ВСС окончателно закри още 38 районни прокуратури
Кадровиците отхвърлиха идеята на Атанаска Дишева за анализ на ефективността от реформата в държавното обвинение
Висшият съдебен съвет (ВСС) взе окончателно решение за закриване на още 38 районни прокуратури.
От 1 януари 2021 г. следните районни прокуратури ще бъдат преобразувани в териториални отделения, които ще са част от районната прокуратура в съответния областен град: в Сандански, Гоце Делчев, Петрич и Разлог (към РП-Благоевград), Айтос и Карнобат (към РП-Бургас), Горна Оряховица, Павликени и Свищов (към РП-Велико Търново), Бяла Слатина, Козлодуй, Мездра и Оряхово (към РП-Враца), Севлиево (към РП-Габрово), Балчик, Каварна и Генерал Тошево (РП-Добрич), Крумовград и Момчилград (към РП-Кърджали), Дупница (към РП-Кюстендил), Луковит, Тетевен и Троян (към РП-Ловеч), Берковица и Лом (към РП-Монтана), Велинград, Панагюрище и Пещера (към РП-Пазарджик), Асеновград и Карлово (към РП-Пловдив), Девин и Златоград (към РП-Смолян), Казанлък и Чирпан (към РП-Стара Загора), Димитровград, Ивайловград, Свиленград и Харманли (към РП-Хасково).
Засега районните прокуратури в софийския съдебен район се запазват, заради спецификата на региона, отстоянието, релефа и броя на обвинителите.
Атанаска Дишева поиска да разбере дали е правен анализ за ефективността от закриването на част от прокуратурата.
Калина Чапкънова ѝ отговори, че в годишните доклади на прокуратурата има достатъчно информация, от която всеки може да си направи заключение за ефективността от реформата. Както и дали закриването на районните прокуратури се е отразило на качеството на работата на обвинителите.
Дишева обаче настоя за отделен доклад по темата, на което главният прокурор Иван Гешев отговори, че предложението ѝ е безсмислено, освен това не е от компетентността на Пленума на ВСС. Така мнозинството гласува срещу идеята ѝ и единодушно беше подкрепено закриването на още 38 районни прокуратури.
Реформата започна преди три години, когато Прокурорската колегия реши да въведе унифициран модел за реорганизация като се създадат 28 мегарайонни прокуратура, а останалите да станат териториални отделения.
Първият етап беше осъществен през юли 2018 г., когато пилотно бяха закрити 11 районни прокуратури в градовете Белоградчик, Кула, Дряново, Трявна, Тервел, Ардино, Брезник, Трън, Мадан, Чепеларе и Тополовград.
Вторият етап от реформата започна през лятото на миналата година. Тогава беше решено от 1 януари 2020 г. да бъдат закрити още 29 районни прокуратура в градовете Малко Търново, Несебър, Поморие, Средец, Царево, Котел, Нова Загора, Велики Преслав, Нови Пазар, Исперих, Кубрат, Омуртаг, Попово и Радомир, Елена, Кнежа, Левски, Никопол, Провадия, Девня, Бяла, Дулово, Тутракан, Първомай, Гълъбово, Раднево, Берковица, Елхово.
29
Коментирайте
Добре ли сте, господине? Обърнете се към специалист за помощ.
То цялата прокуратура трябва да бъде закрита, и учредена наново с не повече от общо 400 прокурори(а не 2000 ,както е сега). Твърде малка ни е държавата за толкова много прокурори.
Закриване, лустрация на инсталираните към момента(и през 2006 и през 2015 се видя как се влиза в системата!), и назначаване на нови хора.
Нова библиотека се прави с нови библиотекари!
В Румъния прокурорите отиват на работа със сакче с лични вещи. Не се знае дали до вечерта няма да бъдат арестувани. Няколкостотин румънски прокурори са в затвора, в компанията на две румънски правителства. Същото в Турция. В Албания-същото. В Сърбия-също,макар и в по-малка бройка. Навсякъде около нас има мощни чистки в прокуратурите-свързани с арести, съд(в Турция арпестите са без съд) и затвор. В Грузия директно закриха прокураторута-пторади срастването ис престъпността там, арестуваха повечето прокурори и за три години учредиха наново прокуратурата. След закриването на грузинската прокуратура престъпността в Грузия драстично спада-дотолкова прокуратурата в Грузия беше част от престъпността. Като в… Покажи целия коментар »
Проблемът е, че в България подобна чистка и рестартиране на прокуратурата е необходимо да бъдат съпътсвани с идентична чистка в правителството, парламента, местната власт, полицията, НАП и всички други значими агенции, и във всички държавни предприятия. А всички те са изцяло съставени от верни служители на Партията, които ще направят всичко, за да останат където са си. Истината е, че ситуацията в България е уникална и е доста по-зле от ситуацията на всички изброени държави (дори от Турция, имайки предвид, че България е член на ЕС…). И докато българинът не разбере това, няма откъде да се намери сила, която да… Покажи целия коментар »
Не вярвам някой българин да иска да взимаме пример от Турция, Албания и Грузия- държави в дъното на всяка класация за добър живот.
