Платена публикация
„Индивидът в международното право“ от доц. д-р Диана Ковачева с премиера в СУ „Св. Климент Охридски“
Заместник-омбудсманът на България с подробно и прецизно изследване за правата, свободите и задълженията на индивида в рамките на международното пространство
Доц. д-р Диана Ковачева
Доц. д-р Диана Ковачева завършва право в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и магистратури по право на Европейския съюз в същия факултет и по право на Европейския съюз и съдебна система в Университета Нанси II, Франция.
Доцент е по международно право и международни отношения в Института за правни науки на БАН (2000–2001; от 2013) и преподавател в УНСС и СУ „Св. Климент Охридски“.
Била е директор на Transparency International – България (2002–2011), министър на правосъдието (2011–2013), а от 2016 г. е заместник-омбудсман на Република България.
Носител на ордена на Британската империя на Нейно Величество кралица Елизабет II.
В съвременния свят на многообразни международни отношения, свобода на придвижване, засилващи се процеси на глобализация и бурно развитие на технологиите, в международното пространство индивидът разполага с все повече права и задължения.
Какви обаче са неговите права и задължения и как те могат да бъдат защитени в рамките на международния им контекст на все повече нови образувания, които са далеч по-нетрадиционни от физическите лица, каквито са транснационалните регулаторни мрежи и транснационалните корпорации?
В своята монография „Индивидът в международното право“ доц. д-р Диана Ковачева изследва подробно еволюцията на международния статус на физическите лица през призмата на развитието на международното право и анализира динамиката в съществуващите теории за неговите субекти в последния век.
Важна цел на публикацията е да проследи разгръщането на международната правосубектност на индивида чрез постепенното придобиване на права и задължения, пряко възложени от международното право, на неговата международна отговорност, а също и развитието на международноправните способи за защита при нарушения на неговите права.
Основната цел на „Индивидът в международното право“ е да открои самостоятелния статус на физическите лица на международно ниво и да покаже, че еволюцията му е тясно свързана с развитието на международното право за защита правата на човека и международното хуманитарно право.
Дали това е така? Ще може да изразите своята позиция на представянето на книгата на 12 ноември 2018 г. от 19:00 ч. в Огледалната зала на СУ „Св. Климент Охридски“, където проф. Ирена Илиева, проф. Пламен Панайотов и проф. Даниел Вълчев ще се включат в отворена дискусия. Специален гост ще бъде проф. Сашо Пенов.
Очакваме ви. Входът е свободен!
4
Коментирайте
Да видим позицията на Даниел Вълчев. Дано като юрист е нещо повече от като министър на образованието и науката. Тогава просто прецака образователната система.
Не ме интересува еволюцията на международния статус на физическите лица. По-скоро ме касаят моите права. Защото в последно време ми възлагат само задължения.
Премиерата ще е интересна.
Харесва ми, че е обърнато внимание на международноправните способи за защита при нарушения на правата ни.