
„Но понастоящем – и това зависи не от съдиите и административното ръководство на СРС – липсват решителни, реални и достатъчни действия по привеждане на действителната численост на съда в съответствие с натовареността му на база на реформа на съдебната карта и други мерки. Разкритите нови щатни бройки единствено компенсират донякъде настъпилото вследствие на законодателните изменения увеличение на новообразуваните дела. Така в крайна сметка ежегодните постъпления на всеки съдия не намаляват. Поради това командироването е представлявало през годините и представлява важен частичен инструмент за справяне с твърде непосилното количество дела на производство на всеки съдия в СРС. Следва да се отчита, че по линия на командироването СРС е и „донор“ на горестоящите съдилища, така че чрез този институт косвено става възможно обезпечаването и на други високо натоварени съдебни органи“, казват още магистратите.
Според тях командироването трябва да става по публично обявени правила и след проучване на действителната натовареност на съдилищата.
От СРС отправят две искания до кадровия орган – да реагира срещу поредния акт на публично обругаване на съдии и Съдийската колегия да предприеме мерки за решаване на кадровия проблем на съда, каквито обещания са дали мнозинството от членовете ѝ в концепциите си преди да бъдат избрани във ВСС.
„Изразяваме готовността си както за сътрудничество по горните въпроси, така и за предприемане на допълнителни действия“, завършват съдиите от СРС.
5
Коментирайте
Командироването решава проблема частично, което de facto е замазване на положението. Трябва да се открият нови щатни бройки. Не е редно в най-натовареният съд в страната да се наказват колеги, заради нерешени дела. Човешките възможности все пак имат граници.
Адмирации за магистратите от СРС! Застанаха зад колежката си Лилия Терзиева и защитиха авторитета й.
По този начин застанаха против уволнената служителка от ВКС. Според вас решението на г-жа Терзиева дали е адекватно? Нали съдиите трябва да се борят за прозрачност и справедливост в съдебната система.
Абе, оправете го този проблем най-накрая! Сгради – хубаво, битови условия – добре, но хора няма. И това го слушам от поне 10 години. Толкова ли няма кандидати за районни съдии или съдебната власт няма пари за заплати? Каква е причината тази драма да се точи толкова дълго?
За какъв комфорт става въпрос? В Пещера сигурно е по-добре, отколкото в София. Е, да там населението е близо 20 хил. души и е по-спокойно.