ИВСС препоръча на магистратите да декларират и инвестициите в криптовалути
Това е необходимо, за да докажат един ден произхода на средствата от продажбата им, посочват от инспектората
Макар да няма законово задължение, магистратите може да обявяват притежаваната от тях криптовалута в имуществените си декларации, като целта е да може да бъде доказан произходът на средствата им в случай на бъдеща печалба от продажбата ѝ. Това съобщи Инспектротът към Висшия съдебен съвет (ИВСС).
Той е обсъдил възможността за деклариране на криптовалута след получени въпроси от магистрати и е стигнал до следните изводи: виртуалните валути не са законно платежно средство, не са финансов инструмент, нито са електронни пари и не представляват ценни книжа по смисъла на българското законодателство.
От ИВСС посочват, че към момента у нас няма нормативна уредба по отношение на криптовалутата и дейностите, свързани с нея. Освен това липсва и легална дефиниция що е то виртуална валута. Независимо от това, в практиката се приема, че търговията с виртуални валути е разрешена от закона, тъй като няма норми, които изрично да забраняват този вид дейност, посочват от инспектората.
И изтъкват, че и в Европейския съюз няма регулация, нито обща политика за дейностите, свързани с виртуални валути, като засега всяка държава-членка въвежда свои правила или прилага действащите си закони по аналогия.
ИВСС цитира становище на Европейския банков орган от 2014 г., който определя виртуалните валути като „дигитално представяне на стойност, което не е емитирано от централна банка или публичен орган на власт, нито е прикрепено към официална валута, но се използва от физически или юридически лица като средство за разплащане и може да бъде прехвърляно, съхранявано или търгувано по електронен път“.
Съдът на Европейския съюз от своя страна в решение от 2015 г. приема, че „по своята същност виртуалната валута „биткойн“ не представлява ценна книга, материализираща право на собственост върху дялове от юридически лица, нито може да се разглежда като „материална вещ“ по смисъла на чл. 14 от Директивата относно общата система на данъка върху добавената стойност (Директива 2006/112/ЕО), тъй като няма друго предназначение, освен да се използва като платежно средство, и че тя се приема от определени оператори за тази цел“. Изводът на СЕС е, че сделките по продажба на „биткойни“, се третират като доставки на финансови услуги, освободени от облагане с ДДС.
У нас становища по отношение на сделките с криптовалута са изразявали Българската народна банка (БНБ), Комисията по финансов надзор (КФН) и Националната агенция за приходите (НАП). Темата е обсъдена и в решение на Софийския апелативен съд от 2015 г.
Според тези институции биткойнът не представлява законно платежно средство. „Дейностите по придобиване, търгуване и разплащане с него не са регулирани от действащото национално и европейско законодателство и не подлежат на лицензиране или регистрация. Това не са сделки с електронни пари, които да попадат в обхвата на регулационните функции на БНБ. Биткойните или другите виртуални валути не са признати и не се третират като финансови инструменти по смисъла на Закона за пазарите на финансовите инструменти“, отбелязва инспекторатът, позовавайки се на становищата на БНБ и КФН.
И добавя, че в много свои становища, отнасящи се до облагането на доходите на физически лица, НАП третира доходите от продажба на виртуална валута като доходи от продажба на финансов актив.
„Следвайки практиката на Съда на Европейския съюз и становището на Европейския банков орган от 2014 г. в най-общ смисъл по своята същност и предназначение виртуалните валути могат да се определят като вид нерегламентирани дигитални пари, които не се издават и гарантират от централна банка, но могат да се използват „на добра воля“ от физически или юридически лица като средство за разплащане, алтернативно на законните платежни средства в една или няколко държави, както и да се прехвърлят, съхраняват или търгуват по електронен път“, посочва ИВСС.
И макар магистратите да не са задължени по Закона за съдебната власт да обявяват притежаваната от тях криптовалута, ИВСС им препоръчва да сторят това в раздел трети от имуществената декларация – „Налични парични средства“, за да може в случай на необходимост един ден да докажат произхода на средствата при продажбата на криптовалутата.
18
Коментирайте
Много мисли бяха изказани тук, но някои от нас може да кажат какво мислят малко по-мило. Преди да оставите коментар, вижте тази публикация: https://business-asset.com/bul/wiki-blog/marketing/7-pravila-za-netiket-ili-internet-etiket-547.html
Ако искате да печелите от биткойни, трябва да се забавлявате. Бих ви предложил да търгувате със Сара Бартън. Правя го от около 1 година и се справям чудесно. Можете да се свържете с нея чрез имейла си,
sarahbartontrades@gmail.com
ИВСС добре се грижи за магистратите както винаги. Нищо чудно да узаконят тази валута.
Е как след като биткойнът не е законно платежно средство ще се декларира.
Ей така. Не е незаконнода го притежаваш, купуваш, или продаваш.
Ще трябва да си оправим нормативната уредба, тъй като в момента няма закон по отношение на криптовалутата и дейностите, свързани с нея.
Супер. Така се прави! Големи сте
Е това е пожелателно. Как ще докажат, че имат валута, а не са я обявили?
Защото у дома им ще плащат големи сметки за ток, защото точат нет, като дог!
Нео избери синьото или червеното хапче……..
Поздрави. Те тия валути затова се ровят от всички и най-вече от престъпници, защото са непроследируеми
НЕ вярвам магистратите да имат биткойни. Иначе добро предложение. Така е.
Е то хубаво, но тя тая валута е непроследима съм чувал. Какво ще декларират всички?
Тоест могат да декларират каквото си искат.
И криптовалутата е валута и е добре да се декларира. Хахахах
Да не се окаже, че магистрати са сложили оня фургон в онова село, дето хабеше електричество, колкото за малък град за да копае криптовалута?
Брех. Много модерни тия магистрати бе. Копаят за криптовалута…
Добра инвестиционна възможност в криптовалута
https://rzd.ac/3ighUha