Иван Гешев отчете „попадения“ на Специализираната прокуратура за 100 млн. лева
Специализираната прокуратура е запорирала или иззела близо 100 млн. лева по делата, които води от началото на годината. Такава равносметка направи днес зам.-главният прокурор Иван Гешев, докато от държавното обвинение даваха информация за разбита престъпна група за данъчни престъпления, от която до момента са иззети 770 000 лева.
„Това не е особена новина на фона на други такива попадения на Специализираната прокуратура. Особено в България най-сериозното наказание е да ти изземат това, което си откраднал или – както е казал народът – да те ударят по джоба“, каза Гешев и само спомена за иззетите 10 млн. лева и скъп автопарк от семейството на бизнесмена Ветко Арабаджиев, както и запора на 14 млн. евро покрай разследването на фирмата „Джи Пи Груп“. Според Гешев общата сума на запорирани и иззети пари през годината е над 50-60 милиона лева, а със запора на „Джи Пи Груп“ може да стигне и до 100 млн. лева.
В изчисленията Гешев спомена и сумите, които обвиняеми плащат, за да бъдат освободени под „парична гаранция“, въпреки че прокуратурата най-често иска те да са задържани под стража.
„Само паричните гаранции по дела тази година са над 2,5 млн. лева. Тоест, мерките „парична гаранция“ са най-високите в страната в Специализираната прокуратура, защото ги съобразяваме с реалното имущество, с което разполагат обвиняемите. За нас мярката „парична гаранция“ е много сериозна, защото гарантира, че при едно отклоняване тези пари ще влязат в държавата“, допълни зам.-главният прокурор.
Прокурор Кирил Пейчинов от спецпрокуратура даде подробности за разбитата с участието на ГДБОП група за данъчни престъпления. Обвиняеми са четирима души, които набирали социално слаби и регистрирали на тяхно име фирми, които след това участвали и печелели обществени поръчки в различни общини за строителство и саниране. Фирмите изпълнявали поръчките и получавали парите, но след това не ги осчетоводявали и не плащали данъци върху тях.
„Само едно дружество, контролирано от групата, не е внесло ДДС в бюджета за над 380 000 лева“, каза прокурор Пейчинов. Пари били иззети и от банкова касета, като от прокуратурата подчертаха, че дори тя била на името на подставено лице.
3
Коментирайте
За българина наистина работи „удрянето по джоба“. Въпросът е какви превантивни мерки могат да се вземат, за да не се налага това.
Особено за такива „псевдо бизнесмени“, които са си чисти крадци.
Разбиването на групата за данъчни престъпления си беше голям удар.