ВАС окончателно: Съдийската колегия няма правомощия да тълкува закона
Върховният административен съд (ВАС) окончателно постанови: Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет няма правомощия да тълкува Закона за съдебната власт. Това могат да правят само Конституционният съд и върховните съдилища.
Произнасянето е на петчленен състав на ВАС, който потвърди решението на първата инстанция, с което беше обявено за нищожно именно такова „тълкувателно решение“ на кадровия орган.
Казусът, с който се занима ВАС, беше по жалба на Красимира Медарова в качеството ѝ на съдия в Софийския апелативен съд (от няколко месеца тя е повишена във Върховния касационен съд).
Медарова атакува в съда решение на Съдийската колегия от 28 февруари 2017 г., което гласи следното: „Разпоредбата на чл. 193, ал. 6 от Закона за съдебната власт не се прилага за свободните длъжности, определени за заемане с конкурс за първоначално назначаване, които са останали незаети поради необявяване на конкурса или са останали незаети поради липса на класирани кандидати в проведен конкурс за първоначално назначаване“.
Самата Медарова е участвала в конкурса за повишаване във ВКС, обявен в началото на 2016 г., но е класирана под чертата. След промените в ЗСВ от август с.г., е подала молба да бъде повишена на основание чл. 193, ал. 6 от съдебния закон. Разпоредбата дава право на магистратите да бъдат повишени в 9-месечен срок от приключване на конкурса на освободено място. Но молбата ѝ е оставена без движение до изработването на наредбата за конкурсите.
В жалбата си до ВАС Медарова напомни, че след промените в ЗСВ от 2016 г. е отпаднала възможността за провеждането на конкурс за първоначално назначаване във върховните съдилища. Вследствие на това, местата, предназначени за заемане чрез външен конкурс, трябва да се трансформират в такива, които да бъдат запълнени чрез повишаване и преместване. Това на практика означава, че бройките не са освободени в рамките на 9-месечния срок, каквото е изискването на ЗСВ, а са свободни. Затова тя атакува „тълкувателното решение“ на Съдийската колегия, която приема, че за свободните места не може да се прилага чл. 193, ал. 6 от съдебния закон.
Тричленен състав на ВАС уважи жалбата ѝ и обяви „тълкувателното решение“ на СК на ВСС за нищожно. А днес това беше потвърдено от петчленен състав на съда с председател и докладчик Диана Добрева и членове Таня Вачева, Илиана Славовска, Анелия Ананиева и Христо Койчев.
Петимата върховни съдии напомнят, че единствено Конституционният съд и върховните съдилища са овластени да издават тълкувателни решения, които са задължителни.
„Доколкото оспореното решение не е постановено във връзка с разрешаването на конкретен казус от административния орган и резултатите от него се явяват задължителни не само за страните по делото, а и за неограничен брой адресати, то същото има белезите на принципно, отнасящо се до неограничен брой адресати и по характера си е израз на воля по тълкуването и прилагането на разпоредбата на чл. 193, ал. 6 от ЗСВ, с каквото правомощие СК на ВСС не разполага. В този смисъл правилно е заключението на съда, че в случая липсва компетентност по отношение на СК на ВСС да издава такива решения, поради което същото е прогласено от съда за нищожно“, изтъква петчленният състав на ВАС.
Той не приема аргументите на Съдийската колегия, че в случая ставало дума за разяснение и указания. И отбелязва, че кадровият орган може само да мотивира актовете си във връзка с прилагането на закона, но не и да разяснява законови разпоредби.
Решението е окончателно.
Междувременно Красимира Медарова участва в конкурса за повишаване в Наказателната колегия на ВКС, обявен миналата година. Тя беше класирана на първо място и на 11 октомври 2018 г. беше повишена, а впоследствие и встъпи в длъжност.
12
Коментирайте
Не трябваше. Обаче така е у нас, даже съдиите не са наясно какво могат да правят и какво не. Та трябва върховните съдилища да се произнасят.
Нещо им става като станат членове на ВСС ли, или просто и преди са си вярвали прекалено много…
Конкурсите са пълна пародия. Атестирането е с темпа на костенурка болна от рахит, кое от основните дейности на тази колегия върви като хората, питам аз? а, да не се забравя 3 годни мълчание за съдебната карта, което чак сега след изнервянето на колегите заради закриването на прокуратури, се постави на обсъждане?
НА ПЕТИМАТА СЪДИИ ОТ ВАС ДА ИМ НАПОМНЯ ,ЧЕ СЪГЛАСНО ЗАКОНА ЗА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ НОРМАТИВНИЯ АКТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ТЪЛКУВАН ОТ ОРГАНА ,КОЙТО ГО Е ИЗДАЛ. СЛЕД КАТО НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ Е ПРИЕЛ ЗАКОНА ТОВА ОЗНАЧАВА ,ЧЕ ТОЙ ИМА ПРАВО ДА ГО ТЪЛКУВА. ТЕ ПЪРВА СЛЕДВА ДА СЕ МИСЛИ ПО ВЪПРОСА ДАЛИ ПРАВОМОЩИЕТО НА ВЪРХОВНИТЕ СЪДИЛИЩА ДА ТЪЛКУВАТ ЗАКОНИТЕ НЕ Е ПРОТИВОРЕЧИЕ СЪС ЗАКОНА ЗА НОРМАТИВНИТЕ АКТОВЕ ИЛИ ДА СЕ МИСЛИ ПО ВЪПРОСА ДА ЛИ ЕДНИ И СЪЩИ ОТНОШЕНИЯ СЕ УРЕЖДАТ ОТ ДВА РАВНИ ПО СТЕПЕН НА ЮРИДИЧЕСКО ЗНАЧЕНИЕ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ- ЗСВ И ЦНА/ , КОЕТО Е ОСНОВАНИЕ ЧЛ.130 ОТ ЗСВ… Покажи целия коментар »
Много върховни съдии има в тази колеги и това оказва се не винаги е за добро. Забравят, че не могат да приемат тълкувателни решения. Някои забравят, че не са последна инстанция и не могат да коментират актове на съдилищата по същество, други забравят, че си съжителстват с адвокати и се правят на български майки. Въобще – амнезия…
хаха, добре го каза
Не забравят, че си съжителстват с адвокати, а по скоро го използват, но не съвсем удачно.
От кога пък СК има право да тълкува. Просто си дадоха повече правомощия. Браво за решението на ВАС.
Добре, че решиха така. Иначе току-виж тези ощетят и друг колега с техните тълкувания.
Опитаха се да спестят работа на колегите си върховни съдии 🙂
Поздравления за съдия Медарова! Успя да пребори това несправедливо решение.
Напълно логично решение. Не знам защо изобщо трябваше да се стига до него.