Гешев поиска от Брюксел по-специално наблюдение на България заради МВР и одит на спецправосъдието
Кирил Петков: Прокуратурата не работи, няма как да излъжете европейските институции
Главният прокурор предлага ЕК да направи одит на спецправосъдието
Службата за подкрепа на структурните реформи към Европейската комисия да извърши анализ на специализираното правосъдие преди да се взема решение за закриването му. Това предлага главният прокурор Иван Гешев.
„Изготвил съм писмо до министъра на финансите, в което сме изложили становището на прокуратурата, че предлагаме да се извърши, да го наречем одит от ЕК на работата на специализираните структури прокуратура и съдилища. Те са създадени и одобрени от ЕК, и е нормално да има независим международен одит от европейските ни партньори. Ние не се притесняваме от тази проверка. Разчитаме на един обективен анализ и имаме основание да смятаме, че ЕК ще се отнесе положително към това наше българско, евентуално искане“, заяви той в интервю за БТА. По неофициална информация идеята е била приета положително от Брюксел. Дали да бъде поискан такъв анализ обаче решава правителството.
„Очаквам министър Асен Василев какво ще отговори. Аз не се съмнявам, че той и правителството имат интерес българските граждани да знаят истината и то от обективен източник, какъвто е ЕК“, казва Гешев.
Попитан в какви срокове може да се извърши тази оценка, той отговаря: „Не мога да Ви кажа. Не мисля, че има причина в рамките на няколко месеца, за да се закрие една работеща и международно призната структура, каквито са специализираните съд и прокуратура. Не виждам какъв проблем ще възникне, докато се извърши този одит“.
Главният прокурор Иван Гешев е заявил пред депутатите в Европейския парламент, че е нужно по-сериозно наблюдение върху България по механизма за върховенство на закона заради МВР.
След изслушването му в Брюксел Гешев каза пред журналисти, че прокуратурата е направила сериозен анализ на последните два избора за парламент в България и изводите са, че МВР заобикаля и нарушава закона.
„Прокуратурата е притеснена, че през последната година сериозно се заличава постигнатият напредък на България след приемането ни в ЕС по линия на върховенството на правото и правата на човека относно малцинствени групи и хора в неравностойно положение. Наблюдават се притеснителни тенденции, които аз не съм виждал никога в работата си от 1994 г. Това, което казах е, че не се чувствам горд като българин, но смятам, че е налице нужда от по-сериозен диалог с европейските институции и по-сериозно наблюдение върху България по механизма за върховенство на закона“, заяви Гешев.
По думите му, в момента в България „с бързи крачки“ върви към нива на престъпността от 90-те години на миналия век.
„Освен хронични проблем с корупцията по високите етажи, в момента се възраждат десетки други проблеми, които смятахме за забравени – телефонни измами, кражби, убийства през ден и др. включително организираната престъпност“, каза главния прокурор и обясни проблемите с липсата на взаимодействие между институциите и опитите за „война със съдебната власт“.
В последната година има видимо напрежение между МВР и прокуратурата и специално между Гешев и вътрешния министър Бойко Рашков. Главният прокурор подчерта, че вътрешното министерство е извършило множество нарушения по време на последните два парламентарни избора.
„За съжаление се констатира заобикаляне и нарушение на закона, недокладване на прокуратурата на определени случаи, прилагане на изключението на чл. 212, ал. 3 от НПК, когато без разрешение на съд се извършва претърсване. Спрямо малцинствени групи и инвалиди са констатирани нарушения, които вероятно могат да представляват състав на престъпление. Изключително сме притеснени от този подход“, каза Гешев и напомни, че Рашков е отказал сформирането на предизборни щабове с прокуратурата, каквото е изискването на чл. 18, ал. 5 от Изборния кодекс.
„МВР се опита и се опитва да изземе правомощия на съдебната власт, заобикаляйки закона. Надявам се не с някакви нелегитимни цели“, обобщи Гешев.
Той обясни още, че евродепутатите са имали към него и въпроси по конкретни разследвания, включително за случаите, известни като „Барселонагейт“ и златните кюлчета, свързани с бившия премиер Бойко Борисов. Гешев каза, че дал писмени отговори, но за разследването по „Барселонагейт“ нямало отговори от Испания.
Гешев каза също, че прокуратурата иска да участва в реформата на съдебната власт, но според него досега тя винаги е била политическа и целите били само да се сменят едни хора с други, а не да се подобри правосъдието. Главният прокурор подчерта, че се говори за промени само в наказателното правосъдие, а големите материални интереси са в гражданските, административните и търговски дела.
