И продуктите за растителна защита „влизат“ в НК
До четири години затвор да заплашва всеки, който внася нелегално продукти за растителна защита. Това предвижда проект за промени в Наказателния кодекс, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на правосъдието (пълния му текст виж тук).
Идеята е в чл. 350а да се създаде ал. 2, която да гласи следното:
„Който в нарушение на установения ред пренася продукти за растителна защита през границата на страната, когато извършеното не представлява маловажен случай, се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до пет хиляди лева“.
Наред с това се предлага с до три години затвор да се наказва и всеки, който в нарушение на закона произвежда и продава продукти за растителна защита (чл. 360а, ал. 1 НК).
Вносителите на проекта твърдят, че през последните години се наблюдава зачестяване на случаите на нелегален внос и разпространение в страната на неразрешени и фалшиви продукти за растителна защита (ПРЗ), които съдържат забранени за употреба в Европейския съюз (ЕС) и в страната субстанции, опасни за здравето и живота на хората, животните и пчелите и имат дългосрочно негативни последици за околната среда (в т.ч. почви, води и въздух).
„Само от началото на 2020 г. до момента на територията на страната са извършени общо над 728 проверки за нелегални ПРЗ, от които 322 са на обекти за търговия и 406 на земеделски стопани за употреба на ПРЗ. Установени са нерегламентиран внос и употреба на значителни количества неразрешени продукти за растителна защита и са открити с изтекъл срок на годност. На ГКПП са заловени 773 литра продукти за растителна защита и 569 кг, при опит за нелегално внасяне в страната.
Използването на неразрешени ПРЗ води до проникване на опасни токсични вещества в земеделските култури, трайното им отлагане в почвата и водите, интоксикация и увреждане здравето на оператори и консуматори, поради което е необходимо същото да бъде инкриминирано и включено в групата на общоопасните за здравето на хората и околната среда престъпления, чрез което да се осигури превенция и наказателно преследване“, се казва в мотивите към проекта.
И се уточнява, че през последните години в ЕС са били забранени за употреба много активни вещества, които влизат в състава на ПРЗ, традиционно използвани от българските фермери. Земеделските стопани добре познават действието на тези пестициди и без да се съобразяват с наложената забрана, продължават да ги търсят и употребяват, посочват вносителите.
Те добавят, че нелегално внесените продукти не преминават през оценка на риска и разрешаване според изискванията на ЕС и могат да съдържат непроверени и недекларирани активни вещества. А това води до необратими поражения на третираните с тях земеделски култури и трайното отлагане на опасни вещества в почвата и водите. Поради неясния си произход, тези продукти представляват сериозен риск за човешкото здраве и живот, тъй като за тяхното неутрализиране не може да се приложи адекватен антидот, изтъкват вносителите на проекта за промени в НК.
Според тях предвидените в Закона за защита на растенията административни санкции не са ефективни. Практиката показвала, че дори да бъдат налагани такива, актовете се обжалват, а глобите не могат да бъдат събрани. В резултат на това, не само нямат възпиращ ефект срещу нарушителите, но и пораждат риск от рецидив на внос и разпространение на нелегални ПРЗ в страната, пише още в мотивите към проекта.
Друга промяна в проекта се отнася до сексуалната експлоатация на деца до 14 години. Предлага се наказанието за блудство и съвкупление с тях да се увеличи от 8 на 10 години (чл. 149, ал. 2 и чл. 151, ал. 2 от НК).
Изменението се налага с оглед пълното въвеждане на европейската директива за борба със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография. Макар България да е транспонирала директивата през 2015 г., Европейската комисия е установила несъответствия на някои разпоредби, което налага промяна на санкциите в тези два текста от НК.
19
Коментирайте
Причината е на повърхността. Герберастите са решили само техни фирми да внасят препарати за растителна защита. И то не какви, а европейски, мултикултурни и толерантни- демек такива, които вършат работа от ден до пладне и които трябва да си купуват постоянно земеделските производители. А не някакви антиевропейски и ефективни, дето ги купуваш веднъж и забравяш. За справка всеки може да потърси инфо, защо забраниха за внос холандския (подчертавам, европейски) препарат Регент 800ВД, с който всички софиянци избиваха хлебарките трайно у дома- ами защото е прекалено ефективен, а не ежегоден. Мантрата беше, че бил канцерогенен. То и производството на батерии за… Покажи целия коментар »
То какво ли не стана престъпление в тази иначе демократична държава? Кое му е оправданото да се криминализира едно деяние, което няма никаква обществена опасност. Първо, какво се разбира под внасяне не по установения ред, това не е ли контрабанда, няма ли такова престъпление? Второ, що за смехотворно обяснение е, че глобите се обжалвали? Те и присъдите се обжалват, с далеч повече възможности за защита и далеч по-усложнен и дълъг процес, така че не ви виждам събираемостта и там. Трето, в мотивите се излага, че целта била превенция на интоксикацията на флората и фауната, аз не виждам никъде в състава… Покажи целия коментар »
Aминистративните санкции не са ефективни в много от случаите, така че промените ще са изключително полезни.
Така ли, тролче?
Тези продукти представляват сериозен риск за човешкото здраве. И не само. Колко пчели измряха от тези фалшификати.
Дано да се приемат тези промени. Трябва да се спре с вноса на фалшиви продукти за растителна защита.
Дано има и наказани, че мафията от всичко прави пари.
Добре е да не се стига после до заливане на пазара въпреки този закон до много такива случай с подобен род нелегални препарати, защото някой си е платил на митницата да го пуснат, че то нали знаете: „Хайде бе аз и комшията да си напръскаме засажденията бе. Какво толкова“
Въпроса не е само в наредби и закони, а и в следенето за спазването им. В България имаме хубави закаони и те не са много по-различни от тези в Германия да речем. Обаче ни куца проследяването за това дали се спазват правилата.
Щом си част от ЕС трябва да спазваш правилата на общността.
Естествено! А ние обикновено правим нарушения и после плащаме глоби.
Много ме кефиш, сам си отговаряш. Герберасти, сър!
Добро предложение, спор да няма.
Подкрепям подобен род наказание. Трябва да се научим да спазваме закона, но и закона да има някакви граници. Защото е ясно, че всеки си прави Ракия у дома, но не е нужно да бъде наказван по тази причина. Защото така могат да накажат и бабите в Италия дето в дворовете си правят сами паста.
Ако не минават през проверка се случва така, че тези препарати може да се ползват за защита на растения от вредни организми, но никога не бива да се забравя и друго – трябва да има проверка по стандарти за да се знае, че този препарат не вреди на насекомите. Така примерно пчелите страдат от подобни препарати.
Остана и да не ги накзават тия хора. Всеки може да си прави каквото си иска и да няма последици после е нелепо.
Та досега не е ли имало наказание за всеки, който внася или произвежда и продава нелегално такива смеси?
Логично е да има такова наказание
Ей, комшу, имаш ли малко Син камък ?
Тихо, да не те чуят ченгетата, имам … грамът е 10 кинта!
Скоро и у вашите градини