ВАС отмени окончателно промените в плана за управление на Пирин
Върховният административен съд (ВАС) отмени окончателно промените в Плана за управление на Национален парк „Пирин“, които бяха гласувани от правителството в края на 2017 г. и предизвикаха протести на природозащитници (пълния текст на решението виж тук).
Освен това съдът осъжда правителството и Министерството на околната среда и водите да платят 1700 лв. за разноските, които гражданите и екоорганизациите, са направили по делото. Част от сумата е за адвокатски хонорар, който от изпълнителната власт са поискали да бъде намален поради прекомерност, но ВАС е заявил, че е адекватен предвид високата правна и фактическа сложност на спора.
Делото пред петчленен състав на ВАС (председател Милка Панчева и членове Наталия Марчева, Румяна Папазова, Георги Георгиев и Тодор Тодоров) беше образувано по касационни жалби на Министерския съвет и на министъра на околната среда и водите. До обжалването се стигна след като тричленен състав на ВАС реши в края на юли м.г., че с промените в плана за управление на парка, обявен за обект на световното наследство, са нарушени разпоредби от българското и международното право.
Ключов момент и двете решения на върховните съдии е тълкуването на чл. 21, т. 1 от Закона за защитените територии (ЗЗТ), според който в националните паркове се забранява строителството, освен на заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за управлението на парка. Според закона е допустим само ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения. Тълкуването и на тричленния, и на петчленния състав на ВАС е, че текстът има забраняващ характер и допуска единствено ремонт, но не и изграждането на нови спортни съоръжения в парка.
Актуализацията на действащия още план предвиждаше изграждане и разширяване на ски писти, строителство на лифт и инфраструктура, както и водохващания. Според природозащитниците промените ще позволят строителство в почти половината от територията на парка.
Измененията на плана за управление попадат в обхвата на Закона за защитените територии (ЗЗР), Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и затова трябва да бъдат спазени изискванията за екологична оценка и оценка за съвместимост, категорични са съдиите. Тълкуването на петчленния състав е, че министърът на околната среда и водите е бил длъжен да извърши екологична оценка, за да се прецени дали са изпълнени целите на закона.
ВАС е цитирал и решения на Съда на Европейския съюз, според които екооценката е задължителна. Според върховните съдии не са спазени и изискванията на Директива 2001/42 за екологичните оценки.
Върховните съдии приемат, че с измененията на плана за управление на Пирин се извършва значителна промяна в нормите, режимите, условията и препоръките за осъществяване на дейностите в Зона II А, Зона III и Зона IV. Промяната на предназначението на големи площи от националния парк и включването им в зоната за туризъм и зоната на сградите и съоръженията означава прекратяване на възможността тези площи да бъдат използвани пълноценно за опазване на биоразнообразието, мотивира се ВАС. Поради това съдът пише, че е било задължително участието на обществеността да се реализира и чрез процедурите по екологична оценка и оценка за съвместимост.
Когато правителството загуби делото пред тричленния състав на ВАС, Валери Симеонов, който тогава беше вицепремиер, каза, че ако решението влезе в сила „аз ще се върна в Бургас, ще отида на бургаския мост, ще си закача една релса на врата, ще скоча и ще се удавя“. След това заяви: „Малшанс е да ме видите как ме ядат рибите и раците под бургаския мост“.
Днес след окончателното произнасяне на съда Симеонов, който вече е депутат, коментира пред репортери, че днес е „много тъжен ден за българска икономика и туризъм, а решeнието най-вероятно е взето под натиск“.
Пред Mediapool той допълни, че се е шегувал са скока от моста: „Сериозно ли го приехте това тогава? Какво очаквахте? Да ви кажа, че ще отида да се самоубия? И вие да го напишете първи – „Първи в Медиапул – Валери Симеонов скочи от моста и се удави“? За да даде поредна порция радост на всички зелени? Няма да стане“.
5
Коментирайте
Не само националните паркове, а и въобще природата трябва да се пази. От лакомия за пари превърнаха планините в огромни писти.
Погазваме природата, а после се чудим защо са всичките бедствия!
Поздравления за решението
В противен случай щяха да потъпчат маса закони и пак да отнесем глоба от ЕС.
България не е чак толкова малка държава и като нищо може да има територии, в които да развиваме туризъм и ски и други, в които да се радваме на дива природа и недокоснати местности