Иван Гешев: Магистратите вземат сериозни заплати. Не е морално натрупаните отпуски да не се ползват
Всеки шеф на прокуратура ще може да праща в принудителен отпуск обвинители и служители, реши Прокурорската колегия
Ще избират шефове на прокуратури чрез видеоконферентна връзка
Изслушването на кандидати за ръководители на прокуратури ще се осъществява чрез видеоконферентна връзка. Това реши днес Прокурорската колегия, която възобнови процедурите за избор на шефове и определи дори няколко дати до края на май.
В началото на извънредното положение както Прокурорската, така и Съдийската колегия спряха провеждането на избори за началници до приключване на извънредното положение.
Днес обаче ПК на ВСС преосмисли решението си. Така до края на май бяха определени няколко дати, на които ще се проведат избори за шефове на окръжните прокуратури в Ямбол, Стара Загора, Враца и Добрич, както и за районната прокуратура в Карнобат.
На вчерашното заседание на Съдийската колегия също беше поставен въпросът дали не може изслушванията на кандидатите за председатели на съдилища да се провеждат чрез видеоконферентна връзка. Някои членове на СК обясниха, че живият контакт е много важен. Други обаче напомниха изискването в Закона за съдебната власт, според което кандидатите се изслушват от общото събрание. А то няма как да бъде проведено с оглед забраната за струпване на хора.
Всеки ръководител на прокуратура да предостави до една втора от платеният отпуск на обвинители и служители без тяхно съгласие. Това трябва да става по предварително утвърден график, за да се осигури нормалното провеждане на работния процес. Такава препоръка отправи днес Прокурорската колегия към прокурорските шефове.
Наред с това кадровиците препоръчаха и друго – магистратите и служителите, които предстои да бъдат пенсионирани до края на годината, да ползват целия си платен годишен отпуск.
Предложението за това е на главния прокурор Иван Гешев, като още миналата седмица той предложи Пленумът да замрази заплатите на всички магистрати и служители, както и да препоръча на административните ръководители на съдилищата и прокуратурите да се възползват от правомощията си по чл. 7, ал. 2 от закона за извънредното положение и да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на магистратите и съдебните служители и без тяхното съгласие.
Пленумът наложи мораториум върху възнагражденията до края на годината. Но реши, че в правомощията на двете колегии е да препоръчат на ръководителите да изпращат в принудителен отпуск съдии, прокурори, следователи и служители.
Затова днес Прокурорската колегия обсъди и одобри предложението на Гешев за отпуските.
Преди вота, главният прокурор обясни и какви са мотивите му за него.
„За всеки от вас е ясно, че в условията на извънредно положение и на кризата, която се базира на тази пандемия, развиваща се в целия свят, са налице бюджетни затруднения в момента, които вероятно ще се задълбочат след приключване на кризата.
Съдебната власт и в частност прокуратурата трябва да затегне финансовата дисциплина и да покаже, че не сме извън държавата, независимо от становището на много личности. Ние сме част от държавните структури и като такива трябва да се съобразяваме с тези затруднения и да проявим солидарност към всички български граждани, които изпитват сериозни затруднения от икономически характер“, заяви Гешев.
И добави: „Магистратите вземат сериозни заплати на фона на стандарта в България. Всеки, който се пенсионира, получава определен брой заплати. Не смятам, че е морално и справедливо, в случай, че има възможност, той да не ползва поне някаква част от отпуска, която се е натрупала през годините, а съдебната власт, а от там и данъкоплатецът, да изплащат на колегите доста сериозни суми от десетки хиляди левове. Трябва да покажем съпричастност и солидарност с гражданите и държавата в тази, меко казано, криза“.
Гергана Мутафова заяви, че визията ѝ напълно съвпада с тази на Иван Гешев. Тя добави, че трябва разходването на бюджетни средства трябва да бъде много стриктно и да се използват само за неотложни и спешни плащания.
Така единодушно колегията подкрепи идеята на Гешев за отпуските.
