ВАС призна право на пребиваване на еднополова двойка
Върховният административен съд (ВАС) окончателно призна правото на пребиваване на австралийка от хомосексуална двойка в България. За решението (пълния му текст виж тук) съобщиха от Младежката ЛГБТ организация „Действие“.
Кристина Палма е от Австралия, а жената, с която сключва брак, е французойката Мариама Диало. Двете се женят на 1 юни 2016 г. във Франция. По-късно същата година Кристина получава разрешение за пребиваване България, на основание на Директива 2004/38/EC относно правото на свободно движение и пребиваване в Европейския съюз. Тя предвижда, че всеки гражданин на Съюза се ползва от свобода на придвижване за семейството си в страните от ЕС, дори и неговият съпруг да не е гражданин на държава – членка на съюза.
Независимо от първоначално издаденото разрешение, в началото на 2018 г. дирекция „Миграция“ на МВР отказва на Кристина Палма да пребивава в България, като се обосновава с чл. 46, ал.1 от Конституцията и Семейния кодекс, които регламентират, че „бракът е доброволен съюз между мъж и жена“.
Преди година обаче Административният съд София-град отмени отказа, а днес с окончателно решение по казуса излезе и ВАС.
„Безспорно съгласно посочените разпоредби от българското законодателство, лица от един и същи пол нямат законово право да сключат граждански брак в Република България. Спорният по делото въпрос обаче не е свързан със сключването на граждански брак в Република България, а с наличието или не на предпоставките за издаване на разрешение за продължително пребиваване на член на семейството на гражданин на ЕС в Република България“, заявяват в него върховните съдии Соня Янкулова (председател на състава), Калина Арнаудова и Весела Андонова (докладчик).
В него ВАС посочва още, че не става въпрос за семейното положение на двойката, съгласно българското законодателство, а за издаване на разрешение за пребиваване на член на семейството на гражданин на ЕС.
Според Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България на гражданите на европейския съюз и членовете на техните семейства, страната е длъжна да издаде разрешение за пребиваване на член на семейството на гражданин на ЕС. В случая пък Кристина Палма е сключила брак с Мариама Диалло във Франция и като член на семейството ѝ трябва да получи право на пребиваване.
Разрешението за пребиваване се издава съгласно изискванията на Регламент (ЕО) № 1030/2002 на Съвета от 13 юни 2002 г. относно единния формат на разрешенията за пребиваване за гражданите на трети страни.
МВР обаче не е признало документа, което според ВАС е нарушение на правните норми.
„На практика административният орган, позовавайки се на българското законодателство не признава документ за сключен граждански брак съгласно законодателството на държава – членка на ЕС, в нарушение на относимите правни норми“, пишат върховните съдии.
„Днес ВАС приложи безпогрешно европейското законодателството и практиката на Съда на Европейския съюз и призна сключен в чужбина хомосексуален брак. Това е голяма крачка напред по пътя за равноправие на хомосексуалните двойки в България“, коментира адвокат Деница Любенова от Правната програма на „Действие“.
7
Коментирайте
Малииииии….. да не повярвам тази елементарна съдийка Андонова да напише такова правилно решение , от което да се установява такава дълбочина на правното мислене. Според мен Весела Андонова не го е писала това решение , тъй като същата няма такъв капацитет от знания .Това решение го е писал друг , а Весела Андоновица само го е подписала. По същество така постановеното решение е правилно , тъй като да се приеме тезата на административния орган и прокуратурата (в прокуратурата има толкова еднополови двойки учудвам се ,че не са подкрепили решението на АССГ) означава друга страна ,членка на евросъюза да не признае… Покажи целия коментар »
Как пък може да се радваш, че психично болни получават нови привилегии?
Семейните двойки трябва да бъдат равноправни независимо от това, че някои са еднополови. Поздравления за решението.
Сексуалната ориентация на всеки си е личен избор, който не може да бъде отнет само заради някои закостенели порядки.
Не знам какъв адвокат е Деница Любенова, но ВАС не е признал брака, а правото на пребиваване. Според мен разликата е съществена.
Както и да е. Приветствам решението на ВАС! Лъч надежда за изкореняване на закостенелите „ценности“ на лъжепатриотите, които не пропускат случай да изтъкнат колко по-по-най са от тези, които имат различна от тяхната сексуална ориентация. Жалките им, тесногръди души просто не могат да приемат факта, че всички сме хора и имаме право да сме щастливи.
съдията Соня Янкулова си е класа! както беше и Сашо Еленков!
Единственото правилно решение по този казус. Дано ги опазят и от нео-наци-олигофрените.