Сотир Цацаров в отговор на БСП
Докладът на КПКОНПИ не е вестник, за да е там и терасата на Пламен Георгиев
Трябва ли шумните скандали с придобито имущество от висши държавни фигури да присъстват в отчетния доклад на антикорупционната комисия и колко ефективна е тя? Тези въпроси бяха в основата на дебата в парламента при приемането на доклада на КПКОНПИ, в който председателят на комисията Сотир Цацаров влезе в спор с депутати от БСП.
„Не четем за най-големите скандали, които се случиха миналата година и в които бяха забъркани членове на комисията. Не четем за това, че комисията, която е призвана да се бори с незаконното придобиване на имущество, беше в епицентъра на такъв скандал. Припомням за терасата на бившият председател Пламен Георгиев. В този доклад не четем и за „Апартаментгейт“, още един голям скандал. Няма и дума за тях“, каза Кристина Сидорова от БСП, припомняйки скандала от миналата година с апартаментите на управляващите, покрай който оставка подаде и тогавашният шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев, след като се разбра, че огромната тераса на жилището му е незаконна.
От БСП разкритикуваха днес и ефективността на комисията, като Милко Недялков каза, че няма никакъв страх от антокорупционния закон, тъй като в него няма нищо за корупция по високите етажи на властта. Крум Зарков пък припомни тезата на опозицията, че председателят на комисията трябва да се назначава от президента, за да е независима от управляващите.
„Отчетният доклад не е вестник, отчетният доклад не е информационен сайт. Казахте, че не присъства терасата на Пламен Георгиев, но съжалявам, че ще ви го припомня, но в отчетния доклад не присъстват и проверките за закупени недвижими имоти в град София на немалка стойност и от парламентарни представители, които са от вашата парламентарна група“, отговори Сотир Цацаров. За разминаването между цената на внесените искове и отнетото имущество, той напомни, че процесите са на три инстанции и отнемат време, а 128 дела са спрени в очакване на тълкувателно решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 2018 г. В него ВКС трябва да отговори най-общо на въпроса, губи ли държавата правото си да заведе дело за конфискация на незаконно придобито имущество, ако е надвишен срокът за проверка на произхода му. Делото беше образувано по искане и на комисията преди две години. Днес Цацаров изпрати и писмо до председателя на ВКС Лозан Панов, в което напомня, че последното заседание по делото е било на 3 март и в него е обсъден и гласуван проект на тълкувателно решение. По закон решенията се обявяват в тримесечен срок от постъпване на искането, а при особена правна сложност – до 6 месеца, напомня Цацаров.
От друга страна, Цацаров посочи пред депутатите, че дори да се вземе решение за ускорена конфискация, това би довело пък до драстично нарушаване на човешки права.
Той напомни и че реално пое комисията през декември миналата година и на практика отчита само 10 дни от собствената си дейност.
„Казахте, че комисията в този ѝ вид няма да се справи с корупцията. Не е моя работа да споря с народен представител, само че справянето с корупцията не е работа само на една комисия. Справянето с корупцията минава и през тази зала, защото тя гласува и приема инструментариума, с който работим ние, с който работи прокуратурата, с който работи МВР, ДАНС и прочее. Част от този инструментариум, да речем е в Наказателния кодекс и остава непокътнат от 1968 г. Това очевидно не ви прави впечатление“, заяви още Цацаров и допълни, че нищо в дейността на комисията не би се променило, ако беше прието искането на БСП, президентът да назначава ръководството ѝ.
В крайна сметка, отчетният доклад на КПКОНПИ беше приет със 131 гласа „за“, 1 „против“ и 45 „въздържали се“.
18
Коментирайте
Когато трябва да се обслужи интереса на прокуратурата и другите бухалки на Пеевски – даже кадри на бельо и гащи в собствените домове на неудобните арестувани дават по новините, а когато трябва да се даде публичност на мафиотщините на мафиотите, облечени с власт – това не било вестник! Наглеци!
Колкото и безполезен беше като главен прокурор толкова безполезен е и сега, за народа. Иначе за мафията е злато. Безполезна топка лой.
Е, къде ви е прозрачността? Защо пък в доклада да не се споменава за терасата на Пламен Георгиев.
Хайде, Цаци се изказа.
Кога БСП яде кюфтета не мрънка. Сега мрънка
Гарван гарвана око не вади…
Лошо драги, лошо!!!!
Те друго ли са очаквали от БСП? А все едно техните депутати не са в кюпа. Все едно не можете край Парламента в кафетата да видите как депутати на БСП си гукат с такива на ГЕРБ и ДПС. Всички на една маса.
А само правят циркове в Парламента. Прах в очите на хората.
Скандалите с нашите хора трябва да се потулват, Цацаров за какво иначе са го сложили там?!
За красота 🙂
Еми няма да пише. Как да пише. Нали се крият тия дето си накупиха имоти.
Това са врели некипели.
Пълен потрес!
Да, съгласявам се, че БСП трябва да е опозиция и да го играе коректив. Но как да ги уважа, като ме оставят с впечатлението, че те са до такава степен коректив, че се заяждат за ВСЯКО едно решение. Щеше да изглежда по-добре ако обективно приемаха нещата и когато нещо е добро, те го подкрепяха. Когато не е добро да се заяждат. Сега обаче те намират причина да се заядат със всичко. Което може да се направи много лесно. Да идеш на трибунката и да надудняш камара глупости как си недовоелн от това или онова. И така да зарадваш множестово старци… Покажи целия коментар »
БСП сега се прави на морален стожер. Ако е на власт ще си траят
Със сигурност. Обаче ГРОБ няма скоро да изпуснат кокала.
Официалният отговор на Цацаров пред НС е „Какво ме питате, като покрихме и вашите хора“. Казва това в прав текст пред целия „народ“ и какво прави народът?