In memoriam
За Рут Бейдър Гинсбърг, която остави големи следи

В петък, 18 септември 2020 г. си отиде един от най-либералните и забележителни върховни съдии на САЩ – Рут Бейдър Гинсбърг. Смъртта ѝ неминуемо ще доведе до промяна в насоката на решенията на Върховния съд на САЩ, в битка между републиканците и демократите кой да замести съдия Гинсбърг и в стремеж това да бъде съдия, избран от президента Доналд Тръмп, което ще доведе до доминиране на съдии с консервативни възгледи във Върховния съд.
Загубата на съдия от ранга на съдия Гинсбърг не е загуба само на една нация, но и загуба на световната правна общност. Решенията на Върховния съд на САЩ имат значение не само за американския народ. Те се следят и цитират от други национални съдилища и международни трибунали. Те определят насоката на развитие не само на САЩ, но и на много други държави и законодателства, източник са на мъдрост, ценности и справедливост, вдъхновение са за много юристи по света. Понякога те определят и световната история – нека не забравяме, че през 2000 г. Върховният съд на САЩ реши резултата от президентските избори между Джордж Буш и Ал Гор.
Аз имах честта да наблюдавам на живо заседание на Върховния съд на САЩ през януари 2020 г. и да видя отдалече съдия Гинсбърг – дребна и крехка жена, почти загубена в огромния съдийски стол, но с ясен и силен глас докато задаваше въпроси към адвокатите по делото. Да бъдеш адвокат, който се явява пред Върховния съд на САЩ, изисква изключителна подготовка и компетентност.
По време на заседанията адвокатите са подлагани на множество въпроси по правото от 9-имата съдии. Обикновено всяка страна разполага с 30 минути за въпроси и отговори, като тези дискусии се следят от правната общност като източник на знания и вдъхновение, а след заседанията в много правни университети се провеждат дискусии по разглежданите дела и се правят прогнози как върховните съдии ще решат делото въз основа на задаваните от тях по време на заседанието въпроси. Заседанията на ВС се излъчват чрез аудио, а по време на COVID-19 пандемията – чрез YouTube, като съдиите не спряха да заседават и изслушваха страните по телефона.
Обикновено за хората се говори добро едва след като ги загубим. Но съдия Гинсбърг беше изключително уважаван и подкрепян съдия още приживе. Знаеше се, че тя боледува от рак и много нейни поддръжници – обикновени американци, университетски преподаватели, студенти, живееха с новините за нейното здравословно състояние, радваха се когато беше в ремисия, молеха се да запази здравия си дух и да продължи да работи, за да се запази балансът между либералните и консервативните възгледи в съда.
Бидейки наясно какво значи смъртта ѝ за разпределението на гласовете във Върховния съд, ден преди да почине съдия Гинсбърг е издиктувала на своята внучка Клара следното изявление „Моето най-пламенно желание е да не бъда заменена докато не бъде избран нов президент“.
От началото на мандата си през 2016 г. президентът Тръмп е назначил двама съдии във Върховния съд. Ако назначи трети съдия, той ще стане вторият президент на САЩ заедно с Ричард Никсън, който за един 4-годишен мандат назначава трима върховни съдии. Преди смъртта на съдия Гинсбърг гласовете във Върховния съд на САЩ се разпределяха 4 на 5 в полза на консервативните възгледи, като понякога председателят на съда, Джон Робъртс, считан за консерватор, подкрепяше либералните съдии. И този състав на съда се считаше за един от най-консервативните, които Америка някога е имала. Но не може да не се посочи, че дори консервативен, именно този съд през последните години разреши гей браковете във всичките 50 щата. Как ще се развият събитията в следващите седмици до президентските избори на 3 ноември предстои да видим, но нека почетем съдия Гинсбърг и си спомним коя беше тя.
Определят я като икона за жените, които се борят за своите права, като защитник на правото на аборт, на равенството на половете, както и носител на много прогресивни идеи във Върховния съд, където служи 27 години. Тя е втората жена върховен съдия в САЩ. Родена е през 1933г. в бедно еврейско семейство в Бруклин, Ню Йорк. Завършва право в университета Колумбия в Ню Йорк, първа по успех в класа си, след като е вече омъжена и има дете. Работи последователно като съдебен служител, преподавател вкл. и в Колумбийския университет и съдия в Апелативен съд в окръг Колумбия. Назначена е за върховен съдия на САЩ през 1993 г., номинирана от президента Бил Клинтън и одобрена от Конгреса на САЩ. Тя бързо се превръща в един от най-уважаваните съдии, чиито остри възгледи и особени мнения в последния консервативен Върховен съд я превръщат в изразител на либерални идеи и феминизъм. Когато я питат за смисъла на особените мнения, които пише по решенията тя посочва: „Особените мнения говорят на бъдещите поколения. Не мога просто да кажа „Моите колеги грешат и аз бих го решила по следния начин“. Особените мнения се превръщат в решения на съда и постепенно с времето възгледите на съдиите с особено мнение се превръщат в доминиращи възгледи“.
Известна е също с решенията, които пише като докладчик по делата, с които е отменена политиката на Военния институт на Вирджиния да приема само мъже (United States v. Virginia), потвърдена е политиката на Мичиганския правен университет за установяване на квоти за прием на студенти от малцинствата (Grutter v. Bollinger), признато е правото на хората с психични увреждания да се интегрират в обществото, вместо да бъдат настанявани в институции (Olmstead v. LC).
Известна е също, че задава най-тежките и провокативни въпроси по време на пледоариите във Върховния съд, които впоследствие вдъхновяват горещи дебати сред юристите. Наричат я и Жената Чудо, която за 25 години, въпреки борбата с рака от 1999 г., не е пропуснала нито едно заседание във Върховния съд. За първи път пропуска съдебно заседание през януари 2019 г. заради поредна операция, но пак се връща на работа и отказва да се оттегли. Работи усилено до смъртта си на 87 години.
И нека да завърша с думите на съдия Гинсбърг от обръщението ѝ към студентите от Университета Браун през май 2002 г.: „Докато следвате вашата пътека в живота, оставяйте следи. Така както други са положили основите на пътя за вас, така и вие трябва да помогнете на тези, които ще последват вашия път. Изпълнете своята роля по начин да помогнете да се промени обществото така, че да бъде добре за здравето и благосъстоянието на поколенията, които ще бъдат след вас“.
25
Коментирайте


