Адвокати с апел към ВАдС:
Да се организират безплатни правни консултации за гражданите и финансова помощ за адвокатите
Едно от предложенията е временно да се прекъсне плащането на членски внос до края на извънредното положение
Висшият адвокатски съвет (ВАдС) да организира предоставяне на безплатни правни консултации по имейл и телефон на гражданите във връзка с извънредното положение. Както и да подпомогне адвокатите, които ще изпаднат в затруднено положение, като една от идеите е временно да се прекъснат плащанията за членски внос към ВАдС, които да не са дължими за периода на извънредното положение.
С това предложение (пълния му текст можете да видите тук) са сезирали Висшия адвокатски съвет група столични адвокати, начело със Стефан Марчев. Под писмото са се подписали и Мирослав Мичев, Мариана Вълкова, Катерина Граматикова, Жана Кисьова, Христо Хинов, Александър Тонев, Екатерина Методиева, Ваня Траянова, Маргарита Димитрова, Иван Ангелов, Александър Бояджиев, Десислава Миразчийска и Ива Згурова-Шопова.
Те на първо място заявяват, че адвокатите носят отговорност към обществото и трябва да дадат своя принос за подпомагането му при преодоляване на последиците от кризата с навременни и адекватни мерки.
Първата, която предлагат, е да се предоставят безплатни правни консултации по електронна поща и телефон, включително и чрез Националното бюро за правна помощ.
„На основание чл.38 от Закона за адвокатурата, адвокатите могат да оказват безплатно адвокатска помощ и съдействие на материално затруднени лица. Законът не сочи дали материално затруднени могат да са единствено физически лица, но в настоящата ситуация материално затруднени лица могат да се окажат всички – и гражданите, и юридическите лица“, пишат столичните адвокати.
И заявяват: „Противно на широко разпространеното схващане, че адвокатите са професионалисти, които се възползват от проблемните ситуации, в които изпадат гражданите и юридическите лица, смятаме, че в условията на такава повсеместна криза, ние българските адвокати трябва и можем да предоставяме безплатни юридически консултации на материално затруднени физически лица и дружества (малки и средни предприятия), като ги осведомяваме за възможностите, които законът и съдебната практика признават за отлагане на падежиралите им парични и други задължения, възможностите за позоваване на непреодолима сила, тълкуване на договорните клаузи и накрая за възможностите да се възползват от законови и програмни условия за получаване на обезщетения (ако правителството одобри и имплементира подобни програми)“.
Те настояват ВАдС да издаде препоръки към всички адвокати за възможността в условията на извънредно положение да предоставят консултации pro bono на свои клиенти, за които преценят, че са в материално затруднено положение, причинено от извънредното положение. Причината – да се избегнат дисциплинарни производства в такива случаи, заради чл. 38 от Закона за адвокатурата.
Наред с това, столичните адвокати предлагат да бъде организирана на сайта на Висшия адвокатски съвет линия за комуникация по мейл, на която изпаднали в затруднения граждани и фирми да отправят искания за консултации, придружени със сканирани документи.
„За да се обезпечи осъществяването на подобна дейност, е възможно ВАдС да организира кампания за набиране на адвокати-доброволци, които по график да се включат в извършването на тази дейност, включително като се използват и регионалните центрове за консултиране на НБПП и единния национален телефон за първична правна помощ. Подобни мерки ще са особено важни, защото много адвокати няма да могат ефективно да провеждат срещи с клиенти, които са материално затруднени, заради нуждата от максимално съкращаване на присъствената работа в канторите ни“, пишат адвокатите. И заявяват, че те самите ще се включат като доброволци.
Освен това те предлагат ВАдС да предложи мерки за насърчаване и улесняване на дистанционната работа на адвокатите. Те трябва да включват мерки за здравословна и безопасна работа, препоръчително обслужване на клиентите не чрез лични срещи, преустановяване на разплащанията в брой и др.
Те се обръщат към ВАдС и с настояване да предприеме всичко необходимо, за да бъде приет със закон мораториум върху процесуалните срокове, каквото предложение отправиха те до Народното събрание и Министерския съвет.
Третата група мерки, за които столичните адвокати се обръщат към ВАдС, са за финансово подпомагане на колегите им. „Условията на епидемична обстановка в страната, затварянето на канторите ни и моралната необходимост от предоставяне на безвъзмездни консултации в доста случаи, ще доведат до затруднено материално положение и при много колеги. Затова молим да обмислите план и критерии за материално подпомагане на адвокати в затруднено материално положение през идните месеци предвид значителния бюджетен излишък и парични наличности, които Висшият адвокатски съвет е натрупал“, заявяват те.
