Голям наплив на кандидати за младши магистрати, избраха конкурсните комисии
Голям наплив на кандидати има и в трите конкурса за младши магистрати. По 31 души ще се борят за едно място в този за младши прокурори и в този за младши следователи, а по 22 – за младши съдии.
Вчера и днес Съдийската и Прокурорската колегии избраха членове на конкурсите комисии. И понеже кандидатите са много, бяха сформирани по две и в трите конкурса.
847 са кандидатите за младши съдии, а свободните места са 39. Най-много са в Софийския градски съд – 12, четири са във Варна, три в Пловдив, по две са в Бургас, Пазарджик и Софийския окръжен съд и по едно в окръжните съдилища в Благоевград, Велико Търново, Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Перник, Силистра, Сливен, Стара Загора, Хасково и Шумен.
903 пък са желаещите да станат младши прокурори. Местата са 29 и са разпределени по следния начин – 12 в Софийската районна прокуратура, три в РП-Варна, по две в районните прокуратури в Благоевград и Пловдив и по една в Кюстендил, Ихтиман, Ботевград, Пазарджик, Стара Загора, Хасково, Велико Търново, Русе, Бургас и Сливен.
Кандидатите за младши следователи са 756 за 24 места – 7 в следствения отдел на спецпрокуратурата, две в Пловдив и по едно в Софийската градска прокуратура, както и в Благоевград, Монтана, Пазарджик, Хасково, Кърджали, Смолян, Плевен, Ловеч, Варна, Шумен, Търговище, Бургас, Сливен и във Военно-окръжната прокуратура в София.
След конституирането си, комисиите ще кажат колко от кандидатите са допуснати до участие в конкурсите.
Изпитът се провежда на два етапа – писмен и устен.
Писменият за младшите съдии е на 16 април, за младшите прокурори – на 17 април, а за младшите следователи – на 30 април. Всички те ще се проведат в сградата на „Интер Експо Център“.
56
Коментирайте
А дано на всички ви нащракат двойките още на писмената част, за да се сетите, че от вас нищо не става, освен едни „прости адвокати“. То адвокат се става най-лесно.
И за прости адвокати вече има трудност да се стане.Едно,че цедката се сгъстии и там,едно,че встъпителните такси са доста високи.
Пробвай се, древний философе. После сподели колко е лесно.
И аз така всяка година се надявам да ги накъсат, ама все се намират няколко с по-висок бал да ми вземат местенцето.
Скъпи колеги,
Не е важно само резултатът от конкурсния изпит -писмена и устна част. Вижте си успеха от дипломата, от държавните изпити. Защото, да, ако имате примерно 6.00 на писмена и примерно над 5.50 на устна,то тогава не е важно да си гледате дипломата, защото рядко се постига такъв успех от повечето кандидати, даже са малко, ама ако имате по-малък резултат, то поне с 5.00 в дипломата и на държавните, бихте имали някакъв шанс, защото много кандидати могат да имат непълни шестици на изпита и да ви изместят примерно поради по-висок успех от следването или държавните.
Вярвай си, че 5.50 и 6.00 (11.50) ще ти стигнат. Най-нисък бал миналата година за да се закачиш съдии – 11.75, прокурори – 11.73, следователи – 11.82
Аз се отказвам! Вече няма да се явявам! Излишно е! Четири пъти пробвах. Да си давам парите на вятъра. Ще си остана помощник-нотариус и тъй.
Нашият професор по търговско право на лекции ни казваше да се бутаме в наказателното право, щото там е парата, мааанете го вика т’ва гражданско право, то пък вика, всеки втори цивилист, не е интересно това, пък и няма пари там! Прословутата му фраза беше – Аз, от 30 години се занимавам с търговско право и още не съм го научил!
Е явно твоя професор не само за 30г. не е научил търг.право, но не е и разбрал, че сериозните хонорари далеч не са в нак.право!!!
Но наказателноправният отрасъл е един от най-сложните. Не е за всяка глава.
Като се сетя с какви наказателноправни казуси ме занимаваха в една кантора, докато бях на стаж. Ужас! Още сънувам кошмари! Не стига, че не бях научил добре общата част, но и хептен се изгубих в особената, то не са едно или две престъпления, а стотици. Наистина не е за всеки! По-добре гражданско
Хонорарите са в перспективните, международно ориентирани правни отрасли, тъй като от това имат нужда международните корпорации в които са концентрирани най-много капитали – търговско право, конкурентно право и интелектуална собственост, международно частно право и кибер право. Сериозни пари в България от наказателно право правят кантори, които се броят на пръстите на едната ръка – всички останали пишман цивилисти се занимават да омайват прокурори по кабинетите за споразумения по кокошкарски деяния за 400 лв. хонорар.
Глупости! Международното наказателно право и Наказателното право на ЕС са най-скъпоплатени. Особено да водиш дела за трафик на хора в ЕС.
ОК, съгласен съм, и колко на брой кантори се занимават с тях у нас?
Ама тука не става въпрос за количество. Има доста кантори, които се занимават с наказателно право.
Напротив, става въпрос колко точно кантори от тези „много“ практикуват „Международното наказателно право и Наказателното право на ЕС“, защото, както казах, се броят на пръстите на едната ръка, и да – те правят пари.
Много са! Аз поне 16 знам…
Да им имам мотивацията на повечето….аз от първи курс се подмазвах на СГС и СРС, та накрая успяха да ме пробутат, въпреки че ми завишиха незаслужено оценката на „Писмената част“. Е, на устната вече си я изкарах честно.