Какви дитирамби за една либерастка пък и на всичкото отгоре чифутка. Зае…

Перфектна! Много български юристи има какво да научат от нея.

Дано и нашите юристин се грижат за здравето и благосъстоянието на поколенията, които ще бъдат след нас.

А, бе като гледам магистратите в спецсъдилищата…

Да не учат от нея по- добре българските юристи. Слава на Бог, че разумният човек винаги може да познае фаресейския квас по пресилените и крайни съждения. Те са очевадни – макар и мъртва нито е била толкова добра, нито нашите юристи са тооолкова лоши. Пълна глупост е да се създават човешки кумири, а това е любимо на неолибералите. Поредната глупост, която е против Закона Божий.

За мъртвият или добро, или нищо.

Остави големи следи, следи на дявола.

Като видя „либерал“ и спирам да чета. Явно е прокарвала и програмата на психично болните. Добре, че Тръмп ще назначи свой съдия.

И на мен не ми е мъчно за старата еврейка, прокарала куп античовешки, антиморални и амтихристиянски простотии чрез Върховния съд. Дано Тръмп прокара нов съдия до края на мандата. Иначе не е чудно, че бившата замка на бойкикев я хвали. Именно тези Луциферовски кръгове ги пращат в САЩ на специализации и им ги плащат. Жалко за промитите глави.

Е, нали именно за това Тръмп я избра. И той е един президент, да откършиш от него.

Овации за страхотната статия както и поклон пред тази светла душа!
Дано занапред да има още като нея.
Браво на писателя за отдадената чест!!

Съдия от градски съд да пише във възторг за човек, лобирал за гей браковете и унищожаване на традиционните християнски семейни ценности е смущаващо, но не е прецедент…особено ако същите бедни евреи от Бруклин са го разходили този българския съдия до САЩ или до други дестинации след което ПИШЕЙКИ СТАТИИ ЗА ВЪЗХВАЛА НА ЛИБЕРАЛНИТЕ (антихристиянски) ВЪЗГЛЕДИ му е тръгнало в кариерата… Вероятно починалата е била добър съдия, но без либералната й ориентация едва ли щеше да има точно такава кариера. …

Светла памет за починалата!
Но да попитам колко независим е българският съдия, написал статия, в която толкова демонстративно са изложени неолиберални политически тези?!
И не само той, но и тези съдии дето активно редят жалейки Из социалната мрежа. Много изкагащо, колеги, срам нямате.

Пълен професионалист. Чела съм за нея. Супер беше. Да почива в мир

Поклон. Благодарим за статията!

Благодарим на Лекс!

Смятам, че такива хора са направо велики в своята професия и са натрупали много опит и дават прекрасни съвети за младите. Тя, Джобс. Великани

Поклон. Да почива в мир!

„Докато следвате вашата пътека в живота, оставяйте следи. Така както други са положили основите на пътя за вас, така и вие трябва да помогнете на тези, които ще последват вашия път. Изпълнете своята роля по начин да помогнете да се промени обществото така, че да бъде добре за здравето и благосъстоянието на поколенията, които ще бъдат след вас“.
Срахотни думи!

Поклон!

Страхотна. Браво, чудесна работа и кариера. Поклон

Да почива в мир. Голяма.

А не бива ли Тръмп да НЕ избира сега съдия, като ще има избори след 2 месеца?

Голям човек. ПОКЛОН!
Поклон пред паметта на велик правник, допринесъл за развитие на правото в световен план!
Благодарности на автора за вдъхновяващата статия-думи, които те вдъхновяват!