Дипломанти с петиция до министъра за изпита за юридическа правоспособност
Предложението на Министерството на правосъдието заради пандемията тази година изпитът за юридическа правоспособност да се проведе през ноември предизвика петиция сред дипломантите (петицията виж тук). Причината – то ще позволи само на завършилите Софийския университет „Св. Климент Охридски“ да придобият правоспособност тази година, но не решава проблема за възпитаниците на останалите висши училища, които ще трябва да чакат до април 2022 г.
Министър Десислава Ахладова предложи отлагането, тъй като заради пандемията миналата година държавният изпит по публичноправни науки не беше проведен навреме и съответно няма как в обичайния срок да бъдат подадени документи за задължителния стаж и за изпита за правоспособност. В мотивите към проекта за изменения в наредбата за юридическата правоспособност се посочва, че насроченият за ноември 2020 г. държавен изпит по публичноправни науки е проведен през януари 2021 г. и завършилите през януари студенти могат да започнат своя стаж най-рано на 1 март 2021 г., което прави невъзможно явяването им на изпит за придобиване на юридическа правоспособност през октомври.
„Считам, че подобен критерий за промяна на изпитната дата е нееднозначен, непълен, недостатъчно убедителен, изваден от контекст и в същото време – ощетяващ значително останалите студенти в Юридическите факултети на страната, които не са завършили своето юридическо образование през януари 2021 г., а през февруари“, пише инициаторът на петицията до Ахладова Атанас Янев. Той е дипломант от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Именно там изпитът по публичноправни науки се проведе през януари, но другаде той беше в края на февруари. „Като пример мога да посоча Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където въпросният държавен изпит се проведе на 19 и 20 февруари 2021 г. Това на практика означава, че завършилите право в този университет на въпросните дати, например, ще могат да започнат своя стаж най-рано на 1 април 2021 г., което прави невъзможно явяването им на изпит за придобиване на юридическа правоспособност през тази година, независимо дали той ще се проведе през октомври или през ноември месец, т.е. дипломантите, съобразявайки се с изискванията и нормите на Наредба № 1 от 2019 година, ще имат възможността да се явят на въпросния изпит едва през месец април 2022 г.“, обяснява Янев.
Той изтъква, че след като причината всички университети да отложат държавните изпити е била една и съща – пандемията от COVID-19, би било несправедливо и непоследователно част от завършилите да могат да се явят на изпита за правоспособност през ноември 2021 г., а други – най-рано през април 2022 г.
„Мисля, че може и трябва да се намери по-адекватно решение, което да е в интерес на всички заинтересовани страни“, заявява дипломантът от СУ и предлага няколко възможности на министъра, които да бъдат обмислени и обсъдени.
Вариантите са през 2021 г.:
- Продължителността на стажа да бъде намалена от 6 на 5 месеца.
- Да бъдат променени сроковете за подаване на документи за явяване на изпит за придобиване на юридическа правоспособност.
- Да бъдат насрочени два изпита за правоспособност – през ноември и през декември.
Атанас Янев посочва, че тези възможности са били посочени в писмо до министъра и от декана на Юридическия факултет на СУ проф. Даниел Вълчев.
Силно се надявам и разчитам, че ще се стигне до адекватно и справедливо решение в интерес на всички заинтересовани страни, заявява той, а отворената от него петиция вече започва да набира подкрепа.
35
Коментирайте
https://www.legalworld.bg/81608.stajyt–fars-ili-parodiia.html
Наистина е ценна, но не само за студентите…съдиите също да четат.
Предлагам, младите хора, които основателно недоволни,че изпитите ще са 2 пъти в годината-и в добавка за част от лицата-в неудобни месеци(математически излиза,че ще приключат стажът месец-два по-късно, значи трябва да чакат до шест месеца за другита дата-без доходи, без здравно осигуряване, без право да работят-нямат правоспособност, дори по НК за работат без правоспособност пише,че се лежи в затвора!) да сезират и Омбудсмана. Омбудсмана може с авторитета си да предложи промяна. Хайде-дори и да не е всеки месец, да е веднъж на два месеца. Изобщо какъв е проблема изпитът да е всеки месец, кой си позволява да краде време от муждия… Покажи целия коментар »
Драги бъдещи, и настоящи стажанти-поискайте от МП да се въведе заплащане на стажа. Ние , като бях стажанти-преди много години бяхме на трудов договор, и получавахме МРЗ-което си е от значение. Трудовия договор -за 6 месечния стаж ще ви реши и проблема със здравното осигуряване. Бюджетът на съдебната власт е 800 млн лева-никой не може да ме убеди ,че няма пари за заплащане стажът на съдебните кандидати. Поискайте го! Искането за допълнителна дата за изпит е твърде малка претенция-ще ви я датат другата дата, вероятно, но по-важното е -поискайте стажът да ви се заплаща с МРЗ. По аргумент,че нямате право… Покажи целия коментар »
Дали имат интерес от това предложение. Ние в съда им виждаме очите само за да им подпишем стажантските книжки. За да получат пари трябва нещо да вършат и да са на разположение в съответния орган, в който са на стаж.
На стажантите очите в съда се виждат само за подпис на книжки най-вече заради „доброжелателни“ магистрати, на които не им се занимава с тях. Не са мързеливи стажантите, колега!
Допреди буквално два месеца изпит имаше всеки месец. Само за мен ли е очевидно, че действията на властта са умишлени, а не просто малоумни? С петиция ли ще бъде преборена дългогодишната злоупотреба и репресия срещу новите юристи?
Нищо не пречи да се насрочят два изпита за правоспособност – през ноември и през декември.
Поредната недомислена постъпка на министърката ни.
Така наистина се ощетяват останалите студенти в Юридическите факултети на страната.
