ЕК пита транспонирали ли сме европейските норми за достъп до адвокат по наказателни дела
Брюксел дава на България два месеца, за да приеме Закона за европейската заповед за разследване
България трябва до два месеца да уведоми Европейската комисия дали Директивата за правото на достъп до адвокат в наказателното производство е транспонирана в националното ѝ законодателство.
Комисията е изготвила мотивирано становище, с което призовава България да предостави информация за начина, по който Директива 2013/48/ЕС е станала част от вътрешното право на страната. „В ЕС всяко лице, заподозряно в извършването на престъпление, има основното право на справедлив съдебен процес и на защита. Директивата за правото на достъп до адвокат допринася за гарантирането на това основно право“, посочват от ЕК.
Срокът за транспониране на Директива 2013/48/ЕС беше до 27 ноември 2016 г. През януари 2017 г. еврокомисията е изпратила на България официално уведомително писмо. „Досега България не е уведомила Комисията за национални разпоредби, с които се транспонира този акт на ЕС. Поради това Комисията реши да изпрати на България мотивирано становище“, посочват от Брюксел. И напомнят, че ако България не предприеме действия в срок от два месеца, може да бъде сезиран Съдът на ЕС.
Освен това комисията съобщи, че настоятелно призовава България да транспонира разпоредбите за улесняване на обмена на доказателства в рамките на ЕС. Става въпрос за Директива 2014/41/ЕС за европейската заповед за разследване по наказателноправни въпроси.
Държавите членки трябваше да транспонират разпоредбите ѝ до 22 май 2017 г.
В България процесът е на финалната права – беше изготвен Закон за европейската заповед за разследване, който на 7 декември 2017 г. беше приет на първо четене от парламента. Предстои окончателното му гласуване.
От Брюксел припомнят, че въз основа на взаимното признаване, съгласно директивата държавите членки трябва да признаят и изпълнят искане за доказателства от друга държава членка по същия начин и при същите условия, при които биха го направили за искане от националния си орган. Като целта е борбата срещу престъпността и тероризма да стане много по-бърза и по-ефикасна на европейско равнище.
През юли 2017 г. ЕК е изпратила официално уведомително писмо за транспонирането на Директива 2014/41/ЕС на България, Австрия, Люксембург и Испания.
А днес им дава срок от два месеца да предприемат действия.
Според мен всички стандарти за достъп до адвокат от години за налице в България, друг е въпросът каква е практиката по РПУ-тата…