Кабинетът е отпуснал още 1 млн. лева за бонусите на спецсъдилищата
Още 1 000 000 лева е отпуснало правителството за изплащане на допълнителните възнаграждения в спецправосъдието. Това е вторият транш, който Министерският съвет превежда от републиканския бюджет в този на съдебната власт. През юли отпусна целево 2 млн. лева на съдебната власт отново за бонусите на спецправосъдието.
Сумата от 1 млн. лева ще бъде преведена по сметките на двете спецсъдилища. Апелативният специализиран наказателен съд ще получи 347 200 лева, а първоинстанционният – 652 800 лева.
Средствата са за обезпечаване изплащането на възнаграждения по чл. 233, ал. 6 и чл. 345, ал. 5 от Закона за съдебната власт, гласи постановлението на Министерския съвет.
Първата разпоредба предвижда: „Въз основа на степента на натовареност на съответния орган на съдебната власт Висшият съдебен съвет определя допълнително възнаграждение на съдия, прокурор или следовател. Съдиите в апелативния специализиран наказателен съд, в специализирания наказателен съд, прокурорите в апелативна специализирана прокуратура, в специализирана прокуратура и следователите в следствения отдел на специализираната прокуратура получават допълнително възнаграждение в размер, определен по утвърдени от съответната колегия на Висшия съдебен съвет правила за индивидуална оценка на резултатите от дейността, но не повече от 6 основни месечни възнаграждения годишно“.
А в чл. 345, ал. 5 от ЗСВ се казва, че допълнителни възнаграждения трябва да получат и служителите в специализираните съд и прокуратура.
Отпуснатите целево 2 млн. лева през лятото пък бяха за прокуратурата, за да се обезпечи именно изплащането на бонусите за обвинители, следователи и служители.
При изготвянето на бюджета на съдебната власт за 2019 г. ВСС заложи средства за изплащане на до три допълнителни заплати на съдиите и прокурорите в натоварените и специализираните органи.
Разчетът беше направен при общ бюджет за системата от 769.4 млн. лв. за 2019 г. Но Народното събрание гласува бюджет от 666 млн. лв., като финансовото министерство предложи да не се дават до три, а по една допълнителна заплата на магистратите от тези органи.
По информация на „Лекс“ кадровият орган разполагаше със 7 186 900 лв. за тези възнаграждения. Разчетите на ВСС показваха следното:
- 3 012 600 лв. трябва да бъдат разпределени между 934 натоварени съдии;
- 116 400 лв. между 31 специализирани съдии;
- 74 200 лв. между 66 служители в спецсъда;
- 3 659 500 лв. между 1156 натоварени прокурори;
- 206 300 лв. между 59 специализирани прокурори;
- 117 900 лв. между 82 служители в спецпрокуратурата.
С двата транша от републиканския бюджет тази сума вече нарасна на 10 186 900 лева.
18
Коментирайте
Съдиите са най-мързеливата част от гилдията – каква смешна дума – гилдия. Като че ли сме търговци. Учим заедно с бъдещите съдии, заедно се образоваме – но кое е основното – правото е единна наука – а не Наказателно отделение, Административно отделение, Фирмено отделение, Търговско отделение, Брачно отделение.
В училище се учи всичко – и химия и биология и се развива и трудово възпитание и спорт и рисуване и други дисциплини.
В университета се учи една специалност Право и се разделяме след това на Пеналисти, Цивилисти, ужас.
А в критериите за бонусите освен натовареността има ли критерий за качеството на работата или каквото излезе от спецпрокуратурата, минава през спецсъда без проблем?
За съжаление, въпросът Ви май е реторичен?
А колко са бонусите за обикновените съдилища и прокуратури?
Спецправосъдието е толкова специално, защото е най-послушното.
Важно беше за мафията да си има собствен съд. Е, успяха.
Към тези допълнителни ще им се прибавят ли и евентуалните коледни?
Със здраве да си ги харчат. Нали са си ги заслужили.
Хора това са 10 милиона!!! 10 милиона?! Как питам се определи кои са тези 934 натоварени магистрати?
На приятелски признак.
Аз бих добавил на принципа на послушанието.
Средната заплата е 450 лева и около 600 стига. Познавам хора с по 2 деца да се опитват да скърпят бюджет. Къде бе, брате – то за едни памперси не стигат парите.
Има една картина (платно) на Иля Репин (американски художник, с руски корени), „Бурлаци на Волга“ – бурлаци са се наричали дето теглят по реката салове с дърва и тн.
И има една карикатура – малко е преди Великата Френска революция, една пирамида от подредени един върху друг на раменете си хора – най-отгоре са кралете и съдиите, отдолу са градските буржоа, следват свещениците, най-отдолу са земеделците.
Тези съдилища са за закриване. Обаче нали са под крилото на един човек.
Ние, които не решаваме дела, разказвани по телевизора, не заслужаваме толкова. Това е положението.
Да, обаче вие поне докарвате делата до край и се произнасяте с ефективни присъди. Нищо, че ви няма по телевизията.
Брех, човек ще каже, че там са най-кадърните и най-заслужилите. Ето така се създава напрежение между колеги!
Сега остава и да си определят правилата за определяне на размера на ДМС.
ЗА ОБИКНОВЕНИТЕ СЪДИЛИЩА И ПРОКУРАТУРИ НЯМА БОНУСИ. А ЗА РАЙОННИТЕ СЪДИЛИЩА, КОИТО СА НАЙ-НАТОВАРЕНИ
КАКВО ЩЕ КАЖЕТЕ. /ГОВОРЯ ЗА ГОЛЕМИ ОБЛАСТНИ ГРАДОВЕ/.