ЕК отвори онлайн платформа, за да събере информация за върховенството на закона
Aсоциации на юристи, представители на гражданското общество, неправителствени и международни организации ще могат да подават онлайн информация до Европейската комисия (ЕК), която да бъде използвана при изготвянето на докладите за върховенството на правото догодина.
От ЕК съобщиха, че са създали нова платформа (виж тук) за подаване на данни, като комисията очаква информацията да е от областите, обхванати от досегашните доклади.
Досега те бяха изготвяни по информация, предоставяна от самите държави, от участници в обществения живот, както и от впечатления при посещения на представители на комисията в съответните страни. В следващия доклад ЕК предвижда да включи и данни, събрани чрез новата онлайн платформа.
Комисията очаква до 20 януари 2023 г. да научи как се прилагат отправените досега към правителствата препоръки за подобряване на състоянието на законността. Ще бъдат полезни данни, свързани с предприети законови промени и тяхното приложение, както и оценки за въздействието на промените, поясниха от ЕК.
Участниците могат да подават информация конфиденциално и да изберат дали предоставените данни да бъдат общодостъпни, или да останат за сведение само на комисията. От тях се очакват оценки, свързани с въпросите за независимостта и качеството на правосъдието, законите за борба с корупцията, свободата и разнообразието на медиите, както и за начина на изработване на законопроектите.
21
Коментирайте
Все пак може да разговаряме за кодексиране. Живеем по едни и същи биологични правила, би трябвало и писаните закони да са ни такива. Ще ни облекчи.
ЕК се интересува единствено от върховенството на собствените си разпореждания, спуснати й иззад Океана.
Поредните глупости, балсам за невдяващи от юриспруденция.
Би било добре предоставените данни да бъдат общодостъпни.
Много добре! Дано това да има положителен ефект.
Това са едни нескончаеми доклади от ЕК, които тук не ги зачитаме за нищо. Те не променят нищо. Политиците ни няма с какво да ги уплашиш за да променят нещо, освен ако не излезем 1 милион души пред парламента
Предлагам надежда вскяа тука да оставим
Добра инициатива. Не очаквам резултат от нея 😀 😀 😀
Дано само платформата да работи добре.
За да има върховенство на закона у нас ще трябва да минат поне още 50 години. Демократите сега са от политически родове, които по време на соца са свикнали да се ползват, като висши политиц и чиновници, с какви ли не привилегии. Те сега са депутати или министри или просто шефове на някакви ведомства с тази цел – да си оправят живота на тях, децата им и любовниците им. Кой каквото може краде и законите се правят така, че да не важат за тях. А за следенето висш депутат да не влезе в затвора, защото е присвоил някъде нещо следят… Покажи целия коментар »
Пълен лобизъм.
Ако питате жълтопаветниците – трябва да има върховенство на закона. Като ги питаш как да се случи това – Ами с промени! И се тръгва на другата посока, за да спре разговора. Ето това е алтернативата на ГЕРБ. Едни подсигурени с пари хора, които си изкарват парите с чествен труд, но стандарта им е толкова висок, че не знаят основни проблеи в държавата, но искат да я променят.
Добре е да има такива хора обаче. Защото сега ни се струват странни, но реално е по-добре да има такива, отколкото да са учили до 8ми клас и да управляват такси, но да не владеят чужди езици, ала да са крайно критични към държавата и лошият си начин на живот.
Прост народ най- лесно се управлява. А нивото на обучение все повече запада.
Ами като Цветана Бонева. Това е инфлуенсърка, която освен рекламирането на модни тоалетчета, кухненски уреди и грим е страшно „компетентна“ по въпросите в държавата. Пледира да сме учтиви и готини хора. Усмихнати. Ама сестро, проблема е, че като ти видя постовете и ме избива на агресия. В началото не бе така, но с времето… Отишла в Унгария и разправя, че там градския транспорт бил на топ ниво и можело да се купи билет с мобилно приложение. Добавя, че било добре и в София да се замислели да направят същото. (Тя е отявлен избирател на ДБ и после на ПП, вероятно… Покажи целия коментар »
Какво разбирам от написаното по-горе….. Всеки, който смята, че трябва и иска да се направи съдебна реформа трябва ли непременно да познава законодателството и да знае как точно да се осъществи? И какво като симпатизира на този или онзи? Не виждам да има и нещо лошо в това да се сравняваме с Виена, Будапеща или дори Букурещ и да искаме промяна към по-добро по всички начини, пък било то и в градския транспорт….. И това, че някой не харесва съсипията, която ГЕРБ и СИЕ донесе в последните 12-15 години, не го прави лош или неадекватен, прави го нормален.
Проблема явно е, че дамата не се е возила в градския транспорт в София, но дава акъл как трябва той да се подобри. Не е проблема, че се дава за пример Будапеща. Проблема е, че както там, така и тук има онлайн начин за разплащане в градски транспорт. И когато не си се возил на градския транспорт в София, но искаш да променяш България е нелепо. Не за друго, а защото живееш в този град, защото ако се качиш на градския и идеш до Люлин ще видиш куп неща, които едва ли подозираш, че съществуват. И през прозореца на скъпата… Покажи целия коментар »
Жълтопаветниците ме дразнят повече от ГЕРБ и БСП в последно време.
И мен също.
Такова у нас няма!
Everything is very open with a clear description of the issues. It was truly informative. Your website is very helpful. Many thanks for sharing!
https://www.mybalancenow.biz/