До 17 февруари приемат документи в трите конкурса за младши магистрати
До 17 февруари 2023 г. (включително) може да се подават документи в трите конкурса за младши съдии, младши прокурори и младши следователи, съобщиха от Висшия съдебен съвет.
Днес в Държавен вестник са обнародвани обявите за тях и започва да тече 14-дневният срок за подаване на заявления.
Както „Лекс“ писа, конкурсът за младши съдии е за 29 места в 12 окръжни съдилища. Те са разпределени по следния начин – 15 от тях са в Софийския градски съд, по две са в Хасково, Пловдив и Варна и по едно в Благоевград, Бургас, Велико Търново, Кюстендил, Ловеч, Плевен, Стара Загора и ОС-София.
Конкурсът за младши прокурори е за 19 места. Те са в следните районни прокуратури – пет са в Софийската районна прокуратура, две в РП-Благоевград и по едно в Костинброд, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Велико Търново, Русе, Варна, Добрич, Бургас, Сливен и Ямбол.
За младши следователи местата са 15 в отделите на следните окръжни прокуратури – четири в Софийската градска прокуратура, две в ОП-Благоевград и по едно в Пловдив, Пазарджик, Велико Търново, Габрово, Русе, Варна, Силистра, Бургас и Сливен.
От ВСС напомнят на кандидатите, че освен заявление, трябва да подадат и:
- подробна автобиография, подписана от кандидата;
- нотариално заверено копие от диплома за завършено висше образование по специалността „Право“; завършилите висше образование в чуждестранно висше учебно заведение представят диплома, легализирана и призната от МОН и приравнена към шестобалната система;
- нотариално заверено копие от удостоверение за придобита юридическа правоспособност;
- медицинско удостоверение, издадено в резултат на извършен медицински преглед, че лицето не страда от психическо заболяване;
- нотариално заверено копие от трудова/служебна и/или осигурителна книжка или друг документ, удостоверяващ съответен стаж по чл. 164 от ЗСВ за длъжността;
- декларация за българско гражданство по чл. 162 от ЗСВ, по образец;
- попълнен въпросник по образец, изготвен от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, във връзка с притежаваните от кандидата нравствени качества;
- мотивационно писмо;
- други документи, които по преценка на кандидата имат отношение към професионалните или нравствените му качества,
Документите се подават или лично от кандидата или от писмено упълномощен негов представител в администрацията на ВСС, или по електронен път с квалифициран електронен подпис на vss@vss.justice.bg, или чрез лицензиран пощенски оператор до адреса на ВСС (София, ул. „Екзарх Йосиф“ № 12).
„Заявления, подадени след горепосочения срок, не се разглеждат. При подаване на заявлението по пощата, определяща е датата на пощенското клеймо (датно клеймо) при изпращането. Чрез известието за доставяне (обратната разписка) кандидатите ще получат информация, че документите им са входирани в деловодството на Висшия съдебен съвет. Участниците, подали документи по пощата или електронно ще бъдат уведомени за входящия си номер, по всеки един от конкурсите, при публикуване на списъците за допустимостта, по реда на чл. 182, ал. 2 от ЗСВ. Кандидатите, подали документи по електронен път, следва да подпишат заявлението си за участие, както и документите по т. 1, т. 6, т. 7 и т. 8, с квалифициран електронен подпис и да НЕ изпращат целия комплект документи и на хартиен носител“, обясниха от ВСС.
Освен това напомниха, че при участие в повече от един от обявените конкурси за младши магистрати, кандидатите следва да представят пълен комплект с документи за всеки един от тях.
Дипломата за завършено висше образование по специалността „Право“, удостоверението за придобита юридическа правоспособност и трудова/служебна и/или осигурителна книжка, които изискват нотариална заверка, следва да бъдат представени с оригиналните заверки при участие в един от обявените конкурси, а в случай на участие в повече от един се представя копие на същите за всеки следващ конкурс.
27
Коментирайте
Даже конспектът не е актуализиран, стои въпросът за Специализираната прокуратура. Това някаква уловка ли е? Смях и позор!!!
