Председателят на ВАдС:
Качествена съдебна медиация може да има само ако участват адвокати
Качеството на съдебната медиация може да се гарантира, само ако основните участници в съдебната медиация са адвокати. Това е заявил председателят на Висшият адвокатски съвет (ВАдС) Ивайло Дерменджиев в една от първите си срещи след встъпването в длъжност на новия съвет, която е била с члена на Висшия съдебен съвет Даниела Марчева.
Пред нея Дерменджиев е настоял за активно присъствие на адвокатурата при изработването на законодателните изменения за въвеждане на задължителна медиация по някои граждански и търговски дела.
Марчева е инициатор на проекта „Въвеждане на способи за алтернативно разрешаване на спорове (АРС) в съдебната система в България – пилотно въвеждане на задължителна съдебна медиация; доизграждане на мрежата от съдебни центрове във всички окръжни райони на страната; разработване на стратегия за пълноценно използване на други алтернативни способи за разрешаване на спорове”. Той е включен в Плана за възстановяване и устойчивост и предвижда пилотно въвеждане на задължителна съдебна медиация по определени граждански и търговски дела първоначално в съдебните центрове по медиация към съдилищата в София, Перник, Пазарджик и Варна, а впоследствие и в цялата страна (виж повече тук).
От ВАдС съобщиха, че Дерменджиев и Марчева са се съгласили, че въвеждането на модел за задължителна медиация ще гарантира „утвърждаване на културата на споразумението като начин за решаване на спорове, което досега е много слабо познато, респективно до увеличаване на използването на извънсъдебната медиация като цяло и гарантиране правата и интересите на страните“. Освен това ще доведе до намаляване на натовареността на съдилищата и повишаване на ефективността на гражданското и търговското правораздаване. Ще повиши и доверието в съдебната система и ще подобри бизнес средата.
Според двамата именно задължителната медиация по някои дела е начинът да се преодолее основната пречка пред по-масовото използване на този извънсъдебен способ за решаване на спорове – липсата на желание и доверие на страните.
Марчева и Дерменджиев са обсъдили ролята на адвокатурата при въвеждането на задължителна медиация.
А председателят на ВАдС е споделил, че има намерение към постоянно действащата Комисия по правни въпроси на съвета да бъде създадена нова секция „Медиация и арбитраж“.
Адвокатите от години настояват за въвеждане на задължителна медиация по някои дела (какви предложения бяха направени на международна конференция преди 3 години можете да си припомните тук).
62
Коментирайте
Навремето – като бях начинащ имаше Арбитраж и автоматизъм за търговскик субекти, сега – водя дело за всякакви работи, от кутия с блажна боя до консигнация, ужаси, това е непълноценно, ама кой ти пита.
Минало незабравимо свършено време.
Имаше го и др. Андрей Карлович. Сега – лине. Няма надежда да се върне, особено пък ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
Задължителна медитация е нонсенс, нещо като дървено желязо. Именно защото медиацията е доброволна, по дефиниция. Медиацията е паразитна и безсмислена дейност, с цел правене на пари, както казваше голям юрист-медиацията е мвъни, мъни, мъни. Линк: https://m.dnes.bg/politika/2011/03/17/mediaciiata-e-myni-myni-myni.113723 Напъните медиацията да стане задължителна няма да се случат.По очевидна причина ,че задължителна медиация е противоконституционна. Задължителната медиация ще направи процеса скъп, бавен, тромав, и ще захлебят с паразитни доходи от нищонеправене замесените в медиатирането. Някой даде пример с арбитражите ,че ги имало на запад. Видяхме арбитражите по български какво правиха, допреди законодателните промени. Че в България се оказваше,че човек може да бъде осъден… Покажи целия коментар »
Адвокат Дерменджиев е кандидатура и действа като лобист на банките, защото бе издигнат, подкрепен и избран благодарение на банковото лоби в адвокатурата в лицето на адвокат Гигова и адвокат Калайджиев. Посредством Асоциацията на банките в България.