Колегите-прокурори от прокуратурите в големите градове се скапват от пътуване до ТО-тата. На практика днес ти съобщават, че в Н-ския районен съд утре трябва да се явиш на дело за мярка. Не познаваш делото, не е твое (в огромна част от случаите). От друга страна, прокурорите в ТО-тата си стоят там. В тях няма адм.секретар и главен счетоводител. Това е разликата. В същото време разходите за командировъчни и пътни дали се изплащат, а? Идеята не е лоша, но да е заедно със съдилищата в малките градове. Сега в малките градове има съдилища с адм.секретар (някъде и съдебен администратор) и главен… Покажи целия коментар »
Чл. 126, ал. 1 от Конституцията – Структурата на прокуратурата е в съответствие с тази на съдилищата.
Кога някои районни съдилища станаха отделения на друг съд?
Това е следващата стъпка в програмата на мафията да превърне правораздавателната система в едноличен орган – Върховен Магистрат Гешев. Абсолютен позор…
Има много съдилища, които са отделни юридически лица. Но има една прокуратура. Което е противоконституционно! Всяка прокуратура трябва да е юридическо лице, или алтернативно-да се промени този текст от Конституцията.
Колкото по-малко на брой прокуратури, толкова по-лесен контрол върху тях!
На мен ми допада идеята на Атанаска Дишева за aнализ на ефективността от реформата в държавното обвинение.
Хахахах, от такива анализи вече 15 години няма зактит нито един съд, нищо че има такива с 20 дела на съдия за цялата година. Все аназлизи текат, те показват, че някои съдилища са за закриване и накрая нищо. Следващ анализ.
Никому ненужни прокуратури. Само разходи за тях.
В държавата има протести срещу главния прокурор вече 40 дни, а ВСС единодушно гласува допълнителна централизация на прокуратурата и консолидация на властта на същия главен прокурор… Едва ли биха могли да се намерят по-позорни, продажни и неморални „юристи“ от тези във ВСС.
Много ги разбираТ нещата големците бе ейй…
Няма смисъл. Като няма работа за тях няма защо да ги държат на щат.
Това се нарича „Реформа“…
Гешев наистина е позорен прокурор
Засега районните прокуратури в софийския съдебен район се запазват, заради спецификата на региона, отстоянието, релефа и броя на обвинителите.
Релефа? ? ? ? Смисъл, че като е планински или котловинен и това как влиае на правораздавателните органи?
Доста добър въпрос. Точно четейки за спецификите на региона и на мен ми изникна в съзнанието.
Недоумявам на моменти ,но за съжаление няма какво да се направи
От нещо оглавявано от ченгесар друго не очаквам
Нищо ново под слънцето. Закривай и държавата. Тя нали уж е в ремонт. Ма ще излезе накрая, като ремонтите на фандъчка
В България предимно се закрива. Нищо, че премиер министъра ни показва как само се открива.
Това не е ли наливане от пусто в празно?
ГЕШЕВ – ПОЗОР! ОСТАВКА И ЗАТВОР!
И за Бойко така! Ама нещо и двамата се дърпат да се оттеглят.
Ма за какво са ни прокуратури бе. Нали си имаме Гешев
И той като едно слънце ще огрее навсякъде.
Колеги, всички тук пишещи са прави и се личи как ви боли за правораздаването и з о б щ о. Но никой се не сеща защо се правят тези т.н.риформи!Ето защо : по цял свят ври и кипи от недоволство на народите затова, че всъщност нищо не могат да контролират тези, които избират елитите си.Че никой за нищо ги не чува и така се задълбочават проблемите, та дано дойде нова „революция“гадна и да погуби децата ни.Но….мъдреците в ЕС, и не само,вече са го проиграли и планирали.Дори в ход се движат промените.Само в РБ си хортуваме и то къде!Не лично,шото ни… Покажи целия коментар »