Обявиха ли го? Айде, пускаме се. Да видя тая година на колко стотни ще остана. Миналата май беше на 5? Изкарвам документите от шкафа и ги пускам. Трябва само от психо-то да взема. Аз лично не бих си дал, ако трябва да съм обективен. Май ще е 7-мо явяване, като 4 пъти резерва, 5 ако броим и външния, а го броим. Ама нали давам 30 лв., щото да не ми дадат въпреки очеизвадната лудост да продължавам да ходя.
Юридическото образование и реализация не е сигурно за обикновения човек без връзки в семейството му. Така че…насочете се към нещо по-перспективно и не толкова зависимо откъм връзки. Ще си спестите доста главоболия
Три пъти съм се явявал, като на двата пъти все резерва бях. На третия път реших просто за експеримент да отида, да видя колко всъщност обективно оценяват отговорите на казуса. Нарочно на три въпроса нищо не отговорих, а на първите два – дори си писах измислици, малко от гражданското право сложих, малко от наказателното, малко от административното, каквото се сетя, пхахахаха. На теста по ПЕС същата работа, на произвол маркирах. Крайният резултат беше: 5,25 на казуса и 4.00 на теста по ПЕС. Може да си представите колко са били обективни! 😆
И аз се явиха три пъти. Два пъти бях резерва, а на третия път – магистрат. Просто трябва много четене.
Много четене и късмет. Колкото повече пъти се е явил човек, толкова по-обработен е от към тънкостите на нещата и гледа да се подобри. Знам за потомци на магистрати, които от пета година(значи около 15 явявания) успяват.
Дано и тези конкурси да не се проточат много.
Надали. Обикновено така става. Хората дори забравят, че са участвали.
Не може ли и професора Близнашки да го включат в комисията някак си. Поне да ни пише шестици, да ни бутне нагоре. На държавния по публичноправни науки се паднах при него, когато говорих по конституционния въпрос, ми вика – Колега, тва нещо Георги Близнашки го е измислил, викам да, професоре, от Вашия учебник го прочетох…и ми писа 6. Точно две една минута продължи изпита. Хахахахаха
Благодарение на него много от нас си взехме държавния изпит по публичноправни науки с шестици от раз. Добричък е проф. Близнашки! Колкото и мръснии приказки да се говорят за него! Видях го пред Университета преди Коледа, вървеше с един бастуун, едва едва. Казвам му какво става, професоре! Вика, здравей, абе изпатих си, смениха ми тазобедрена става и сега нещо трудно се възстановявам. Ама бая е напълнял. Дано се оправи!
Ей, цял ферман с документи.
Лекс, допуснали сте техническа грешка, текстът за местата за младши следователи е копи-пейстнат от този за младшите прокурори. В РП няма младши следователи и следователи изобщо съгласно ЗСВ.
Интересно какъв ще е този въпросник, изготвен от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет?
Успех!
Със сигурност ще има такива, които участват в повече от един от обявените конкурси за младши магистрати.
Нормално! Хората без протекции търсят начин да се реализират.
Дано този конкурс да бъде честен.
декларация за българско гражданство по чл. 162 от ЗСВ, по образец…Абе и тези декларазии са една плява 😀
Учех непрестанно в русенския университет точно за този момент. Завърших с 6.00 и взех държавните с 6.00. Ще бъда първи!
Късмет с връзкарите! Местата не са чак толкова много.
В русенския технически Право с по – малко от 6 някой завършва ли?
Русенски университет „Ангел Кънчев“. Това не е технически университет, а модерен и иновативен. И – да! – изучава се специалност „Право“ вече от 30 години, последователно и качествено.
Колега, важни са знанията, а не къде си ги придобил! 🙂
Абе как става така, че следователите нищо не работят и имат по две дела на година, а все се отварят места за десетки бройки?
Кой ти каза, че не работят?
Aми…старото се пенсионира…
За СРП трябва да обявите поне 3 пъти повече места, при този обем от работа, само 5 е смешна работа.