Внесоха законови промени за колекторите
Вземанията срещу потребители не се прехвърлят на части. Новият кредитор не начислява нови лихви и неустойки
Вземанията срещу потребител да не могат да се раздробяват на главница, лихва и разноски, които да се прехвърлят по отделно на различни кредитори. След цесията новият кредитор да няма право да начислява такси, неустойки, санкции или лихви, които не са предвидени в договора с предишния.
Това предвиждат част от промените в Закона за защита на потребителите (ЗЗП), които днес бяха внесени в парламента от 12 депутати от ГЕРБ, начело с председателката на правната комисия Анна Александрова и от колегата им от Обединени патриоти Христиан Митев (пълния текст на законопроекта виж тук).
С тях се предлагат и промени в пет други закона – за кредитите за недвижими имоти на потребители, за кредитните институции, за ограничаване на плащанията в брой, за потребителския кредит, както и в Гражданския процесуален кодекс (ГПК).
Както „Лекс“ писа, работна група в Министерството на правосъдието миналата седмица обсъди промените, с които трябва да се въведе регулация на дейността на колекторите и на фирмите за бързи кредити. Сега измененията са внесени от депутатите от управляващото мнозинство.
Една от основните промени в ЗЗП е, че се създава регламент как събирачите на дългове трябва да общуват с потребителите. Те могат да търсят длъжника само в работни дни от 8 ч. до 20 ч. и не при работодателя му и се задължават да не разгласяват информация за задълженията му и да не използват заплахи, обиди или принуда. Всеки колектор, който наруши тези правила, ще бъде глобяван с от 1000 до 5000 лв., а за едноличните търговци и юридически лица имуществената санкция е от 2000 до 10 000 лв.
Освен това се създават и серия разпоредби, с които се ограничава безразборното прехвърляне на вземания срещу потребители.
Първо се създава общо правило, че те са непрехвърлими, „освен ако потребителят е дал изрично писмено съгласие преди прехвърлянето чрез индивидуално уговорена клауза в договора“.
В проекта е разписано подробно каква информация трябва да получи гражданинът от кредитора си, който иска да прехвърли на друг задължението му – кой би бил новият кредитор, колко е дългът, основанията, падежите и тн.
Ако кредитор цедира вземането, без да уведоми длъжника, глобата е от 500 до 1500 лв. Но има и друга последица – прехвърлянето няма да има действие по отношение на потребителя и по отношение на третите лица.
Другата промяна в полза на потребителите се прави с нов чл. 148в в ЗЗП. С тази разпоредба се забранява вземане срещу потребител да се прехвърля частично или на няколко кредитора.
Проектът предвижда и друго ограничение. Не всеки може да купи дълг на потребител – а само „лице, вписано в регистъра по чл. 3а от Закона за кредитните институции“.
Освен това се забранява на новия кредитор да начислява такси, неустойки, санкции или лихви, които не са предвидени в договора с предишния кредитор. Ако го направи, е заплашен с от 500 до 3000 лв. глоба, а ако е едноличен търговец или юридическо лице санкцията е от 1000 до 10 000 лв.
Авторите на законопроекта посочват, че с него се търси баланс в отношенията между кредитор и длъжник, а предложените текстове са насочени към защита на потребителя, който е по-слабата страна в това правоотношение.
С промените в ГПК пък се въвежда забрана (с нова т. 7 в чл. 164, ал. 1) със свидетелски показания да се установява предадена от кредитора сума по договор за потребителски кредит. Като вносителите обясняват, че целта е „да се обезпечат правата на потребителите, като се отнема възможността за доказване получаването на парична сума, извън реално получената“.
27
Коментирайте
За какво да се радваме-че узаконяват рекетьорската дейност без никакъв контрол върху нея и че създават монопол всички потребителски задължения задължително да се прехвърлят само на наши и чужди мутри?!
Дори в проекта на Манолова нямаше такава наглост. Този срамен законопроект е писан от самите колектори
Проблемът не е в прехвърлянето на дълговете – те се прехвърлят такива , каквито са . Въпросът е защо се позволява мобилни оператори , банки , кредитни компании и пр. С ГОДИНИ да дерат потребителите . Плащат си глобите , тук там някой потребител ги осъди , но винаги са на далавера , защото са одрали кожите на хиляди други . Всъщност имам отговор защо се позволява – плащат си на политиците за кекави закони !
Здравей те а да ли ще премахнатзапорите ако си длажник
Това са някакви смешки . Има поне 20 решения по колективни искове срещу кредитни компании /долни лихвари/ и хиляди решения , в които се констатира , че се увреждат правата на кредиторите . Трябват и промени в НК . За незаконна търговска дейност и лихварство – 20 години затвор . Да се вкарат 2-3 шефове на фирми раздаващи бързи кредити за по 10 години в затвора и ще се свърши тая . Половината фирмаджии са от чужбина – събираме измет от цяла Европа , а си имаме и наша . Това лихварство просто трябва да спре !
Малки, но все пак някакви промени, защото в момента за колекторите няма почти никакви правила и те са се разпасали просташки. Като граждани рябва да настояваме да се приемат час по-скоро. Както и абсолютната давност.
Много позитивни промени. Дано се приемат.
Народът е много прост и алчен, бързи кредити, бързи печалби, скъпи вещи и почивки, дребни далаверки и после реват като трябва да връщат парите.
имаш плюс от мен. дори си нямате представа колко финансово недисциплинирани са българските граждани. Разбирам да вземел ипотечен кредит – оженил си се, създал си семейство, чакаш дете. ок – но да изтеглиш бърз кредит за 2 бона, за да си вземеш новия айфон или за да идеш на почивка – еми това е глупост и глупавуте хора си патят, а кредите се връщат, са си мислил и да си се разполагал според чергата си.
Ей, ГЕРБ помислиха за хората. Не че нещо…
А какво правим с монополистите като Топлофикация, които си развяват коня чрез колекторите?
Време е да се промени това нещо и то дойде. Супер
Кредиторите трябва да се махат и да не им се дават законови права да дават лесно кредити!
А сега е факт, че те одобряват много бързо. Обаче лихвите са безумни.
Да се оправят. Не бяха нормални тия начислявания на лихви само и само да се докопат до парите на хората!!!!
Супер.
Сегашният закон е беззаконие и отдавна е ясно, че колекторите действат незаконно, но никой не взимаше мерки.
Мутрите си имаха връзки във властта и затова толкова дълго се търпеше това нарушение на ГПК и т.н. закони, но сега очевидно популизмът надделява.
Дано се запази така и при следващи управления, за да не го заменят
Ха така. Трябва да се научим даже да неползваме кредити, че ми писва от тях
Единственият начин на средностатистическия българин да си позволи нещо, което не му е по финансовите възможности.
Как ли няма да се опитат да се харесат, че работят в името на народа бе
Закъсняха малко с тия решения, но са полезни за всички ни
Интересно как ще принудят мутрите да спазват тези правила, не ми се вярва.
Ще ги принудим гражданите! Съд до дупка за колекторите и ще видите как ще си променят практиките.
Най-после
Много хубаво, но закъсняло.
Спиране категорично бързите кредити това са най неясни кредити nie sme potirpevsi or tez credit gadnyari