ВАС обяви за нищожна и новата методика за санкции по програмата за селските райони
![](https://news.lex.bg/wp-content/uploads/2018/01/земя-нива.jpg)
Година след като обяви за нищожна методиката за определяне на санкциите за нарушения по Програмата за развитие на селските райони за периода от 2007 г. от 2013 г. Върховният административен съд (ВАС) отмени и актуалната – за 2014 – 2020 г.
Върховните съдии Севдалина Червенкова (председател на състава и докладчик), Стефка Кемалова и Мартин Аврамов постановиха, че и новата методика е нищожна.
Тя е утвърдена от изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ и според ВАС отговаря на всички критерии за нормативен административен акт. Тя съдържа общи правила за поведение, с многократно действие, отнасящи се до индивидуално неопределен кръг от субекти (макар и родово определяеми ползвателите по подмярка 4.1 на програмата са персонално неопределени и неограничени по брой), обясняват върховните съдии. И изтъкват, че на всеки ползвател по въпросната подмярка, който е извършил нарушение, се издава индивидуален административен акт за съответната корекция или санкция, точно по процедура, определена с тази методика.
„Ноторно и безспорно е, че изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“, който е утвърдил оспорената методика, не е овластен нито от Конституцията, нито от закон да издава нормативни административни актове. Същият е действал като административен орган с властнически правомощия без изискуемата, в тази връзка, компетентност“, се заявява в решението.
В него се припомня, че съгласно чл. 76, ал. 1 и ал. 2 от АПК нормативни административни актове се издават само от изрично овластени в Конституцията органи и компетентността в това отношение не може да се прехвърля.
„Констатираният порок е от естество, което обуславя недействителността на оспорения нормативен административен акт – Методика за определяне на санкции във връзка с нарушения, установени по подмярка 4.1 от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. (Методика за отказване, намаляване и отмяна на финансовата помощ по подмярка 4.1), утвърдена от Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, поради което следва да се прогласи нищожността му“, заявява ВАС.
Решението му не е окончателно и може да бъде обжалвано.
18
Коментирайте
![До кога](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1076.png)
![Хари](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1093.png)
Те сигурно си знаят, ама така им изнася.
![Кирилов](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1082.png)
Поредната недомислица от страна на Държавен фонд „Земеделие“.
![Filip](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/latin_f.png)
Напънала се планината и родила…
![Затев](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1079.png)
Ще отменят разбира се. След като методиката им куца.
![Малош](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1084.png)
Файда голяма няма от тия прогхрами, ма щом се занимават
![Daniel](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/latin_d.png)
Файдата не е никак малка от програмите и помощта, която се оказва за саниране на сгради, изграждането на инфраструктура и осветление и модернизиране на игрища и учебни заведения, купуване на техника и автомобили за пожарни и други, а също така и модернизиране на паркови пространства по програмите е голямо. В София и да не го виждате, то се вижда ефекта в малките населени места
![Пепи](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1087.png)
Да, обаче много често се спекулира със средствата, които се отпускат за тези цели.
![Мавродиева](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1084.png)
Дано инвестират парите за проекти, които наистина са от полза за хората. Примерно направата и модернизацията на Екопътеки е добра инвестиция. Доста млади хора се разхождат по тези места, а тези пътеки стават уютни за разходка и показват природата ни.
![Nadq](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/latin_n.png)
Стига да е допустимо правенето на екопътеки по развитие на селските региони
![Bobi M](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/latin_b.png)
Ами супер. Няма да има ядове с програмите
![Димитрова](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1076.png)
Абе развитие на незнам си какви региони. Ясно е, че наши фирми печелят всичко.
![Лоли](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1083.png)
Класика в жанра. Така е с обществените поръчки.
![Цветков](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1094.png)
Както и да гледам – законноста винаги е в полза на властимащите
![Ники](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1085.png)
Естествено! За какво иначе ще си прокарват лобистките закони.
![Stratiev](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/latin_s.png)
Абе всичко е редовно. Вземайте пари от тая пуста европа и тоя съюз дорде го има, че после хипотезата е да се срине и не се знае какво ще се случи. Ние ще останем вероявтно.
![Осморката](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1086.png)
„Констатираният порок е от естество, което обуславя недействителността на оспорения нормативен административен акт – Методика за определяне на санкции във връзка с нарушения, установени по подмярка 4.1 от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. (Методика за отказване, намаляване и отмяна на финансовата помощ по подмярка 4.1), утвърдена от Изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“, поради което следва да се прогласи нищожността му“
А оди разбери…
![Митко](https://news.lex.bg/wp-content/plugins/wp-first-letter-avatar/images/default/96/cyrillic_1084.png)
Мисията невъзможна.
Ей, не се ли научиха кой, как и кога може да издава нормативни административни актове?