Нямам обичая да се крия зад псевдоними, когато си изказвам мнението. Направих си труда да прочета коментарите под публикуваното съобщение за среща на новия Председател на ВАдвС с представител на ВСС по въпросите за медиацията. На всички искам да кажа само това-докато адвокатите не започнат да се отнасят към собствената си професия с отговорност и уважение, ще продължим да стоим на опашката на юридическите професии по готовност да покажем какво искаме и защо го искаме. Коментарите не показват нито уважение към адвокатурата, нито отговорно мислене към процесите, които се случват. Медиация и арбитраж има по целия свят и никой никъде… Покажи целия коментар »
Не сте схванала или най-точно нямате личен интерес колежке – за основното.
Въобще дневният ред на Адвокатурата не е този и истинският няма нищо общо със семките, бонбонките и близалките на малцината богопомазани избрали „новото“ ръководство.
В сравнение с Марчев и Марчева си като слон в стъкларски магазин.
Е нали сме все пак единствените пилоти сред адвокатите и незаменими адвокати сред пилотите:
Пилотно въвеждане на задължителна съдебна медиация.
За да медитира и лобира Конкубинатът начело на Адвокатурата.
Тамън проектите ще вървят и ще има пак и завинаги усвояване.
Сега остава Дерменджиев с Марчева да предложат и ебането да стане задължително, защото сме в демографска катастрофа. Като мярка по модел 4.
Несъмнено са умни, но преди всичко са (без)користни.
и красиви.
И красиви!
Дали страните ще изберат медиация е техен личен изБор-с оглед на абсурдни предложения медиацията да е задължителна-това е абсурд-по дефиниция тя е доброволна. Дали пред медиатора страните ще бъдат подпомагани от месар -например или адвокат, или ще отидат сами- е личен избор и отговорност на страните. А не друг да решава вместо страните ,кое е добре за тях. Все пак адвокатът няма да подпомага страните от добро сърце, а срещу заплащане, и право и избор на страната е дали и на кого ще си даде парите. А не друг да решава какво е добре да се случи със чуждите пари.… Покажи целия коментар »
Е да де.
Преди 9.9.44 е нямало ВИИ, сега УНСС. Катедрата по статистика и после по стопанска история и икономика е била в ЮФ на СУ.
Колко му е, ако импресионистите бяха зъболекари.
Кой от кой се ражда е без значение, важното е да има последователност в непоследователността към юридическото образование.
Пуцаджии, рабфакаджии, задочници, вечерници и нощници от всички икономически, технически и свободни институти – СЪЕДИНЯВАЙТЕ СЕ!
ИЗПРАВЕТЕ СЕ! ТЕ ИДВАТ.
Историята нещо ти е много зле. Преди 9.9.44 е ивало Свободен университет от 1920, от който Буров си е събирал кадрите за банката, защото е бил много по-практически и житейски ориентиран от СУ /ако си чел разговорите с Буров на Михаил Топалов/. После е преименуван и лифтиран като ВИИ, а след 1990 като УНСС. Сиреч, е на 101 г. Чети малко повече, преди да пишеш….
Още от 1938 г. в юридическия факултет е създаден втори отдел за държавни и стопански науки. Този отдел, заедно със Стопанския факултет, са двете структури произведени във Висш икономически институт през 1952 г. (ВИИ, днес УНСС).
Обаче телефонното апартче чупи дрескодчета. В крак с времето.
Севдалина Арнаудова Рифенщал пасти да яде! Уцелил е ваксата за адвокатурата.
Обаче мустаките с чизми ги докарва досущ като на вожд и учител на адвокатите.
Смешник.
Наближаваше празник Безквасници, наречен Пасха;
А първосвещениците и книжниците диреха, като как да Го погубят, защото се бояха от народа.
И влезе сатаната в Иуда, наричан Искариот, един от числото на дванайсетте.
И той отиде и се наговори с първосвещениците и воеводите, как да им Го предаде.
