ВАС отмени възможността шефовете на горските стопанства да забраняват ползването на дивеча
Това е принудителна административна мярка и трябва да бъде въведена със закон, постановиха върховните съдии
Върховният административен съд отмени окончателно възможността на шефовете на горски стопанства да забраняват ползването на дивеча за една година, ако ловните дружинки не изпълняват договора си. Тя беше регламентирана в Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча (чл. 30, ал. 1).
Разпоредбата беше атакувана в съда от прокуратурата.
ВАС я отменя като посочва, че забраната за ползване на дивеча е принудителна административна мярка, а те трябва да бъдат уредени в закона, а не в правилник (пълния текст на решението виж тук). „Принудителната административна мярка „забрана за ползване на дивеча“ в конкретен ловностопански район е установена в подзаконов нормативен акт – правилник за прилагане на закон, а законова правна норма, която да установява възможността за упражняване на конкретната принуда не съществува“, заявяват върховните съдии.
„Обстоятелството, че отношенията между отговорния директор и съответното сдружение се уреждат с договор, не изключва възможността на овластения от държавата представител, натоварен с охраната на обществения интерес в сферата на стопанисване и опазване на дивеча да упражни властнически правомощия, като ограничи обхвата на правата на ответната по договора страна“, посочва ВАС.
И обяснява в решението си, че принудителните административни мерки са инструмент на държавата за обезпечаване на законосъобразното осъществяване на определени правоотношения чрез налагане на държавната принуда. „Тъй като мерките се изразяват в едностранно неблагоприятно засягане на правната сфера на засегнатия правен субект и са свързани с ограничаването на права и налагане на задължения, принудителните административни мерки следва задължително да бъдат нормативно установени. Съобразно чл. 23 от ЗАНН вида им, начина на приложение, органите, които ги налагат и реда за тяхната обжалване следва да се уредят в закон или указ. Първичната уредба на принудителни административни мерки в подзаконов административен акт е недопустима“, заявяват върховните съдии Ваня Пунева (председател), Таня Куцарова, Пламен Петрунов, Аглика Адамова и Владимир Първанов (докладчик).
4
Коментирайте
Адмирации за решението.
Жалко. Но съм съгласен с ВАС, че тези мерки трябва да бъдат уредени в закона.
Би трябвало сега да променят закона. Защото е редно да има санкции за ловните дружинки, ако не изпълняват договора си.
Приблемът е, че шефовете на ловни стопанства разрешават нелегален лов, а не, че забраняват.