За първи път от 15 години – правителството увеличи заплащането за правна помощ
За първи път от 15 години правителството увеличи заплащането на адвокатите, които предоставят правна помощ. Днес Министерският съвет прие промени в Наредбата за заплащането на правната помощ, предложени от Министерството на правосъдието (постановлението на МС виж тук).
Новите възнаграждения ще влязат в сила от 1 октомври 2021 г.
„Това само първа стъпка“, коментира за „Лекс“ зам.-министърът на правосъдието Иван Демерджиев.
От правителствената пресслужба съобщиха, че става дума за ръст от 40% на максималните възнаграждения за оказване на правна помощ по наказателни дела. А за първична правна помощ по граждански и административни дела максималните размери на възнагражденията се увеличават с 20 на сто.
Принципът в измененията е, че минимумите не се „пипат“, а се вдигат максимумите, за да се разшири диапазонът за определяне на размера на адвокатското възнаграждение по конкретното дело, което „ще спомогне за прилагане на методика за оценка и определяне на адвокатските възнаграждения в съответствие с количеството и качеството на предоставената правна помощ“.
От Министерския съвет изтъкват, че действащите размери на възнагражденията за правна помощ не съответстват на променените обществено-икономически условия. „Допълнителен аргумент за обосноваване на необходимостта от промяна, е и увеличената разлика в заплащането на договорното възнаграждение (при упълномощаване на адвоката) и възнаграждението на служебно назначения адвокат“, обясняват от правителството.
Както „Лекс“ писа, с приетите днес изменения за проучване на дело от адвокат, който после не е назначен за процесуален представител в производството, възнаграждението вече няма да е твърдо 50 лв., а от 50 до 150 лв., съобразно обема на материалите по делото и времевата ангажираност.
За подготовка на документи за завеждане на дело в момента се плащат от 15 до 50 лв., а сега максимумът става 80 лв.
Горната граница на възнаграждението за мерки за неотклонение в неотложни случаи, както и по бързи производства скача от 120 лв. на 150 лв. (минимумът остава 60 лв.).
По дела, по които за престъплението се предвижда пробация или глоба, вече ще се плащат от 50 до 140 лв. (сега са 100 лв.) за досъдебната фаза и от 60 до 170 лв. (сега 120 лв.) за всяка съдебна инстанция.
Когато за престъплението се предвиждат до 5 години затвор, за досъдебната фаза възнаграждението на служебния защитник ще е от 75 до 210 лв. (сега 150 лв.) и за всяка инстанция – от 100 до 280 лв. (сега 200 лв.).
При престъпление, наказуемо с до 10 години лишаване от свобода, възнаграждението става за досъдебната фаза – от 100 до 280 лв. (200 лв.), а за всяка инстанция – от 150 до 420 лв. (300 лв.).
При риск от налагане на до 15 години затвор, максималното заплащане за защита по време на разследването скача на 320 лв. (230 лв.), а за всяка съдебна инстанция на 700 лв. (500 лв.). А за най-тежките престъпления, които се наказват с над 15 години лишаване от свобода или доживотен затвор, максималното заплащане на служебния адвокат по време на досъдебната фаза става съответно 560 лв. и 700 лв., а за една инстанция – 1120 лв. и 1400 лв.
За дела за мерки за неотклонение и други мерки за процесуална принуда или разпит пред съдия възнаграждението ще е от 80 до 170 лв. (сега 120 лв.) за всяка съдебна инстанция. Т.е. това е заплащането без значение дали адвокатът е назначен, или не за цялото досъдебно или съдебно производство.
От 120 лв. на 170 лв. скача максималното заплащане за изготвяне на споразумение, увеличават се и всички останали възнаграждения за правна помощ по наказателни дела.
Що се отнася до гражданските дела, ако са с определен материален интерес, възнаграждението е от 100 до 360 лв. (сега 300 лв.). А ако делото е за над 10 000 лв., остава възможността за увеличаване на хонорара с 50 на сто.
Таванът на възнаграждението за защита по дело за издръжка се увеличава на 150 лв.
120 лв. става максималното заплащане за приподписване на касационна жалба. За изготвяне на частна жалба без явяване в открито заседание възнаграждението ще е от 50 до 120 лв., а с явяване – до 150 лв.
