Платена публикация
„Вътрешен пазар и основни свободи на движение в правото на ЕС” от Христо Христев
Какво точно представлява режимът на основните свободи на движение във вътрешния пазар на Европейския съюз? Какви възможности осигурява той на българските граждани и особено на малкия и частния бизнес?
„Вътрешен пазар и основни свободи на движение в правото на ЕС” от Христо Христев е първото по рода си изследване на български, което прави задълбочен анализ на същността на вътрешния пазар между държавите членки на ЕС като основно измерение на европейската интеграция, както и на общите и специфичните правила, на които почиват свободното движение на стоки, свободното движение на хора, свободата на установяване, свободното предоставяне на услуги и свободното движение на капитали.
Особен акцент в изданието е поставен на:
- идейните основи на вътрешния пазар;
- значението на вътрешния пазар и основните свободи на движение за формиране на правната система на ЕС;
- взаимната свързаност и общите елементи, на които се подчиняват основните свободи на движение;
- специфичните правила, приложими за всяка свобода на движение;
- хармонизацията на законодателствата;
- принципа на взаимно признаване във вътрешния пазар;
- практиката за достъп до пазара при упражняване на различните свободи на движение;
- допустимите изключения и ограничения при прилагане на основните свободи на движение.
Д-р Христев разглежда подробно практиката на Съда на Европейския съюз относно упражняването на различните свободи на движение в хода на изграждането и развитието на вътрешния пазар, като се опира на над 1200 решения на Съда от началото на процеса на европейска интеграция до наши дни, както и значителен кръг източници на доктрината на френски, английски и италиански език.
„Вътрешен пазар и основни свободи на движение в правото на ЕС” е издание, подходящо за практикуващите юристи, адвокати и магистрати възможно най-много конкретни елементи, които могат да бъдат полезни в работата по прилагане на правото на ЕС.
Христо Христев е доктор по право и преподавател по право на Европейския съюз в Юридическия факултет на СУ „Св.Климент Охридски“ (2007), адвокат в Софийска адвокатска колегия (2012). Работил е също като консултант по различни проекти в материята на правото на ЕС, реализирани от Министерски съвет, Министерство на правосъдието, институции на съдебната власт, Европейската служба за борба с измамите, Институт „Отворено общество“. Учредител и член на Управителния съвет на Българската асоциация за европейско право (BAEL).
„Днес повече от всякога трябва да обясняваме Европа”
Жак Делор, председател на Европейската комисия (1985–1995)
4
Коментирайте
Много практически поглед. Поздравления.
Харасва ми, че са разгледани допустимите ограничения и изключения относно основните свободи на движение.
Мисля, че ще бъде интересно и полезно.
Добре е да не забравяме, че правото е преди всичко наука и всеки труд е ценен.