Иван Калибацев получи втори мандат като шеф на Районния съд в Пловдив
Кандидатите за шефове на съдилища ще имат до 20 минути да изложат концепциите си
Кандидатите за шефове на съдилища ще имат до 20 минути да изложат концепциите си
Съдийската колегия сложи ограничение във времето за изслушване на кандидатите за председатели. Всеки от тях ще има до 20 минути, за да изложи концепцията и вижданията си за развитието на съответния съд.
Предложението да се регламентира времето беше на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков. Според него 10 минути са достатъчни за представяне на концепция.
Атанаска Дишева обаче предложи да се определи до 20 минути, тъй като някои съдилища, особено по-големите, имат доста голяма проблематика и би трябвало да се даде повече време на кандидатите.
Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов посочи, че някои магистрати говорят по-бавно, други по-бързо и не би следвало да се ограничават във времето.
Но с 9 на 3 гласа беше прието предложението на Атанаска Дишева.
Съдийската колегия днес избра Иван Калибацев за втори мандат като председател на Районния съд в Пловдив, който беше подкрепен от колегите си от съда. Той беше и единствен кандидат за поста.
Перфектен ръководител, така беше определен той от представляващия Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Членовете на съвета бяха впечатлени от начина, по който е управлявал бюджета на съда през първия си мандат, от въвеждането на електронно правосъдие там много преди това да направи цялата система, от отличните му професионални и нравствени качества.
Калибацев е административен ръководител от 2009 г. – първо на Районен съд-Асеновград, а после на Пловдив. Това стана повод Атанаска Дишева да го попита дали не е придобил чувство за непогрешимост и дали не е изчерпал административния си капацитет при толкова години като ръководител.
„За девет години почти нямам година, в която нещо да не съм променил или направил. Основната част от живота си съм прекарал в работа. В цял свят се инвестира много в административния капацитет, не всеки добър съдия може да се справи с административна дейност, необходим е различен подход, функции и т.н. и не всеки има желание да влезе в този вид дейност или да носи отговорност. А работата на председателя е да носи отговорност и когато го прави, колективът ще го подкрепи. Ако един ръководител не е добър, колективът може да го бламира, да го отритне“, заяви Калибацев.
По думите му изгубването на административния ресурс е разхищение, още повече, че има все по-малко кандидати за ръководители. Не трябва да губим този ценен ресурс, заяви Калибацев.
Боряна Димитрова, Вероника Имова, Боян Магдалинчев и Цветинка Пашкунова се изказаха в полза на кандидата.
Боряна Димитрова направи следното обобщение за работата на районния съд в Пловдив под ръководството на Калибацев: „След като един футболен отбор играе добре, не е нужно да се сменят играчи“.
4
Коментирайте
Точният избор! Невероятен колега и ръководител.
Харесва ми изказването на Боряна Димитрова
Не смятам, че председателят може да изчерпа административния си капацитет при толкова години като ръководител.
Интересно ми е дали ще има такива въпроси и изисквания към кандидатите за спецпрокуратурите…