ВСС прие промените в наредбата за конкурсите – магистратите ще бъдат оценявани по три критерия
Новият текст от наредбата за конкурсите
Чл. 40а. (1) Конкурсната комисия извършва комплексна преценка и анализ на критериите по т. 1, 2 и 3, като поставя оценка по шестобалната система с точност до 0,25 стотни по всеки един от тях:
- резултати от последното атестиране на кандидатите и проверките от погорестоящите органи на съдебната власт и от Инспектората към Висшия съдебен съвет;
- данни от кадровото досие на кандидатите;
- разгледани и приключили дела и преписки, избрани от конкурсната комисия и представени от кандидатите.
(2) Конкурсната комисия извършва преценка на проверените дела или преписки по ал. 1, т. 3 на базата на следните критерии:
- общи за съдии, прокурори и следователи:
а) практически познания на кандидатите в областта на материалното и процесуалното право;
б) умения за анализ на правнорелевантни факти и доказателства;
в) способност на кандидатите да боравят с нормативни актове, да извличат от тях необходимата информация, да вземат решения и да ги аргументират;
- специфични за съдии:
а) умение за оптимална организация на работата, способност за своевременно и адекватно планиране на съдебните заседания;
б) подготовка на съдебно заседание;
в) умения за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол;
- специфични за прокурори:
а) способност за организиране на работата и ръководство на разследващите органи и екипите, които участват в досъдебното производство;
б) брой необжалвани прокурорски актове, включително постановленията за прекратяване и спиране на наказателното производство, брой окончателни съдебни актове, постановени по внесени от кандидата актове, както и окончателните съдебни актове за връщане на делата за отстраняване на процесуални нарушения, и причините за това; брой на уважените протести, потвърдените, изменените и отменените прокурорски актове при инстанционния и служебния контрол;
- специфични за следователи:
а) умения за планиране и структуриране на действията в досъдебното производство;
б) съответствието на актовете на прокурора с мнението на следователя след окончателното приключване на разследването и върнатите дела за допълнително разследване.
(3) Членовете на конкурсната комисия поставят в индивидуален протокол една обща оценка, средноаритметична на трите цифрови компонента по ал. 1, т. 1 – 3.
(4) Общата оценка за притежаваните от кандидата професионални качества се формира като средноаритметична от трите цифрови оценки по чл. 40а, ал. 1, т. 1 – 3, а в случаите на чл. 189, ал. 4 от Закона за съдебната власт – плюс оценката от писмения изпит.
(5) Председателят на конкурсната комисия предава индивидуалните протоколи на представител на администрацията на Висшия съдебен съвет, за което се съставя протокол.
Висшият съдебен съвет (ВСС) прие промени в наредбата за конкурсите, свързани с определянето на критериите, по които се оценяват и класират магистратите.
Основната е следствие от решение на Върховния административен съд (ВАС), който през юли отмени чл. 40 от наредбата, защото противоречи на чл. 192, ал. 1 от Закона за съдебната власт.
Най-общо текстът на наредбата гласеше, че конкурсната комисия извършва комплексна преценка и анализ на всички данни от последното атестиране, проверките от по-горестоящите органи и от ИВСС, кадровото досие на кандидатите и прави преценка на разгледаните и приключени дела и преписки, избрани от конкурсната комисия и представени от кандидатите.
Същевременно чл. 192, ал. 1 от ЗСВ гласи: „Конкурсната комисия класира кандидатите за повишаване в длъжност според резултатите от последната атестация и проверки от по-горестоящите органи на съдебната власт и от Инспектората към Висшия съдебен съвет, данните от кадровите им дела и преценка на разгледаните и приключени дела и преписки, избрани от конкурсната комисия и представени от кандидатите, въз основа на които се прави обща оценка за притежаваните от кандидата професионални качества. При еднакви оценки се назначава съдията, прокурорът или следователят с по-дълъг стаж в съответната система на органите на съдебната власт, а при равен стаж в съответната система на органите на съдебната власт – този с по-дълъг юридически стаж“.
В решението си ВАС прие, че законовата разпоредба налага извода за общо три критерия за класиране на кандидатите, участващи в конкурси – резултатите от последната атестация и проверки от по-горестоящите органи и от ИВСС; данните от кадровите дела на кандидатите; преписките, избрани от конкурсната комисия и представени от кандидатите.
В наредбата обаче критериите били четири, защото данните от атестирането и проверките от ИВСС и по-горестоящите органи не били в един общ показател, а в два. Затова ВАС заяви, че критериите не са правилно групирани и съответно чл. 40 от наредбата е незаконосъобразен и го отмени.
След произнасянето на ВАС, правната комисия на ВСС предложи създаването на нов чл. 40а (виж пълния текст на разпоредбата в карето – б.а.).
На заседанието днес обаче възникна спор по съдържанието на първата алинея от текста. Тя гласи: „Конкурсната комисия извършва комплексна преценка и анализ на критериите по т. 1, 2 и 3, като поставя оценка по шестобалната система с точност до 0,25 стотни по всеки един от тях:
- резултати от последното атестиране на кандидатите и проверките от погорестоящите органи на съдебната власт и от Инспектората към Висшия съдебен съвет;
- данни от кадровото досие на кандидатите;
- разгледани и приключили дела и преписки, избрани от конкурсната комисия и представени от кандидатите“.
Според Атанаска Дишева и предлагана редакция може да предизвика проблеми и попита какво точно ще се оценява от кадровото досие на магистрата. То съдържа информация за продължителността на стажа, за наложени наказания и др. „Как тези данни ще бъдат оценявани по шестобалната система“, попита Дишева и заподозря, че това е предпоставка за много голяма субективност от страна на оценяващите.
