ВСС трябва да избере кой да разследва главния прокурор до 26 май
До 26 май 2021 г. Висшият съдебен съвет (ВСС) трябва да избере кой ще е човекът, който ще разследва главния прокурори заместниците му. Това следва от публикуваните днес в Държавен вестник изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за съдебната власт (ЗСВ), с които се въвежда новата фигура (пълния им текст виж тук). Те бяха приети още през януари, но президентът Румен Радев ги върна за ново разглеждане, при което мнозинството в парламента отново ги прие и сега законодателната процедура е завършена с обнародването им.
С промените се дават три месеца от влизането им в сила, което ще стане на 26 февруари 2021 г., на ВСС, за да направи избора кой ще разследва през следващите 5 години обвинител №1, ако извърши престъпление.
Сега съветът трябва да вземе решение за откриване на процедурата. А след като го направи, ще започне да тече 7-дневен срок за номинации. По закон кандидатури могат да издигат самите желаещи да заемат поста, както и най-малко шестима от членовете на Пленума на ВСС.
Предложенията трябва да бъдат придружени от подробни писмени мотиви, кадрова справка за кандидата и неговото писмено съгласие. А всички документи трябва да бъдат публикувани на сайта на съвета.
Това трябва да стане най-малко 14 дни преди публичното изслушване на кандидатите. Кога ще се проведе то трябва да определи ВСС с отделно решение. От формулировката в закона излиза, че е допустимо да има различни дни и часове за изслушване на отделните кандидати. Новият чл. 173а, ал. 3 от ЗСВ гласи: „Пленумът на Висшия съдебен съвет обявява датата, часа и мястото за изслушване за всеки кандидат най-малко 7 дни преди провеждането му. Изслушванията се провеждат по азбучен ред. Те са публични и се излъчват в реално време чрез интернет страницата на Висшия съдебен съвет“.
Преди да се стигне до изслушване обаче трябва да минат още два етапа от процедурата. Първият е юридическите лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза, професионалните организации на магистратите, висшите училища и научните организации могат да дадат становища за кандидатите и да им поставят въпроси. Анонимни становища и сигнали няма да се разглеждат.
Вторият етап е комисиите по атестирането и конкурсите и по професионална етика към Прокурорската колегия да изготвят доклади за професионалните и нравствените качества на кандидатите. Те, както и становищата, и въпросите, са публични.
За да има избран разследващ главния прокурор, за него трябва да гласуват най-малко 15 от общо 25-имата членове на ВСС. Ако при първото гласуване никой от кандидатите не е получил необходимите гласове, изборът продължава за двамата с най-голям вот.
Изискванията за новата длъжност са най-малко 12 години стаж, придобит статут на несменяемост, високи професионални и нравствени качества, положителна комплексна оценка „много добра“ от последното атестиране. Освен това разследващият главния прокурор не трябва да е наказван дисциплинарно с през последните 5 години, с изключение на забележка и намаляване на заплатата.
17
Коментирайте
От 27 февруари е в сила Закона за допълнение на НПК. Съответно и срокът за ВСС е до 27 май.
Въвежда поредната нова фигура, която надали ще върши някаква работа.
Напълно излишна процедура. Такъв човек не е нужен въобще.
Да не стигне само до положението, когато се избираше главен прокурор.
Е, дано предложат повече от един кандидат.
Вероятно 17 членове на ВСС ще издигнат кандидатура на някого.😀😀😀
За мен има нужда от такъв човек
Дано изберат. Но да видим и той дали ще върши нещо
Ясно е, че това си е малко длъжност на някой да му дават парички. Той едва ли ще бъде оставен да разследва каквото и да било
А не само. И да кажем пред Европа, че сме правова държава!
Има смисъл от такава длъжност
Голямо мислене ще е.
Румен Радев нямаше ли такива амбиции?
Кандидатирам се веднага. Къде да подпиша?
Може ли народа?
Щото народа е юридически грамотен ли?
Ами разследващия прокурор кой ще го разследва 🙂 Я и за него един разследващ..