По думите му, проблемите са в много органи, включително МВР и съда, както и в процедурите, в това число и с отговорността на магистратите, тъй като според Гешев те „не могат да бъдат наказани за почти нищо“. На въпрос за неговата отговорност, Гешев каза, че всеки български прокурор може да го разследва.
Той изрази и съмнение, че депутатите искрено се вълнуват от отчетността на главния прокурор, като подчерта, че още през май миналата година е изпратил годишния доклад за дейността на прокуратурата, но и до днес не е извикан в парламента, за да бъде изслушан.
Запитан какво мисли за недоверието в него, Гешев каза, че не вижда какъв проблем е това и добави, че работата на един прокурор не е да го харесват, тъй като не е телевизионна звезда.
„Аз съм главен прокурор и моята работа е да си върша работата и ако си я върша така, както трябва да си я върша, естествено, че няма да ме харесват много хора“, заяви Гешев.
Той коментира лаконично и заведения иск за 60 000 лева срещу него и заместниците му от Николай и Евгения Баневи. По думите му, това е несериозна тема, за която трябва да бъдат питани хората, които са работили в предприятията в Девня и Троян.
„Няма никакво правно основание, жълта тема, направено е с цели, различни от юридическите“, каза само Гешев и добави, че няма никакви притеснения от това дело.
Кирил Петков: Прокуратурата не работи, няма как да излъжете европейските институции
Премиерът Кирил Петков беше изслушан в Групата за мониторинг на демокрацията в европарламента след главния прокурор. Петков коментира искането на Гешев за засилен мониторинг, като каза, че това е приоритет и на правителството.
„Това, от което няма как да се избяга през общи шаблони и думи е липсата на добро правосъдие в България. На всички е ясно, че прокуратурата не работи добре. Какъвто и език да използвате, само като видите фактите, виждате, че не работи. Точка. Няма как да излъжете европейските институции с добри думи. Хората са достатъчно интелигентни, за да разберат, кога нещо е фалшиво и кога – истинско“, заяви премиерът и добави, че евродепутатите видели готовността и желанието на правителството за промяна в съдебната система, включително и закриването на специализираните съдилища и прокуратури.
Петков каза, че желанието и намерението на коалицията е главният прокурор „да не бъде вече само с Господ над главата си“ и ролята му да се промени изцяло. „Той да стане администратор. Не ни трябва четвърто ниво в прокуратурата, а ни трябва работеща прокуратура“, добави премиерът и поиска само търпение, за да се случат промените.
Той каза, че не е бил питан конкретно за депутата от ДПС Делян Пеевски и санкционираните по закона „Магнитски“, но заяви, че според него хората, които са в основата на корупцията в България „са сигурно 20 човека“.
30
Коментирайте
Браво на Кирил Петков!
Значи, органите на МВР и съда, според Гешев – „не могат да бъдат наказани за почти нищо“, обаче, за неговата отговорност – „всеки български прокурор може да го разследва“.
А, на цитата: „Аз съм главен прокурор и моята работа е да си върша работата“, дори и Божинката би завидял.
Ми да си я върши, вместо да разтяга локуми постоянно.
Няма да допусна кирилпетковски тролове да смачкате разобличаващият материал кои и какви са част от протестърите. Няма да допусна криминални лица да си въобразяват, че могат да смачкат истината, като индулгенция за криминалното си минало- поне в този сайт. Истината е, че МАСОВО в редиците на “протестърите“ имаше глбт, проститутки и наркозависими лица, както и кримиконтингент, и аутсайдерите на обществото. Нормалните граждани просто не ви подкрепихме и вие умирахте от яд заради това.
За съжаление някой вече е допуснал да си пиете хапчетата…
Какъв адвокат си ти бе… ти си или трол или психопат или и двете
Одобрението му е около 5%. Всички останали, които му искат оставката са престъпници и олигарси.
“….По думите му, в момента в България „с бързи крачки“ върви към нива на престъпността от 90-те години на миналия век….“ Нормално- предвид следният материал за състава на “протестърите“ от незаконните протести отпреди 1 година- ето, точно тези поставиха креатурите си в законодателната власт- https://dariknews.bg/novini/bylgariia/pensioneri-vis-pod-znamenata-na-mutri-vyn-2235755 “„Пенсионери ВИС“ под знамената на „Мутри, вън“ Оцелял след прострелване със седем куршума съдружник на Васил Божков и други представители на софийския ъндърграунд протестират в „триъгълника на властта“. Та- какво казвате- протестърите били “ най- гражданско осъзнатата част от обществото“, ли… Кого заблуждава тази мутренска пропаганда- хората, които преживяхме над 90 процента от мутрите в… Покажи целия коментар »
Да бе, протестърите са виновни за престъпността, а не тези, които източиха милиарди от магистрали и еврофондове в офшорките! Аман от тролове с каскети!