Другото ѝ възражение беше свързано с първия критерий. Тя отбеляза, че в атестациите оценките са петобалната система, а в наредбата се предлага резултати от последното атестиране на кандидатите и проверките от погорестоящите органи и от ИВСС да се оценяват по шестобалната система. И попита как ще става тази трансформация.
По този въпрос Цветинка Пашкунова поясни, че атестациите имат и цифрово изражение: „Шестицата ще се даде на човек, който има 100 или 99 точки например, петица – на човек с по-малко точки. Единствената промяна в разпоредбата е свързана с броя на критериите и е според указанията на ВАС“.
Атанаска Дишева отново взе думата и обясни, че съществената част от проблемите, които възникват, е свързана с прилагането на критериите и начина, по който са класирани кандидатите. „Не виждам как с новия текст внасяме по-голяма справедливост в оценяването на кандидатите“, каза Дишева.
На въпроса как ще се оценява информацията в кадровото досие, отговори Вероника Имова: „Когато данните са изцяло позитивни – няма наказания, няма негативни оценки на нравствените качества, тогава кандидатът би следвало да се оцени най-благоприятно“.
По този повод Дишева изтъкна, че резултатите от оценката на етичната комисия за нравствените качества на магистратите са в самата атестация.
Олга Керелска на свой ред посочи, че действително има проблеми в оценяването на кандидатите. Тя определи като реални въпросите, които поставя Дишева и обясни, че работата на конкурсните комисии се затруднява поради неяснотите. Керелска напомни, че неотдавна при дебат в Съдийската колегия за външния конкурс в административните съдилища е констатирано, че в наредбата няма изискване и задължение членовете на комисиите да вписват в протоколите номерата на въпросите, които теглят кандидатите. Беше обсъдена и идеята да се прави видеозапис на устните изпити. „Търпим сериозни критики за прозрачността на конкурсите. Има подозрения дали те се провеждат както трябва с оглед оценяването на кандидатите“, изтъкна Керелска и прогнозира, че вероятно ще се наложат и други промени в наредбата.
На финала Атанаска Дишева предложи в наредбата да се запише, че се поставя една обща оценка по трите критерия, а не различни и после да се пресмята средноаритметично. „ВАС е съзрял проблем, защото, делейки тези компоненти на отделни оценки и формирайки средноаритметична, се стига до изкривяване на резултата. Законът не говори за средноаритметична оценка“, каза още Дишева.
Но предложението не беше прието и текстът остана във вида, в който го предложи правната комисия.
27
Коментирайте
пълна мъгла с тези конкурси – а нещата в съдилищата драматично се влошават – все пак хора се пенсионират, умират, напускат и пр. Законодателно безсилие и безсилие на ВСС, които един читав конкурс не можаха да доведат до край /изключая тези за младши съдии и за първоначално назначаване/. Дълбокото ми вътрешно убеждение е, че е крайно време да се върне старият начин за кариерно израстване по предложение на административните ръководители /съотв. да се завишат кридериите за адм. ръководители/ и като форма на контрол да се иска становището на ОС на съответния съд. това би било най-висшата форма на съдийско самоуправление,… Покажи целия коментар »
Те затова ги забатачват, за да изпълзят такива като теб и да предлагат глупости.
А ти какво предлагаш? Как да се случат конкурсите при сегашната уредба – и какви обективни оценки може да даде конкурсната комисия, като има да прочете около 6000 акта /на 200 участника за ОС/ – може би водещият кридерий ще е именно кадровото досие, каквото и да включва то…
С една дума – искаш пълна корупция!
Като гледам никой не вярва на конкурсите и май най- добре е да се върне старото назначаване с предложения изслушване и гласуване както е в Щатите и Европа. Да Субективно е но ще е ясно кой, как и защо гласува за дадена кандидатура. То и сега пак си е субективизъм уж по някакви си критерии, които токова години все се променят и все тая и трае с години. Ако е по- предложение на административния ръководител или по собствено кандидатиране поне ще се даде на този ръководител да изразява становище и да се опитва да събира екип и да менажира ,а… Покажи целия коментар »
Алоу, МАНИПУЛЕКС.БГ, вие адвокати на тия тричките дежурни активистки от ССБ ли сте? Защо ни заливате с техните изказвания непрекъснато?! Има ли други изказали се по въпроса? Аз вече не се впечатлявам, и вашия сайт не ми се струва обективен….втори Правен свят в другата крайност….
Логорея и импотентност.
Много положителни промени.
Още по-странно от до сега. Кадровото досие на кило или на метър ще се оценява? А разгледаните дела? На брой участвали страни, на събрани такси в полза на бюджета или по друг също тъй умен критерий?
Въобще не ми допадат промените.
Е да. Хубаво. Ама дали ще стане така.
Надали.
Ох, тия и те се мислят за голямата работа
Това ВСС няма ли да си ходи?
Октомври 2022
Би било много добре.
Добре е, че са написали тив фермани, но…
Бая са си поиграли, а ?
Добре е да се знае
Вярвате ли си !?!
Май да
Като ги видиш и ти става ясно, че се имат за Божества
Ами факта за това за какви се имат много ясно показва какво представляват-някакъв там опит и балон от егоизъм, кариеризъм, лицемерие, което ги превръща във смешни и жалки образи.
Сетила се някоя че много ги натискали че конкурсите не били прозрачни.Сетихте се Ганкеее.
Пародия на всичко.
Самочувствие без покритие.
Обаче да много далеч от тях.
Аз не им вярвам, че ще се получи.
Ланга лунга.
Само ВАС могат да правят конкурси. Класираните, известни преди конкурса, местата – по избор на кандидатите. Никакъв лобизъм, никакви „наши“ деца, честни комиси, още по обективни оценки. Който вземе място ще го словославят. Масовката …. пак заповядайте.