Държавата плаща над 100 000 лв. заради безуспешна реституция и битка на майка за детето ѝ
Правителството ще изплати обезщетения за общо 128 179 лева по пет осъдителни решения на Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ). Това реши на днешното си заседание Министерският съвет, а решенията, с които България е осъдена, са от последните 6 месеца.
Над 48 000 евро са обезщетенията и разноските, които държавата е осъдена да плати само по делото „Зикатанова срещу България“.
По него жалбоподатели са 147 души, чиито земи в столичния район „Враждебна“ са били национализирани, след като през 1950 г. са включени в образуваното тогава ТКЗС. След приемането на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи през 1991 г. наследниците опитват да си възстановят земите, включително и с реституция, но областният управител на София ги обявява за публична държавна собственост. Повечето дела по казуса още продължават, а с някои решения отпреди 20 и повече години се признава право на собственост, но е отказана реституция в реални граници и са присъдени обезщетения в компенасторни бонове.
Съдът в Страсбург отбелязва, че нито едно дело в България, образувано от жалбоподателите, не е приключило и приема нарушение заради продължителността на реституционното производство и неспособността на властите да приключат тези дела по какъвто и да е начин, включително чрез присъждане на обезщетение.
По делото „X и Y срещу България“ държавата ще плати на майка и син 7500 евро за претърпените от тях неимуществени вреди, както и 2700 евро за разноски.
В случая ЕСПЧ е установил, че е нарушено правото им на семеен живот. Жената вече 7 години не може да упражнява родителските права над 10-годишния си син, въпреки че има влезли в сила съдебни решения в нейна полза.
Тя живеела с бизнесмен до края на 2012 г., който е баща на двете ѝ деца, а големият ѝ син останал да живее с него след раздялата им. Мъжът обаче постоянно пречел на редовните контакти на детето с майката и тя завежда дело за родителски права. Съдът постановява, че най-добре за децата е да живеят с единия си родител и това е майката.
Въпреки това, жената не получава фактическото попечителство върху сина си и многократно уведомява социалните служби, съдебен изпълнител и прокуратурата. Според бащата пък детето има редовен контакт с майка си, но отказва да живее с нея. Мъжът завежда иск за промяна на родителските права, който е отхвърлен, но ситуацията така и не се променя.
Съдът в Страсбург констатира, че от 2013 г., когато са предоставени привременни мерки в полза на майката, тя изпитва системни затруднения при упражняване на родителските права, а от 2016 г. синът ѝ продължава да живее с баща си в нарушение на две съдебни решения. В решението на ЕСПЧ се казва, че съдебният изпълнител и прокуратурата са игнорирали поведението на бащата, тъй като срещу него не е започнало и наказателно преследване.
По делото „Мустафа срещу България“ държавата ще изплати 4000 евро на Хюсеин Мустафа за нарушено право на справедлив процес.
Решението на ЕСПЧ е заради това, че макар да е цивилен, Мустафа е бил осъден от военните съдилища за участие в престъпна група за контрабанда само защото един от подсъдимите с него е служил в армията по време на извършване на престъплението. Според НПК на военните съдилища са подсъдни и делата за престъпления, извършени от цивилни, ако в тях са участвали военнослужещи. Ако пък в престъпна група има служител от армията, военните съдилища гледат и тези дела, които иначе са подсъдни на спецсъда.
Според съда в Страсбург правомощията на военните съдилища, когато съдят цивилни, не трябва да следват автоматично от НПК, а трябва да се даде възможност за всеки отделен случай подсъдността да се преценява въз основа на конкретни и „убедителни причини“. В решението се казва, че военните съдилища не могат да се разглеждат като равностойни на гражданските, тъй като някои техни характеристики е възможно да породят съмнения за независимостта и безпристрастността им.
По делото „Апостолови срещу България“ държавата приема да изплати на жалбоподателя 1250 евро за претърпените от него неимуществени вреди и 700 евро за разноски. По делото „Стойков срещу България“, съдът е присъдил единствено 475 евро за разходи и разноски на жалбоподателя.
18
Коментирайте
До кога трябва да им се обяснява, че военните съдилища не могат да се разглеждат като равностойни на гражданските?
Нямаше това да е новина ако имахме петролни полета. Обаче ние нямаме и следователно тези глоби ще се плащат от народа. Ма той си е за глоба де. Щом избира такива управници
Тъкмо това щях да кажа. Народа си е за глоба щом избира Тиквун. Станиш и тем подобни лекета, които явно не знаят собствените си закони щом правят неща, които после ще бъдат осъдени в Страсбург
И аз това казвам. А на всички, които се изживяват като патриоти, им казвам да са наврат патриотизма отзад, щом търпят властта на една Мутра и отявлен простак. Като цяло все още не сме народ, а робско племе.
То мисля, че роднините на убития с гранатомет в една гъща осъдиха Борисов или по-скоро държавата. И там имаше да се плащат маса пари.
Напълно в правото си са да съдят. И браво, че го правят. Защото много хора се свиват и си мислят, че няма как да победят в съдъ.
Защо ли си мисля, че тия пари трябва да се бръкне Борисов и тия преди него да ги платят, а не да се вадят от бюджет, който пълним ние.
Трябва, ама няма ! Защото слугинажа на българската олигархия не въвежда регреса в закона. Затова вече остригания българин ще плаща с кожата си. И хич няма да протестира по площадите, ами ще си мре тихо по къщите. И така докато изчезне. И понеже историята не търпи празно, по-адекватни ще населят тази земя.
Само това да са. То колко хора съдят община София за това, че са паднали някъде заради разбити плочки и други. И си осъждат общината. Общината дори не ходи на делата, а се навива на споразумение. Обикновено когато искаш 10 000 лв от общината за счупен нос заради криви плочки, то тя се навива на споразумение за 5-6 000 лв. да речем. Та така. Тия суми със съда в Страсбург нищо не са.
Имам позната, точно така падна заради недоизрязана арматура от някакво заведение на столичен булевард. Жената паднала, но е имала и свидетели. Иначе не можеш да осъдиш и кокошка.
Не зная повече какво може да ни се изсипе на главата. По време на пандемия да плащаме и за неспособността и некадърността на властите да приключат делата по какъвто и да е начин.
Ама вие сладури сте сложили снимка на Борисов, ама под „държавата“ се има предвид вие, ние, те…не и Борисов.
Сефте. Колко глоби ще плащаме още…
Да ти вземат собствените земи и да ги обявят за публична държавна собственост е равносилно на пладнешки обир.
Доживяхме и да ни осъдят за земи, които са били национализирани през миналия век.
Разговаряла съм с хора, които са били подложени на тази РЕПРЕСИЯ. В пълното си право са.
Разговаряй и с хората подложени на днешните репресии на Тиквоча, защото и те са в правото си !
Ейй сега едни 100 000 как отидоха зян от кредита, дето щяха да теглят