Инспекторатът ще се занимава с прокурор Недялка Попова заради изказване срещу мюсюлманите
Окръжният прокурор от Пазарджик Недялка Попова ще бъде проверена от Инспектората към Върховната касационна прокуратура заради изказването си, че държавата ще бъде застрашена, когато мюсюлманите станат 30%.
Това обяви пред БНР главният прокурор Сотир Цацаров и определи изявленията на Попова като недопустими.
В интервю за радио „Фокус“ и сайта „TrafficNews“ Попова коментира наскоро делото срещу Ахмед Муса и другите имами от Пазарджик, което ще приключи по давност преди да стигне до Върховния касационен съд. Миналата седмица Апелативният съд в Пловдив осъди Муса на една година затвор по обвиненията за проповядване на антидемократична идеология, членуване в група, която се занимава с това, както и за проповядване на религиозна омраза. Преди това наблюдаващият прокурор Попова коментира, че делото е сигнал към обществото за едно явление, за което не трябва да се мълчи. „Защото ние виждаме в него опасност. В момента по статистика мюсюлманите са 10 -12 % в България. И нямаме основание да мислим, че те ще станат по-малко. Точно обратното. И с пристигането в България на мюсюлмани от чужбина, и със завръщането на част от изселилите се в Турция, с поощряването на раждаемостта процентът ще се увеличава. Когато стане 30%, държавата ни вече е застрашена. Те са монолитна маса, лесно се манипулира и на избори. Те са почти като военизирана структура“, казва в интервюто прокурор Попова.
За мен подобни изявления са изключително недопустими и то особено, когато са направени от прокурор.
Нещо повече, функцията на прокурора е да осъществява обвинението в наказателното производство, но не и да прави изявления, които противопоставят българските граждани на религиозна основа“, коментира днес Цацаров.
Срещу думите на прокурор Попова реагира остро и Висшият мюсюлмански съвет, който днес заседава извънредно заради случая. Пред БНР главният мюфтия Мустафа Хаджи определи думите на прокурор Попова като „притеснителни“ и „дискриминационни“.
„Това означава, че хората в България биват разделяни на религиозен принцип, че мюсюлманите са втора категория хора. Те нямат право да бъдат държавни служители, те нямат право да бъдат активни участници в обществено-политическия живот на държавата. Надявам се и силно вярвам, че останалите магистрати не са на това мнение, най-вече държавните мъже не са на това мнение, защото ние сме граждани на тази държава“, каза Мустафа Хаджи.
7
Коментирайте
Началник на прокуратура не знае как да се държи. В една нормална държава щеше да изхвърчи с гръм и трясък
Прекалила е, но не без повод. Не виждам какво толкова ще разследват. Изказала си е мнението в контекста на дело срещу човек, застрашаващ националната сигурност. Да ѝ обърнат внимание да се съобразява с коментарите си и толкова. Докато има вредни елементи като онзи осъдения, винаги ще има напрежение. Да не говорим, че само 1 година са му дали. Тези пък от Мюфтийството какво се правят на засегнати на божи крави? Никого не го интересува кой е мюсюлманин, кой будист, кой християнин. Всеки има равни права в една правова държава. Само въпросните мюфтии виждат проблем. С основание „мюсюлманин“ в последните години… Покажи целия коментар »
Е, няма такава държава. Турците и циганите са с по-големи облаги от нас.
Изявлението въобще не е недопустимо.
сега ходжите като й праснат една клетва – няма инспекторат, няма вкп
Безподобна простотия! Да не мине само с обръщане на внимание?
Коментарът бе политически. Представете си прокурорите и съдиите да започнат да коментират партии, коалиции и действията на техните членове. Докъде ще го докараме. За съжаление едва ли ще има последствия за тази госпожа, след като всяко второ изказване на нейния началник е такова – политическо.