28
Коментирайте
От кога в съдебната система вземат по 20 заплати
Натрупването на отпуски в съдебната система е селски тарикатлък и хитрост. Особено сега-не ходят на работа цели звена, но и не са в отпуск. Пазят си го. Да бъде платен например, при напускане или пенсиониране. Възможност, каквато няма при частния сектор-там отпуските стриктно се ползват, с цел да не бъдат обезщетени. В съдебната система при пенсиониране се закешва с 20 заплати, и в добавка с хитро натрупания отпуск. Обезщетения за какво ли не,, бонуси, несметни заплати по 4-5000 лв ,20 заплати при пенсиониране, заплащане на неползван отпуск-рогът на изобилието не спира в съдебната система. Докато частния сектор изнемогва, самозабравилите се… Покажи целия коментар »
Принципно, прав сте – за липсата на солидарност с обществото, за „абдикацията“ на държавните органи, упражняващи съдебна власт (естествено, лъжовно е „бодряшкото“ изявление на членове на ВСС, че съдебната власт работи – очевидно е, че значителната и значимата част от съдебните дела не се разглеждат, но най-лошото е, че ВСС въобще не се замисля за намиране на елементарни алтернативи, напр. да се разглеждат поне делата в закрито заседания и да се обезпечи разглеждането на открити съдебни заседания чрез отделни Интернет платформи) абсолютно сте прав. И аз се възмущавам от това, но… с Вашето абсолютно отричане на всекиго и всичко нищо… Покажи целия коментар »
Предлагам правилата да имат еднаква важимост. Както е записано и в Конституцията-чл 6 ал 2-привилегиите са забранени, вклч и на база заемама позиция-магистратите не са по-по-най. Няма никакъв аргумент „плебсът“ да се пенсионира със 6 заплати бонус , а за по-равните по -специалните закони данъкоплатеца да плаща по 20 заплати. Предлагам магистратите да си плащат осигуровките-по общите правила на КСО. Предлагам при напускане на магистрат да не му се плаща обезщетение, така, както работещ в частния сектор не получава нищо, ако доброволно напусне. Предлагам заплатите в съдебната система да се адекватни на стандарта на живот в държавата. Например-да са процент… Покажи целия коментар »
Най-после нещо свястно да чуем от него. Браво.
Бе то и не трябва да изпълняваш чужди поръчки като главен прокурор, а следва да гледаш само закона, ама не го коментираме това….
Тъмносив каскет, изпобеляла блуза,
дързост в погледа гори…..
Доживяхме и това – Гешевия да ни учи на морал!!! Какви времена дойдоха
Напълно подкрепям магистратите и служителите, които предстои да бъдат пенсионирани до края на годината, да си ползват целия платен годишен отпуск. С техните заплати няма да им се отрази много на бюджета.
Не целия, а пропорционално на оставащото време до освобождаването им.
Този път не може да се отрече, че Гешев е напълно прав.
Подкрепям. Времената не са леки и трябва да се вземат мерки. Няма да се харесат на всички ни, но това е.
Те и хората преди пенсия така мислят/ Да им връчите отпуски и дасе чудят с какво да се занимават баш сега.
А къде да си ползват платения отпуск бре? Да си седят у дома? Разбирам зора да се спести всеки лев, но ако им дадете отпуската под формата на пари, нали после тия пари те ще ги дадат за производителите на мебели, суровини, техника, пътувания…
Щеше да е добре, ако наистина имаха възможност да изплащат отпуските.
Да, както и хората в частния сектор са пуснати в отпуски. И в съдебната система отдавна трябваше да бъдат изчистени отпуските изцяло. както е навсякъде.
Явно Вие, а дугите коментирали позицията на Гешев не са от системата. Иначе сигурно щяхте да знаете, че масово служители и магистрати работят извънредно, т.е. повече от 8 ч. дневно, 40 ч. седмично. Ако минете покрай съда след 17 ч. ще видите колко прозорци продължават са светят. И това не са само съдии и прокурори, които може да са отишли по-късно на работа к да са останали да доработват. Има редица служители, които за да изпълнят задълженията си качествено и в срок, остават и след работа, ходят да работят през почивните дни и т.н. Никой обаче не заплаща този извънреден… Покажи целия коментар »
Нека хората си ползват целия платен годишен отпуск
Адекватни мерки и предложения и се радвам, че са се разбрали единодушно
Гергана Мутафова заяви, че визията ѝ напълно съвпада с тази на Иван Гешев. Тя добави, че трябва разходването на бюджетни средства трябва да бъде много стриктно и да се използват само за неотложни и спешни плащания.
Това също е така. И аз съм съгласна.
Почва да ми харесва Гешев. А на вас?
Е то там е въпроса де. Дали всичко това, което прави, го прави защото е искрен или го прави за да влезе в топ 10 на харесваните личности в страната. Там вече е и Пеевски. Кога Пеевски е бил в топ 10? А той дарения прави от много време. Не е само сега.
Гешев и той иска да си прави реклама, за да го харесват после.
Ами Гешев те хората ще изчаткат ако не си ползват отпуските след кризата. Естествено след всичко това оцелелите ще искат да си починат
Май тази година ще пропуснем морето.
Да ти имам проблемите. Гледай да оцеллеш докато дойде сезона за почивки.
Някой по цял ден изтръгва на полето растения, някой сглобява автомобили, някой ги превозва – някой чисти кафеените зърна – някъде – за да пиеш кафе сутрин, а някой разтоварва в този момент цимент на гарата.
Всичко това – за да получи заплата – ако може и в къщи – на чиновника.