Върховният административен съд:
ВСС правилно е съобразил натовареността при отказа си да премести прокурорски шеф в съд
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС) правилно е съобразила натовареността, а не личния интерес, макар и нормативно закрепен, при отхвърлянето на искането на зам.-шеф на окръжна прокуратура да стане административен съдия. Това става ясно от решение на тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС), в което той за първи път обсъжда прилагането на чл. 169, ал. 5 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), предвиждащ кариерен бонус за административните ръководители.
Казусът е от миналата година. Тогава зам.-шефът на окръжната прокуратура в Габрово Александър Александров подаде молба до ВСС да бъде преназначен като съдия в административния съд в града.
Съдийската колегия обаче, по предложение на Комисията за атестирането и конкурсите, отхвърли заявлението на Александров като изтъкна от една страна, че той не е освободен от административната длъжност, а освен това в АдмС-Габрово няма свободни места и няма необходимост от разкриването на такива според данните за натовареността.
Александър Александров обжалва отказа на СК на ВСС да го преназначи като административен съдия.
Тричленен състав на ВАС с председател и докладчик Тодор Тодоров и членове Росен Василев и Хайгухи Бодикян, обаче отхвърля жалбата.
В решението си върховните съдии отбелязват, че предпоставките, за да бъде изпълнен фактическият състав на чл. 169, ал. 5 от ЗСВ, са две и Съдийската колегия правилно е съобразила тяхното отсъствие – Александров не е освободен като зам.-шеф на ОП-Габрово и липсва свободна бройка за съдия в АдмС-Габрово, където той иска да бъде преназначен.
„Обстоятелствата дали такава свободна длъжност в щата на Административен съд-Габрово е съществувала в периоди преди или след подаване на искането по чл. 169, ал. 5 ЗСВ са ирелевантни за настоящото производство. Относимият факт е, че към датата на изготвяне на решението на Комисията по атестирането и конкурсите, както и към датата на издаване на оспорения акт такава свободна длъжност не съществува“, казва ВАС.
„Кадровият орган на съдебната власт е упражнил своите дискреционни правомощия по кадровото обезпечаване на отделните звена в съдебната система, отчитайки критериите за натовареност, потребностите от разкриване на нови длъжности, обществената необходимост от подобряване на условията за бързо, ефективно и качествено правосъдие, а не удовлетворяване на личен интерес, макар и нормативно закрепен и произтичащ от заемане в определен период от време на ръководна длъжност“, изтъкват още върховните съдии. Решението не подлежи на обжалване.
В Съдийската колегия отдавна има разногласия по приложението на чл. 169, ал. 5 от ЗСВ. Мнозинството приема, че ВСС действа при условията на обвързана компетентност и няма право да преценява дали да преназначи в друг орган административен ръководител, поискал това. Ако няма свободни места, те се осигуряват, за да се удовлетворят исканията на председатели и зам.-председатели на съдилища. Малцинството е на мнение, че е абсолютно задължителна преценката с оглед на натовареността на съда, в който съответният началник иска да отиде, като е против разкриването на нови щатове, когато няма нужда от тях, за да се изпълнят желанията на ръководители.
До момента практиката на СК е била да удовлетворява личния интерес на магистратите на ръководни позиции. През последните месеци обаче има и изключения – единият е казусът с Александър Александров, а другият е на зам.-шефката на Специализираната прокуратура Евгения Щъркелова, която поиска да отиде в Софийския градски съд, но СК на ВСС отказа да я премести (виж повече тук).
21
Коментирайте
Там ли е новият Красьо Черничкия?
Същата ситуация както при Пръскачката..искаше да стане съдия в СГС, но съдийската колегия на ВСС я отряза,при това доста грубичко.
„В Съдийската колегия отдавна има разногласия по приложението на чл. 169, ал. 5 от ЗСВ. Мнозинството приема, че ВСС действа при условията на обвързана компетентност и няма право да преценява дали да преназначи в друг орган административен ръководител, поискал това. Ако няма свободни места, те се осигуряват, за да се удовлетворят исканията на председатели и зам.-председатели на съдилища. Малцинството е на мнение, че е абсолютно задължителна преценката с оглед на натовареността на съда, в който съответният началник иска да отиде, като е против разкриването на нови щатове, когато няма нужда от тях, за да се изпълнят желанията на ръководители.“ ………………………..… Покажи целия коментар »
Не само натовареността е важна.
От прокуратура в съд и обратно следва да се „местят“ само хора, издържали конкурс с изпит.
Това са различни длъжности и не виждам нито една причина да се дава предимство на един прокурор пред един адвокат или юрисконсулт, например, за свободна длъжност в съд.
Стига с тая шуробаджанащина. Въобще тези кариерни бонуси са една официално призната връзкарщина, която е крайно време да бъде отменена. Тя въобще не биваше да се разрешава! На нищо не прилича това!
Подкрепям решението на ВАС.
Е, то не може вечно да се удовлетворява личния интерес на магистратите на ръководни позиции.
Този как очаква да бъде назначен като съдия при положение, че в АдмС-Габрово няма свободни места.
Може би очаква да разкрият точно за него.
Пълен шит.
Всичко в името на правосъдието и просперитета ни
Любопитно – СК удовлетворява личните интереси…
За кой ли път. Сигурно пък ПК не го прави.
И все пак – тотална смяна на ВСС за д асе махне Гешев и държавата да тръгне напред!
Добро решение.
Нямам против хората във ВСС, вярвам, че са големи професионалисти. Имам проблем с решението им да подкрепят Гешев.
Еми браво на ВСС. Абе пичове са си бе.
Късно е либе за китка. Всички бонуси отиват небитието. Такова решение трябваше да има отдавна, за да сложи ред във ВСС. Но и не е ясно какво щеше да бъде преди две години например
Във ВСС с този му състав няма как да се внедри ред, разбери го.
Още малко ще ги изтърпим.
Какво? Моля?
като не знае, че пътя е през един кабинет на Стамболийски 18 получава правосъдие