Те се зарадваха и се споразумяха да му дадат пари;
И той обеща, и търсеше сгодно време да им Го предаде не пред народа.
Този Дерменджиев започна да ми става … естествено … смешен.
Чисто и просто си е ПЪЛНА АЛТЕРНАТИВА на десгашните дела, документи и дейци във Висшия адвокатски съвет.
Сред последните са замките му Гигова и Лулчева, както и главния секретар Христова – все „нови лица“ до болка познати. До болка!
Срещата му с Марчева съвсем не е случайна. Тя прелестно не издава, а показва, в какви тежки зависимости е този „адвокат“ подвизавал се в битността си като арбитър свързан със спорта.
Така е то когато нямаш не идеология, а елементарна идея къде се намираш, за какво се бориш, а слушаш само „сценаристите“ в слушалката.
Лоши съветници, Дерменджиев! Не може първият с когато се срещаш да е Марчева, най-незнаещата във ВСС и откровена депесарка и привърженик на Гешев. Лошо начало.
Да, трябваше да покани на шампанско и с червен килим партийните отрепки Лизан и Дишева. Нищо, че саботират всичко смислено и не правят нищо за съдебната реформа.
Този тип инсталиран от дългите ръце на банкерите /Гигова, Лулчева/ начело на висшите лобисти е съвсем неадекватен и ошашавен на новото си място. И намери за „нужно“ първо да се види с Марчева?! Това е повече от автогол. Тази която Нинова и Зарков предложиха, ГЕРБ – инсталираха и от сараите ползваха за топор при разпределянето на порциите. Демерджиев е напълно изперкал. Ако въобще е имал някаква земна опора преди „издигането му“, понеже ми е напълно непознат. Каква медиация, каква „задължителна медиация“, какво разтоварване – на кой и от какво и по дяволите какви 5 лева те гонят бре Дерменджиев? Ти… Покажи целия коментар »
То и това, че комунизмът си отиде у нас е виц. И там именно е проблемът. Каквото и да се прави за промотиране на медиацията трябва да е възможно най- скоро, следва да включва и въвеждането й и по потребителски дела и следва да е ясно какъв е механизмът на финансиране на тези процеси – най- добре да е безплатна само по логиката, по която се предоставя правна помощ иначе ще изглежда, че за защита на конкуренцията у нас няма. А и да не забравяме, че: Безплатно сирене няма!
Медитацията е много хубаво нещо.
Яж я. С три букви.
Хубаво е. Преди време в София имаше обяви за гостуващ индийски велик медитатор. Лица,, желаещи да са медиатори объркали курса и се записали на курс за медитатори. Докрая не разбрали какво учат. Подават после документи пред МП за медиатори и там им казвнат,че курс по медитация не им върши работа. Но все пак медитацията е полезна, вклч и ако медиатор медитира.
Тоест парите за курс за медитатори за добре вложени, според мен ….:) Лично аз мисля,че не е зле медиатор да разбира от медитиране, с цел да е максимално полезен на страните, като чрез медитация осмисли медиационния казус.
Медиацията ще свърши на 98% работата на медитацията.
Особено ако се ангажира Националното бюро за правна помощ.
За адвокатите пак ще има един Голям, с пълното съдействие на колегата Дерменджиев.
К.Р.
Каква медиация, колеги? Тия леваци едно правителство не могат да направят! Ковид идва, заводи спират, заради тока, а тези си го мерят. Лошото е, че след нови избори пак ще е същото. Некадърници!
На теория- много добре. Да видим как и кога ще се осъществи.
Моля?! Теория ли?
Никак. Не може друг да решава вместо страните, което е добре за тях.
Да, това би довело до повишаване то на ефективността на гражданското и търговското правораздаване.
Ще доведе точно до обратното.
Обаче явно точно това е целта. Реално BG e на първо място в Европа /не ЕС/ по калпак-прокурор и калпак-съдия на единица данъкоплатец. И за капак – „задължителна медиация“. Ало? Температурата, ако обичате?
