На първо четене
Депутатите приеха отпадането на таксите за подаване на ГФО и придружаването им само от декларация
Подаване на годишните финансови отчети (ГФО) само в Агенцията по вписванията (АВ) и отпадане на таксите за това от 2022 г., както и премахване още през тази година на изискването за малките и средни фирми приемането им от Общото събрание да се удостоверява с покани за свикването му и протоколи от провеждането му. Тези промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ) приеха днес на първо четене депутатите.
Измененията, с които се регламентира, че малките и средните фирми ще придружават ГФО само с декларация, в която гарантират истинността им, а не и с покани и протоколи, всъщност са в Наредбата за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър и до регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (повече за тях можете да прочетете тук). В закона обаче се приема специален текст – §5 от преходните и заключителните разпоредби, с който се регламентира, че това облекчение ще важи и за вече започналата кампания за подаване на ГФО през 2020 г. Това всъщност е единствената промяна в ЗТРРЮЛНЦ, която се предлага да влезе в сила незабавно след приемането на проектозакона. Всички останали – с които отпадат тройното подаване на отчети (в АВ, Националната агенция за приходите и Националния статистически институт) и таксите (40 лв. за подаване на хартия и 20 лв. по електронен път), влизат в сила от 2022 г.
Именно §5 обаче се превърна в ябълката на раздора в пленарната зала. Крум Зарков от БСП първо възрази срещу експресното приемане на проектозакона, при положение че почти целият ще започне да действа от 2022 г. Но постави и въпроса как след като към ГФО няма да се прилагат документите, доказващи, че са приети от общото събрание на дружеството, ще се гарантира истинността им.
„Апелирам вносителите да излязат на трибуната и да поемат ясна отговорност, че приемането на тази текст няма да създаде предпоставки за публикуване на неистинни данни в Търговския регистър“, каза той. Иначе подчерта, че групата на БСП винаги е подкрепяла промени, с които се облекчава административната тежест, но в случая има опасения за този текст. Зарков посочи като проблем и това, че промените в ЗТРРЮЛНЦ са разработени от междуведомствена работна група, свикана от изпълнителната власт, но не са внесени от Министерския съвет, а от група депутати от ГЕРБ, начело с Красимир Ципов.
За това му отговори Ципов, който заяви: „Отговорността я поемаме ние, като вносители заставаме с имената си. Разбира се, че Агенцията по вписванията носи цялата отговорност за изпълнението“.
Както „Лекс“ писа, от АВ настояват още от тази година малките и средните фирми да спрат да подават протоколи от събрания и покани заедно с ГФО, за да се ускори обработката на документите. Причината е, че има натрупани 1,3 млн. необработени финансови отчета, а тази година се очаква да бъдат подадени още 500 000. По изчисления на агенцията, ако ГФО са придружени само с декларация, това ще направи обявяването им поне два пъти по-бързо.
Пред депутатите шефката на АВ Габриела Козарева обясни, че трябва преди 2022 г. всички финансови отчети да бъдат обработени, за да може оттогава агенцията да стане единна входна точка и да се прекрати подаването им и в НАП, и в НСИ. „Затова е важно §5 да влезе в сила веднага, защото кампанията за 2020 г. вече е в ход“, каза тя.
Козарева отговори и на коментар на депутата от левицата Филип Попов, че заради кражбите на фирми през 2016 г. беше затегнат режимът и се въведе изискване протоколът за някои от решенията Общите събрания да се заверява нотариално (чл. 137, ал. 4 от Търговския закон), а сега се прави отстъпление от сигурността, като отпада представянето на документи, удостоверяващи приемането на ФГО.
Шефката на АВ първо подчерта, че финансовите отчети не се вписват, а само се обявяват. „Разликата е огромна! Длъжностните лица по регистрацията не проследяват и не изследват информацията в тях, най-малко защото е финансова и нямат експертиза. Информацията в ГФО е потвърдена от подписа на одитора“, каза тя. И напомни, че решенията на Общите събрания, с които се приемат финансовите отчети, не са сред тези, за които законът изисква нотариална заверка.
На финала със 100 гласа „за“, нито един против и 48 „въздържали се“ промените в ЗТРРЮЛНЦ бяха приети на първо четене.
16
Коментирайте
Личи си че от тук пишешщите никой не се занимава с търговско право включително и Крум Зарков , който едва ши се е занимавал с право освен юридическата си диплома. Трябва да се обясни на Зарков, че гаранция за истинност на обявените документи е декларцията за истинност, която се подава винаги от лизето заявител . И е права Козарева, че трябва да св прави разлика от Обевяване и випсване на актове . Проблема на вносител врите е че тв правят тези промени с мотив, да се облекчат чиновниците , а не че такава правната и житейска логика и необходимост от… Покажи целия коментар »
Май няма да успеят преди 2022 г. да обработят всички финансови отчети. Като ги зная с каква скорост действат.
Крум Зарков осъзнава ли въобще какво говори? Тези протоколи всяка година в повечето фирми са само проформа.
Добре, че премахват прилагането на покани за свикването и протоколи от провеждането на Общото събрание. Те и без това са си фиктивни.
Подмолни са от БСП. Уж са против, а реално не са. Изпозлват всеки повод да скачат и да са опозиция, но при реален вот си трайкат
И преди и сега БСП само играе ролята на опозиция, но реално не е никаква опозиция. Днешното гласуване го доказва.
Вие да не мислите, че всички големи партии в парламента не играят заедно? Това е за пред хората, че ГЕРБ е против БСП и ДПС. Всички са заедно, а има и няколко партии за пълнеж. След всеки вот има такива.
Страшното е, че само се правят на опоненти. А всъщност на маса си решават заедно какви лобистки закони да прокарат.
хахаха имало спор и накрая при гласуването какво? – Всички „За“ и тук там някой се въздържал. Защо не гласувате против а се правите на тиквеници бе господа червени?
Малко промени в духа на това, че сякаш живеем в най-сигурната страна в света. А това далеч не е така. Кражбите и лъжите българина ги е направил патент.
Както и да го гледам наистина е отстъпление от предишните правила. Крадат се имоти, крадат се фирми. Притискат се хората да гласуват. По-добре си е по-строг контрол при предоставянето на документи след общи събрания.
Вярно 2016 се искаше и нотариална заверка, като така се гарантираше, че фирмите не са открадните. Сега какво ще стане? Ще се правят промени в закона за да може да се отвори работа на Гешев на по-късен етап ли?
Той и сега си има достатъчно. Надали ще може да огрее на всякъде.
Добри променио според мен. Няма нищо задкулисно. Ще бъде по-лесно.
БСП са идиоти. Логика в питането им обаче аз намирам. Да не е схема на ГЕРБ това?
На мен ми писна тези длъжностни лица да се правят на правораздавателен орган и само да ме връщат и да пълня гушата на чиновниците. Колко е сложно да ми качат на сайта на ТР ГФО когато съм си платил таксата? Ей така, измежду ровенето във фейсбук