За предоставена правна помощ за получаване на документи и книжа по дела, за изготвяне на жалби, възражения, писмени отговори, без явяване в съдебно заседание, възнаграждението става от 50 до 150 лева.
По заповедни производства и такива за обезпечение на бъдещ иск възнаграждението ще е от 50 до 180 лв. (сега 150 лв.).
Специално се урежда, че правната помощ при обективно съединяване на искове се заплаща отделно за всеки иск съобразно предмета, правното основание и материалния интерес.
За правна помощ в производство по издаване на изпълнителен лист и в производство за издаване на заповед за изпълнение възнаграждението ще е от 50 до 120 лева. А за представителство в изпълнително производство – от 50 до 150 лв.
Има ръст и на заплащането на служебните адвокати по административни дела. В момента наредбата предвижда, че те получават от 100 до 200 лв. за всяка инстанция. Сега се прави разграничение и в общия случай заплащането ще е от 100 лв. до 240 лв. за инстанция, но по дела с материален интерес то ще е от 100 до 360 лв.
45
Коментирайте
Да, обаче защо не пускат всеки адвокат, а е някак като привилегия, трябва да има равномерно разпределение. Аз имам много добри впечатления от служебни адвокати, търчат в пъти повече, даже ме е страх да имам противник-служебен адвокат, това е наистина много полезен вариант, явно трябва да се остави това, да си го има, има и социална функция, която е в смисъл – дава работа на адвокати, които поемат случаите. Трябва да се изчистят спорните казуси, това е като една градина – ако има брадясали казуси, ще имат работа и полицията, всеки по веригата, ама – то не знам има ли… Покажи целия коментар »
То за 15 години потребителските цени се качиха в пъти и сетила се Мара да се побара!
Абсолютна подигравка с адвокатите. То е ясно и за несведущите. Увеличавали се таваните на разтегливите тарифи. Та даже някои прагове се свалят, което меко казано е безобразие! Като разбрах и какви „плащачи“ са от онова ти там бюро и чакайте от умрял писмо.
Правилно отдолу са писали, за тези случаи Защо не се прилага Наредба 1 на Висшия адвокатски съвет, или има двойни стандарти и плащания за „наши хора“?
цените се спаднали. Миналата година бях на море за 100 лв нощувката, тази година-за 9 лв на човек, общо 18 лв за стаята.
Иван Демерджиев е умен и красив.
… за подготовка на документи за завеждане на дело в момента се плаща …… 15 лева.
ДЕМЕРДЖИЕВ – ОСТАВКА!
Пак добре, че този смешник не го избраха за председател на Висшия адвокатски съвет.
После – ЛИНЧ във Филибето.
То бива, може, ама подигравки с колегите и доверието им НЕ МОЖЕ!
Да сте очаквали вещо и нещо друго от бай ви болярчето-номенклатурчика, а? Толкова ви се пада, пък вие работете! А аз ще се пенсионирам от пловдивския ПУЦ, пардон – универистет. Заслужено, като почетен професор „по право“. Те и заместниците ми от тука. Цял живот на парламентарната софра! Професия – депутат. И сега, преместен от Столетницата на друга „отговорна работа“ – министър на правосъдието. Да им се махне от главата на „Позитано“ 20. И да ни го натресе Генерал Деси за зарзаватчия на адвокатите. То бива, бива, ама … адвокатски труд … за подготовка на документи за завеждане на дело в… Покажи целия коментар »
За съжаление „новите“ заплащания за правна помощ – прах в очите на обикновените хора . За адвокатите служебни защитници и особени представители – трагедия , изисквания които не кореспондират с нормалните заплащания – разбирай Наредба за минималните адвокатски възнаграждения. Адвокатите не са мотивирани да дадат всичко от себе си . Държавата ги лъже че плаща достойно, а редовите адвокати , че работят . Губещи са ползвателите на тези юридически услуги – гражданите на нашата изстрадала България.
Абсолютно вярна констатация.
Абе закрийте го това измислено бюро! Какво толкова?
И плащайте по Наредба 1. Както се и следва, какво толкова?
Националното бюро за правна помощ остава.
С двете тарифи, с двата стандарта, с двете лели и вся остальная.
АМИН
Тук е Плод и зеленчук.
Насам народе! На пресния зарзават. Ама от 1 октомври.