Ще оскъпи, удължи и усложни процеса. Това е очевидно. А и във фазата на медиация адвокатите ще искат допълнително заплащане, извън заплащането по съдебната фаза после. Медиацията ще изисква и допълнително губивреме за страните-те ако са могли да се разберат, нямаше да стигнат до съд.
Естествено, че ще има липса на желание и доверие на страните. Хората вече ги е страх да се доверят.
Защото това е нов способ за извънсъдебно споразумение. А българинът е недоверчив по принцип.
Лизанчо, явно пак си получил поредния транш … ми се струва.
Нито е нов, нито е способ.
Делата, за които обсъждат задължителна медиация са такива, че възможностите за подобно решаване на спора вече са били изчерпани и затова вероятно се е стигнало до съд. Затова не ми се вижда много ефективна мярка.
Практиката ще покаже.
Никаква практика!
Цялото това „художествено творчество“ тип самодейност е яко промотирано много отдавна и точно от мрежата на Сорос. И не само в BG. В деструктивен план. За противника в Европа.
Нужно ли е да бъркаш в контакта, за да разбереш какъв ще е резултата?
Разграждане на всичко – пол, институции, държавност. ЦРУ.
Много добри предложения. Въпросът е кога ще бъдат осъществени.
Няма да е скоро. От кога се гласят за това и в крайна сметка- едно голямо НИЩО.
Затова е и предложението за задължителна първа медиационна среща- така хората ще свикнат и ще разберат за медиацията.
Много добра идея! Поздравления за инициатора!
10-15 години.
Поне!
Дерменджиев, Марчева, избралите ги, предложилите ги, „идеи“, шамандури … Черно море, много е добре, слънце пече, още по-добре … егати и адвокатурата след като Дерменджиев е председател на висшия.
Аз пък мисля, че задължителната медиация по някои видове дела е добра идея. Това наистина е един от начините съдилищата малко да се разтоварят. Лошото е, че хората нямат вяра на медиаторите и трудно биха се навили да се възползват от тази услуга
Т.е. споделяш мнението на Б.Б., че такъв ни е матриала 🙂
Там е реботата, че не мислиш, а само получаваш от „Козяк“.
Няма нужда от разтоварване на съдилищата. На първо място сме по брой на съдии в ЕС. Заплащането е огромно, бонусите-несметни(само за ЧНГ, ивън заплатата през миналата година около 10 000 ,например).
На който съдия му е трудно-да напуска. А не да хленчи за разтоварване, при това свръхфинансиране на съдебната системва.
Считам дори ,че съдилищата трябва да бъдат допълнително натоварени-например да се върне регистърното производство в съда.
Напротив. Тя е способ за алтернативно разрешаване на спорове.
Нито е способ, нито е алтернатива, нито нещо е разрешила, а е натворила нови проблеми, че … си нямаме такива и не се нуждаем от тотална съдебна реформа.
За мен медиацията не бива да е задължителна.
Добро утро.
На тези парите, ако им се бавеха, колкото резултатите от проектите, щяха да са измрели от глад вече.
Ааа, няма да се оставят да стигнат дотам. Такъв вой до небесата щеше да има 🙂
Абе това с медиацията започва да звучи вече като виц. Струва ми се, че вече 10 години чета това и подобни заглавия и все едно всеки момент ще започне масово да се въвежда и прилага.
E, нормално, тя върви с темповете на съдебната реформа, за да няма разминавания.
Докато не се появят хора, които наистина сериозно да се захванат с реформата, в т.ч. и медиацията, ще си останем само с четенето
А, благодаря?
А иначе, Дерменджиев много да внимава в картинката, понеже Радосвет Радев му мина път на „промоцията му“.
Да не изскочи някое диво прасенце от багажника на новия руководител на Адвокатурата.
Не друго.
Вие идвате, нали? Другите – вън! Инакомислещите.
От комсомолската организация.