Зам.-министър на екологията е задържан за схеми с опасни отпадъци
Зам.-министърът на екологията Красимир Живков е задържан за 24 часа заедно с още петима души за участие в схема с опасни отпадъци. Все още не са повдигнати обвинения на нито един от тях, нито е ясно дали ще се иска постоянното им задържане.
Говорителят на главния прокурор Сийка Милева съобщи, че от началото на януари специализираната прокуратура наблюдава досъдебно производство за организирана престъпна група, създадена с користна цел, в която участва и зам.-министър на околната среда. В нея влизал и бивш директор на екоинспекцията в Плевен.
Именно по това дело днес са претърсени над 40 адреса в цялата страна, като един от тях беше и домът на Живков в Ботевград.
„От събраните множество писмени и гласни доказателства се установява, че зам.-министърът е съдействал за издаване на нотификации за внос на отпадъци, основно от Италия. Той индиректно е оказвал натиск на служители в министерството за съгласуване на нотификации на определени дружества, въпреки че те не отговарят на изискванията“, каза Милева. Като псочи, че тези служители, които отказвали да изпълнят исканото от Живков били освобождавани или принуждавани сами да напуснат.
Говорителката на главния прокурор разказа и за друга схема, свързана този път с преработка на опасни отпадъци. „Всяко дружество, което генерира опасен отпадък е длъжно до една година или да го изнесе, или да го предаде на друго за преработка. За да го изнесе, трябва да получи нотификация от РИОСВ. Според доказателствата зам.-министърът е отказал издаването на такива нотификации и е принуждавал производителите да предават отпадъка си на контролирани от него дружества, които имат разрешение за последваща преработка“, каза прокурор Милева.
По думите ѝ от това е възползвало и дружество, което има рециклираща схема за преработка на акумулатори. Като тя не посочи дали става дума за свързана с „Приста ойл“ на братята Атанас и Пламен Бобокови, каквато информация се появи в медиите, във връзка с претърсените от прокуратурата адреси.
Според изнесеното от Милева преди години това дружество изнасяло опасния отпадък от акумулаторите в Германия, но това му излизало много скъпо. „С цел спестяване на разходи то започнало ефективно да оползотворява отпадъците си, като ги изпращало на контролирани от него дружества с фиктивна дейност“, каза тя. По думите ѝ така се генерирала огромна печалба и е били избегнато плащането на данъци в големи размери.
17
Коментирайте
Особено с криенето на данъците.
Стана тя каквато стана. Вместо да изнадяме, ние внасяме опасни отпадъци.
Какво става с тези министри и кметове? Като пандемия е при тях.
E, този членува ли в гербаджиската ОПГ ?
Бобокови обаче каква схема са извъртели не ми е ясно. Тези опасни боклуци какво са ги правили – копали са ги край Дунава ли, що ли? Че не са ги карали в Германия ОК, ама какво са ги правили, явно са ги преработвали. Това лошо ли е, ей туй Сийка не ми го каза
Аз не вярвам на Гешев и тази негова…да я наречем говорителка
Плоско обвинение
За жалост. Иначе тази си е за съд отвсякъде.
Оххх…тая Сийка искам да и изям…плодът беее
Хаааа! Я на дедо меки круши!
Ще се редиш на опашка май.
Да видим ще има ли присъда. Че те естествено за няколко месеца досега са раздали маса обвинения, но няма нито един осъден още!
Всички министри знаят за далаверите и участват в тях. Явно с уговоркаТА, ЧЕ ако тръгнат да ги хващат ще накиснат заместниците си
Е тоя е бушон
Ма все ЗАМ министрити и ЗАМ кметовете горят бе. Баш кметовете и министрите никога не знаят нищо
Далаверата голяма
Нищо ново под слънцето.