Наведена глава сабя не я сече.
Моят професор по вещно право…ми беше предложил да остана като хоноруван асистент в универистета, защото виждаше, че се старая много, давах му да ми преглежда разни мои собствени изложения по проблематични точки на вещното право, и ми каза, че имам потенциал и по-добре да остана в университета, естествено след завършване, и да израствам академично, защото според него ТУК е истинското Право, а не в Съдебната зала. Амиииииии….отказах се!
Добра тактика.
Едно време по-трудно се ставаше „асистент в университета“, отколкото магистрат или адвокат. Сега е обратното.
Тази година изпитът ще е честен, и само знаещите ще го издържат. Връзки и раздаване на казуси-няма да има!
Време беше. Че ми омръзна да дават предварително отговорите на връзкарите.
Тъй вярно !
докато имат право да избират наказателен или граждански казус кандидатите за младши съдии ще са по-малко от тези младши прокурори. Време е да се въведе задължителен изпит по наказателноправни и по гражданскоправни науки / друг е въпросът в какъв формат/, тъй като младшият съдия ще правораздава във всички области на правото.
На устния така или иначе питат и по двете материи. В НИП би следвало да ги обучават еднакво добре и в двете материи, по което се държи изпит, и писмен, и устен, и по двете материи. Не е тайна обаче, че повечето избират наказателния казус при кандидатстването, но на ентусиастите пеналисти трябва да им е известно, че има 80% вероятност да се реализират като граждански съдии, защото просто това са най-многобройните дела с най-голяма нужда от запълване на състави. Е, в крайни случаи могат да попадат и в съдилища, където се гледа всичко, дори и след като ги смъкнат в… Покажи целия коментар »
В НИП обучават прокурорите само по наказателно право, административнонаказателно право и наказателен процес, а съдиите и по гражданско право и процес.
За какво му е на прокурора да знае гражданското право, като през целия му трудов стаж, сигурно на макс 2 граждански дела ще му се наложи да присъства и то свързани най-често със запрещенията.
Той и Гешев сигурно мисли така.
Една година поканиха проф. Маргарита Чинова да обучава бъдещите прокурори по наказателен процес в НИП. Тя пък ‘фана ги изпокъса на изхода и ония кат видяха, че никой няма да стане прокурор, повече не я поканиха. Представете си колко струват тия уж спечелели конкурса
Не знам, мен през 2019-та проф. Чинова ме изпитва на съдийския. Всички в комисията ми писаха 6,00, само тя 5,50, средно – 5,90. Е, не бях перфектен в представянето си, но щом на мен ми е дала толкова, едва ли е изпокъсала всички „на изхода“, когато съм чувал, че по-скоро ги щадят, но все пак и ги подготвят в НИП 9 месеца.
Ехее, поне 6.00 на устната част трябва да изкараш, ако на Писмената имаш по-малко от 6.00 де, или обратното, иначе си АУТ.
Аз съм имал 6.00 и 5.50 и не стига. Та така.
Ем, скъпи, сори, явно е имало мнооого кандидати за мястото, което си си избраааал.
За справка стига за 20 резерва. Е, веднъж за пета, но като никой не се отказва. Освен на съдийския веднъж. То какъв човек трябва да си да се откажеш от Добрич или Силистра, братче.
От къде пак тече инфо… Списъка на допуснати не е качен още, лекса знае вече 🙂 🙂
От решенията на съответните колегии на ВСС за избор на комисии, публикувани на сайта им 🙂
http://www.vss.justice.bg/page/view/107980 – за съдии
http://www.vss.justice.bg/page/view/107983 – за прокурори и следователи
Броят на кандидатствалите го пише в сайта на ВСС. Стига с конспирациите.
Брех, много желаещи бе. Толкова много юристи ли бълват университетите
Да де, нали това е един от сериозните проблеми – качеството на юридическото образование. Ето и това е в резултат на това качество – няма цедка на входа и съответно на изхода
Едно време един декан на ЮФ ми предлагаше да ме запише право направо в трети курс. Отказах, но други се възползваха. Ето такова е качеството
Кеф пък ви било качеството едно време. По-голямата част от циркулиращите в оборота юристи и най-вече магистрати, са го завършили от едно време. В момента берем плодовете на едновремешното образование.
Всяка година са хиляди. Как очаквате да се реализират всичките?
Пазарът си знае работата – некадърните не пробиват, но това правило не важи в държави с толкова утвърдени традиции в шуробаджанащината, каквато сме ние.
Когато изчезне тя, пазарът на труда ще си влезе в норма и знаещите и можещите ще се реализират.
Гледай ти как прокуратурата продължава да привлича цвета на нацията.
Сигурно нямат търпение да разбият битовата престъпност.
Защото виждат накъде върви Гешев и са обнадеждени 🙂
Ами, има наплив. Със сигурност е заради завидния престиж и екзотичност на специалността и със сигурност този наплив не е повлиян от деветте ЮФ и десетките хиляди лъвчета-глсдиатпри на правната арена, които се борят за кокал.
десетки хиляди на година, разбира се.
Стотици хиляди не са ли?
Стига глупости.
Голямата част завършват наистина, но 1000 души макс за БГ.
Последните години няма чак такъв интерес.
Младите дали знаят за статута на несменяемост на магистратите? Не може всяка година хиляди да се юрват на опашката.
Спокойно, качеството е такова, че единици успяват.
Така е.
Кои единици?
Роднините или ония с кинтите и решения казус?
Вервай си.
Пак ще спечелят чичаците и лелките на по 45-50 години, които ги набутват с връзки.