Борисов обяви 9% ДДС за „храната на хората“ – за заведенията и за книгите
Влизането в сила на промените в Наредба Н-18 се отлага с една година
ДДС за заведенията и за книгите ще бъде 9%, обяви премиерът Бойко Борисов. Решението за добавяне и на книгите към секторите с намален данък, той обясни с желанието да бъде опакован очакваният законопроект като „храната на хората“.
По-рано днес правителството реши, че ще подкрепи намаляването на ДДС до 9% за заведения, заведения за обществено хранене и развлекателен сектор, категоризирани по Закона за туризма, като най-пострадали по време на извънредното положение.
„Подкрепяме предложението, само че настоявам и ДДС-то за книгите и свързаните с духовната храна дейности, също да бъдат с 9% данък. Обмисляме го от много време, чакахме и ние подходящ момент. Ей сега имаме прецедента с ресторантите, да си вкараме и за книгите. Така че да го опаковаме като „храната на хората“, каза Борисов на пресконференция в парламента.
От думите му стана ясно, че финансовият министър Владислав Горанов е бил твърдо против намаляването на данъци, но решението било политическо. „Имам му пълно доверие, ама той не ми е началник, аз съм му началник“, отговори Борисов за противоречието с Горанов.
Лидерът на НФСБ и коалиционен партньор в правителството Валери Симеонов подчерта, че мярката за ресторантьорите е временна и ще стане постоянна, само ако се докаже, че работи и с по-ниския данък, бизнесът е изцяло „на светло“. В същото време обаче, Борисов уточни, че намалението на ДДС за книгите ще бъде постоянно, тъй като парите там били 12-13 милиона.
Очаква се окончателните текстове да са готови в следващите дни, а премиерът каза, че утре ще стане ясно и откога ще влязат в сила.
Първоначалната заявка от днес на управляващите беше ДДС да бъде намален на 9% от 1 януари 2021 г. и за храните от първа необходимост. Затова се бяха разбрали на работна среща Борисов, Асоциацията на заведенията в България и Българската хотелиерска и ресторантьорска организация.
Това обявиха малко след 11,30 ч. от правителствената пресслужба. По-малко от час след това обаче се поправиха след съгласуване с Министерството на финансите.
И се оказа, че ДДС за храните няма да пада, а ще бъде намален на 9% само за „заведения, заведения за обществено хранене и развлекателен сектор, категоризирани по Закона за туризма“.
Промените ще бъдат внесени още днес в Народното събрание от парламентарната група на ГЕРБ.
Така намерението за намаление на ДДС за храните просъществува по-малко от час. Досега правителството винаги е отхвърляло настояванията за по-нисък ДДС за някои стоки и услуги с мотив, че това ще затрудни контролът и събираемостта.
От правителствената пресслужба посочиха, че Борисов е подчертал, че решението е политически риск, но е в подкрепа срещу загубите от Covid-19 в ресторантьорския бранш.
„Правим изключение за вас, защото с наша заповед е затворен секторът, образно казано. И така е в цял свят. Това може пък да е една мярка, която в последствие да даде добри резултати и да бъде трайна. Всичко е в нашите ръце“, е заявил премиерът.
Той е акцентирал, че с намаляването повече от два пъти на ДДС, оборотите и дейността на ресторантите и хотелите трябва да са „100% на светло“.
„В това отношение ние сме длъжни да си изпълняваме ангажиментите. Финансовият министър е много против, но искам да го опровергаем в края на годината с повече приходи“, е казал още Борисов.
„Поемаме този ангажимент, че това ще се случи по начина, по който сме говорили с Вас“, пък са заявили представителите на браншовите организации.
На срещата е било договорено още отлагане на влизането в сила на промените в Наредба Н-18 за срок от една година, в резултат на което тя ще започне да действа от 1 март 2021 г. Тя поставя нови изисквания към търговците и софтуера за управление на продажбите им и от повече от година предизвиква затруднения и брожения сред бизнеса.
В рамките на срещата е станало ясно, че ще бъде възложено изготвянето на анкризисен план, включващ предоставянето на кредити и грантове от ББР с участието на експерти от туризма.
22
Коментирайте
Радвай се, че не ни задължават 3 пъти седмично да ходим в „Рафи“,да пълним гушата на Алибегов
Май-май вървим към планова икономика, както при бай Тошо. Вижте последните два абзаца – тотален контрол, неизпълними изисквания (ако властта рече да се заяде) и софра за нашите..
Остава само да отворят и лагерите, медиите вече са под контрол а опозицията е обезкръвена, какво друго? Пълна и всеобхватна простащина, материализъм и бездуховност. Да живее вожда. Ангария два пъти годишно за деца, юноши и студенти
Естествено. Защото се прави не за народа, а в полза на мафията. Вижте само какви съмнителни физиономии отдясно на масата.. За милиони има комисиони, за кокошка.. Някой наистина очакваше ли нещо различно?
Значи държавата насърчава яденето по кръчми и ходенето по екскурзии, много здравословно и далновидно, няма що.
Това е цялата политика на ГЕРБ – проба-грешка, обещания и промени в движение, все е предпоследно и облагодетелствани са най-малко нуждаещите се. Срам!
Финансовият министър дори да е много против, Боко ще го накара да размисли. Ибаче май му търсят цаката на Влади.
Дейността на ресторантите и хотелите трябваше отдавна да се изкара на светло.
О, Горанов изгоря. Явно се готви смяната му, дано не е с Ананиев. Но иначе е добър ход, да видим колко ще са добросъвестни търговците, производителите и ресторантьорите.
Това е революционно, но точно за тези мошеници ресторантьорите… Политически ход безпорно, за да не Му протестират.
Грантовете ще помогнат на малкия бизнес
Да, то хубаво, че ЕС ги дава
За мен това е добре и е дълновидно
Абе нещо не му вярвам. Или смята, че ще е платил дотогава Божков дължимото и следователно ще си позволи да намали ддс
Борисов рекламчица си прави. Прави прави….
Да не види нещо от Гешев. 🙂
Какво е основна храна? Всички меса или само кайма, а Риибай Стека не влиза в това
Около изборите си трябва реклама
Винаги преди избори се напъват да обещават и да ни замазват очите. Обаче после докато им изтече мандата въобще не е така.
Време беше
Защо не от тази?
Аман от лобистки закони и предложения.