И предлагат ВАдС да приеме решение за временно прекъсване на плащанията за членски внос към него и той да не е дължим за периода на извънредните мерки.
18
Коментирайте
Абе Марчев,стига евтин пиар .Хората се чудят как да се спасят от пандемията,на кого му пука за правни консултации в момента ? Ти без пари ли си купуваш сега лекарства и храна ,че да се обръщаме на безплатни консултанти? Ясно е,че ни чака глад през следващите месеци.Но и така да е не смятам,че трябва да запълвам времето си с безплатни консултации,още повече пък за хора,на които такива не им се следват!
Осъдих примерно един два държавни фонда – бавят плащането, айде да е Банка – ще плати, ма ето тези – гледай какви са, а какво – имам само скелети в гардероба, примерно – длъжник, който не може да имат деца -резултат – стагнация на разплащането.
Дано да е както се следва – не съм песимист – това е лъч, светлина в тунела.
Да вземат от фирмите за доставки пари и да дават на закъсалия бизнес. Държавата има пари и трябва да помогне да не се разрастне и икономическата чума.
Не съм съгласна, че държавата няма пари. Сега едни фирми не работят и трудно ще плащат каквито и да било данъци, но има много такива, които пълнят хазната, защото служителите им работят. Самите фирми работят. Просто го правят от дома си. В същото време платформите за доставки на храна и куриерските служби не смогват да изпълнят поръчки. Там дали няма приходи?
Дори сега ще се увеличат приходите от доставка на храна. Хората, които работят и са свикнали да обядват навън, ще си поръчат храна от заведенията.
Държавата е длъжна да се възпозлва от ситуацията и да въведе много повече електронното случване на нещата. Ако се стигне до там и електронно гласуване! И е длъжна да помогне на закъсалия бизнес в тези времена.
Тя за едни е майка. А за други мащеха.
Подкрепям всичко без трета точка. Стига тая държава е вадила пари за какво ли не. Тя трябва да помага на бизнеса и това е така, но не може да помогне на всички от магазина за пирони, през ресторанти и фитнеси и се стигне до адвокати и счетоводители.
Категорично подкрепям предложенията и не смятам, че адвокатите се възползват от проблемите на фирмите и на частните лица. Все пак имаме закони, които служат за това да има някакъв ред в държавата. Без тях ставаме територия с някакви хора върху нея. А тези закони не са ясни на всички, защото са сложна материя. И следователно е редно някой да им ги разяснява. На отворковците, които смятат, че адвокатите са мародери мога да им кажа сами да си следят тогава нещата и да си се защитатват пред съда. В 99% от тези случай обикновенно излизат от съдебната зала с присъда.
Е, не може да се отрече, че има много мародери сред тях.
Технологично родната картнка може и да се промени и това ще са мерки, които един път въведени после няма да бъдат премахвани. Същото важи и за дистанционното обучение на децата. Правете сметка колко хора примерно над 30 биха записали магистратура ако не им се налага да висят на лекции. Същите лекции да могат да се учат и вземат от дома, пред компютъра.
Но не е същото. Просто лекциите са по – ефективни като метод на обучение.
Лекциите са по ефективни, при съвестен преподавател. Не и при тия дето си сричат учебника, който очакват да им изпееш на изпита.
„Освен това те предлагат ВАдС са да предложи мерки за насърчаване и улесняване на дистанционната работа на адвокатите. Те трябва да включват мерки за здравословна и безопасна работа, препоръчително обслужване на клиентите не чрез лични срещи, преустановяване на разплащанията в брой и др.“
Едно е вярно – че този вирус в телата на хората, ще направи така, че виртуалната реалност да стане далеч по-изпозлваема. Във времена на криза хората освен, че се сплотяват, те измислят и нови технологии и нови методи на работа. Браво
Чудесно предложение. Определено хората имат нужда от правни съвети предвид естеството на проблема.
Непреодолимата сила се случва рядко. Определено хората не са наясно какво значи тя, когато говорим за юридически казуси. Добре е, че в тези времена, в които не е желателно да се срещаме с други хора, могат да се направят онлайн консултации.
Е, в 21 век сме все пак.
bed base
https://xn--12clam1a5anocac0ih9a9hd9ed4cme4vsg8a.com/