“…Да бе, протестърите са виновни за престъпността,,“ДА= ТОЧНО ТЕЗИ ПРОТЕСТЪРИ https://dariknews.bg/novini/bylgariia/pensioneri-vis-pod-znamenata-na-mutri-vyn-2235755 “„Пенсионери ВИС“ под знамената на „Мутри, вън“ СА ВИНОВНИ ЗА СЪЩЕСТВУВАНЕТО НА ОРГАНИЗИРАНАТА ПРЕСТЪПНОСТ, НАРКОРАЗПРОСТРАНЕНИЕТО И КРАЖБИТЕ В БЪЛГАРИЯ В ПЕРИОДА 1994-2000 Г. ЩОМ ГИ ОПРАВДАВАТЕ, ЗНАЧИ И ВИЕ ИМАТЕ МУТРЕНСКО МИСЛЕНЕ.
Все още му искаме оставката. Да не го забравя. И не, всички проценти искащи оставката му не сме свързани с престъпния свят, както се опитва да го изкара.
Нищо ново под Слънцето. ГЕРБ се опитват да манипулират Европа посредством главния прокурор.
За всеобща радост им изтече мандатът на герберастите.
На кого бе му изтече мандата,председателя на комисията е от ГЕРБ! Ама сте „умни та пращите…..“
Нищо чудно, че се правят калпави обвинения и после обвинените биват оправдавани в съда и в резултат на това съдят държавата в Европа. Защото явно си губят времето в прокоратурата да изпълняват поръчки на ГЕРБ.
Така ще е като вождът им ще трябва да си плаща за назначението му.
С това ли се занимават в прокоратурата? Да проучват как народа е гласувал и да анализират работата на Парламента?
Да вземат да се самоанализират. Тамън ще видят, че нищо не вършат.
Май Ви е нужен буквар… Добре е да се научите как се пише правилно т.нар. от Вас „прокоратура“ преди да давате препоръки и решения!
Този е тотално изфирясал
А не е ли информирал Брюксел, че и прокоратурата на страната си затваря очите и заобикаля закона за някой неща?
Истинска издънка е точно този Главен прокурор, но явно ще трябва да му търпим глупостите още бая време.
Да се хванат за палците всички конституционалисти и прависти и юристи и изобщо всчки създавали конституцията на страната. Защото не е нормално да няма предвиден механизъм при който да може да бъде премахнат главния прокурор по изричното желание първо на народа и после и на неговите представители в Парламента. Защото как може да не се допусне, че може да се случи точно това, което се случва сега? За главен прокурор да се назначи човек, който предпочита да обслужва една конкретна политическа партия, нейният лидер и като цяло мафията в страната?
Пълни глупости говориш. Има нещо, което се нарича разделение на властите. Дайде да предвидим и механизъм, по който обвиняеми и подсъдими да искат оставката на наблюдавания прокурор, респ. съдията, който му гледа делото? Ама ще малоумщина!
Много е прав в това, което казва. Определено се наблюдава погазване на основни демократични принципи и нарушаване на закона в България от страна на силовото министерство.
П. С. – от страна на Б. Рашков. Който е юрист и е деполитизиран, знае за какво иде реч.
Ей, няма отървия от герберските калинки и това си е.
А така ли. Прокоратурата е направила анализ на последните два избора. Прокоратурата с това ли се занимава? Да анализира избора на народа на парламентарен вот?
Интересно, че упорито изписвате „прокоратура“. Поне се научете как се пише и тогава давайте оценки, препоръки и решения. Така е просто смешно…
Вариант 1. Преместване на разследващите полицаи от МВР в съдебната власт при следователите. Един разследващ орган с повишена роля, статут и правомощия. Прокуратурата извън съдебната власт.
Вариант 2: Повишаване ролята, статута и правомощията на разследващия полицай. Отделяне на разследващите полицаи в Агенция. Създаване и назначаване на прокурори към Агенцията.
Така се гарантира сигурност и ефективност при спазване на принципа за разделение на властите. В момента РПУ-тата дърпат разследването назад с несвойствени задължения и без полицейски правомощия и нещата не вървят нагоре.