Другарки и другари, служебната защита в България е за сметка на уж „безплатноправноподпомогнатия“ гражданин. По цял свят служебната защита е за сметка на държавата, дори и в Албания служебната защита е безплатна за гражданите, получаващи правна помощ, на разноски на държавата. В България безплатността е изключение, правилото е,че „безплатноправноподпомогнатия“ след като бъде осъден или отиде на споразумение с прокурора ще дължи да си плати за „безплатната“ правна помощ. Масово адвокатите не дават информация на гражданите,че правната помощ НЕ е безплатна, нищо,че е служебна. Или директно се ЛЪЖЕ, че защитата е безплатна, и дори се казва на гражданите да не питат… Покажи целия коментар »
Добро утро.
Ей, скапан трол – не обиждай страната на орлите, там живеят свободни, горди и честолюбиви хора! Те като ножари никога нямаше да търпят подобни гаври. Да не опиташ и ти арнаутските чушки ми се струва.
Предполагам, и други колеги са забелязали, че освен вдигането на горната граница, се въвежда и долна, по-ниска такава, при някои видове дела, които досега бяха твърда тарифа? Ето и примери: По заповедни производства и такива за обезпечение на бъдещ иск възнаграждението ще е от 50 до 180 лв. (сега 150 лв.). Що се отнася до гражданските дела, ако са с определен материален интерес, възнаграждението е от 100 до 360 лв. (сега 300 лв.) На практика свалят възнагражденията- кой ще ти гарантира, че няма да те опляскат на нововъведения минимум, който е под досегашната твърда ставка? Ако това се приеме, ще… Покажи целия коментар »
Големи хвалби, голямо нещо, но на практика нищо. Щом е увеличен само максимумът, НБПП пак няма да изплащат максимума, а само толкова, колкото преценят. И пак на свои хора ще дават максимума, а останалите – кучетата ги яли. Поне в София е така. Подигравка е възнаграждение от 100 или 200 лв. за дело. После защо никой не иска да поема служебни защити – ами ето затова. Няма оправия.
Сега остава да осъвременим и държавните такси за съдебните дела – почнахме с административните (с промени в АПК!), време е тарифите за гражданските дела и № 1 да се променят – икономическите условия и развитието ни са доста променени от 2003г.
Старите заплащания бяха просто смешни.
Сега нещата ще се оправят. И то съвсем скоро при това.
Ще се оправят когато на Боби Михайлов му поникне коса.
Проектоновите пък са направо подигравка, с долните си граници.
А новите са различни, а?
Служебни от служебните министри.
Протестърски. Като новите народни представители.
Много добре. Отдавна имаше нужда от такава актуализация.
И то не с малко вдигат възнагражденията. Браво.
Всичко е преливане от пусто в празно.
Закрийте го това бюро. Да се плаща по Наредба 1 от Адвокатските колегии.
Толкова ли е сложно?
Кики, ти ваксинира ли се?
Има ли значение какви са законните такси? Адвокатът и без това ти взима колкото си реши.
Разгеле! 15 години са си закотвили едни и същи възнаграждения.
А парите през това време си се обезценяват.
И сега какво? Нищо. При това Голямо НИЩО.
Реално е така. Едно се увеличава, друго се сваля.
Супер, сега ще ме е яд, че работя в сферата на компютърните науки, весто да съм невъзпитано заможен адвокат.
Хайде, не сте за жалене въобще.
Служебно назначения адвокат взима много малко пари за работата си.
Те за това са и толкова ефективни. А, бе не си ли платиш…
Добре е, че ще се вземат впредвид количеството и качеството на предоставената правна помощ.
Много добре! Крайно време беше.
Крайно време е да има една наредба с възнаграждения. Наредба 1!
Това правителство за такъв кратък период свърши много повече, отколкото ГЕРБ през предишните си мандати.
Не се радвай толкова. Може би е само PR.
САМО PR
Определено.
Но, дивите прасета се броят на есен.
Закрийте Националното бюро за правна помощ.
Адвокатските съвети да плащат по Наредба 1 равномерно и справедливо на адвокатите за социалната услуга.
Толкова ли е сложно или има трети интереси? От които си патят и хората имащи нужда от правна помощ и адвокатите, които не я искат или я осигуряват през пръсти от немай къде.