Изумително е какви изкуствени пречки се създават на младите хора. Например: -Ние , преди 20 години сме се явявали на три държавни изпита, аднес са шест-защото има писмена и устна фаза, а това са си отделни изпити -При нас иизпитът за правоспособност беше всеки месец Днес изпите са редки, планират се от месеци, и некоординирани с адвокатския изпит. Чакаш шест месеца за изпит за правоспособност, а послед още 5-7 месеца, според зависи за дата на адвокатския изпит. Като се има предвид,че документите са подават месец по-рано-се оказва,че става дума за 18 месеца в чакане, докато получиш право да работиш, каквото… Покажи целия коментар »
-Да добавя-днес изпитът за правоспособност е далеч по-сложен. При нас всеки го изддържаше, а мен са ме изпитвали 3 минути. Днес изпитът е тежък, и за сметка на това-двуфазен-има тест, и отделно казус, изобщо изпитът е сравним с държавен изпит, а не е масовката като преди .
След като из питът за правоспособностп е сложен внъзниква въпроса какъв е смисъла от адвокатския изпит, като озлобени лица предлагат дори адвокатския изпит да е двоен-като те изпитат, сле известен период от време пак да те изпитат.
Не просто предлагат да е двое, а предлагат да има задължителен (и допълнителен) 6-месечен неплатен стаж между двата изпита. И не мисля, че става въпрос за просто озлобени лица, а за злоупотреба със служебно положение с цел ограничаване на конкуренцията.
Вие виждали ли сте какво представлява тестът, който се дава на този изпит, за да твърдите това?
Имаше период от време, през който стажът на съдебните кандидати беше заплатен. Получавахме минимална работна заплата, бяхме осигурени-здравно, стажът се зачита и за трудов стаж. Днес не получаваш заплата, няма и осигуровки, после чакаш с месеци за дата за изпит. Както и да си говорим-сегашната форма на стажа е прецакване. Поискайте: -стажантите да получават заплата, и да са на трудов договор-както беше със стажът от 90-те години-заплатен, с трудов договор. Кой умник измисли стажантите да са на фотосинтеза, но и без право да работят-нямат правоспособност. Ако се въведе трудов договор, както е имало и в миналото-стажантите си решават и проблема… Покажи целия коментар »
Добре е да променят сроковете
Добре е изпитът да е всеки месец-както преди. Така изобщо нямва да стои въпросът за срокове. 30 години имаше изпит всеки месец, и не е било проблем.
Да, но преди 30 години нямаше еврофонодове, по които да се усвояват едни средства, та за да се вземат едни пари набъркаха ей тая каша дето никой не иска и да си признае кой точно я сътвори!
Според мен това не е ОК. Няма да е кой знае каква драма да се промени срока
Уви, в България винаги е важала максимата – „Спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се“. Тези неща трябва държавата в лицето на съответните компетентни органи да ги мисли, а не да принуждава засегнатите лица самоинициативно да я „светват“ за това какво трябва да се направи. За съжаление фиксирането на изпита за правоспособност само за две сесии, а не всеки месец, както беше преди, трансформирането му от устен, траещ 3-4 минути, в писмен, траещ от по няколко часа в два дни, са направени удобно само за организаторите – по-малко ангажименти за членовете на изпитните комисии, по-малко разходи… Покажи целия коментар »
Един месец няма да се отрази фатално, извинете
За мен е гаранция,че трябва да се промени нещо
Прави са
Oще от едно време няма никакъв синхрон между държавните изпити, правоспособността, адвокатския изпит и магистратските изпити за младши. Този период е една черна дупка за дипломантите, в които не могат да изкарават доходи, щото не са правоспособни, не са съвсем и стажанти, а същевременно им отпадат всички студентски права – здравното осигуряване е за тяхна сметка, таксите за общежитията се вдигат (ако въобще им позволят да останат), отпада намалението за градски транспорт и пр. „Големите“ юристи, макар и минали през това, не обръщат внимание на този наболял проблем и си карат постарому. А малките се оправят, четат като луди за… Покажи целия коментар »
Спокойно могат да променят сроковете за явяване и драмата приключва, ако толкова пък са притеснени, че един месец по-малко стаж ще се отрази на нивото на подготовка.
Да, не виждам да има драма.
Защо не е взета предвид ситуацията и в другите университети. Разбирам, че СУ е най-престижния, но независимо от това трябва да има равното начало за всички
Похвално е, че е написал петицията заради други студенти. Ето едно добро начало.
Най-лесно е да се намали стажът, никой никога нищо безценно не е научил на него. Успех!
Учиш се на йерархия и базови трудови навици – носиш кафе, закуска, обяд и започваш да очакваш да дойде някой по-нов от теб.
OMG, и кафета не носят вече. Виждам ги около мен, дават им да четат стари дела и после да си ходят, влизат на някое дело, на което могат да влязат и без да са стажанти. Никой не му се занимава с децата, а те масово горките искат някой да им обърне внимание …
Неща, които по принцип владеят 😊 Някои пък дори и не стъпват, зависи от договорката им
Карал съм една година реален стаж. И научих много неща от него. Минах всички институции, вкл. служба по вписванията, нотариат, съдебни изпълнители. Научих доста неща на място, практически, такива, каквито във ВУЗ-а никой не ни ги беше казал и показал. За СУ става въпрос. Стажът, ако се кара качествено, е незаменим.
Браво! С аргументи и мисъл за другия! Това е мислене на юристи
За разлика от МП, където нещо се губи мисълта за другия
Преди време съдия Владимир Ковачев от Окръжен съд Благоевград написа статия за стажа и убедително доказа пълната му пародия.
Горещо съветвам бъдещите стажанти да я прочетат, за да знаят какъв цирк и хаос ги чака!