По казус на районен магистрат
ВАС: Времето като младши съдия се включва в специалния стаж за апелативния спецсъд
Стажът като младши съдия и като командирован трябва да се взима предвид при отчитане на специалния стаж за магистрат в Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС). Това става ясно от решение на тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС), с което е отменен отказът на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС) да допусне до участие в конкурса за АСНС магистрат от районния съд в Бургас.
Анатоли Бобоков участва в конкурса за повишаване в наказателните отделения на апелативните съдилища, който беше обявен през юни тази година. Свободните места са 19 – четири в АСНС, седем в АС-София, три във Велико Търново, две в Пловдив и по едно в Бургас, Варна и във Военно-апелативния съд.
Бобоков е допуснат до участие във всички, с изключение на АСНС. Мотивът на Съдийската колегия е, че той не отговаря на изискването на чл. 164, ал. 6 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), в който се казва следното: „За съдия в апелативния специализиран наказателен съд и за прокурор в апелативната специализирана прокуратура се назначава магистрат, който има най-малко 10 години стаж, от които поне 8 като съдия по наказателни дела, прокурор или следовател“.
Комисията за атестирането и конкурсите (КАК), а впоследствие и СК на ВСС, са приели, че Бобоков няма необходимия 8-годишен стаж като съдия по наказателни дела. Той е младши съдия в ОС-Бургас от 25 юни 2013 г., като в периода от 1 февруари 2015 г. до 25 юни 2015 г. е бил командирован в РС-Бургас, а от 25 юни с.г. е назначен за магистрат там и през цялото време е разглеждал наказателни дела.
„Изчисленото в представената служебна бележка прослужено време на заеманата длъжност възлиза на 6 години, т.е. същият отговаря на изискването за т.нар. уседналост. Общият юридически стаж на кандидата възлиза на 10 г. шест месеца и 20 дни, т.е. той отговаря и на изискуемия за обявените конкурсни длъжности общ юридически стаж от минимум 10 години (справка чл. 164, ал. 6 от ЗСВ). Същевременно обаче видно от издадената от изпълняващия функциите „административния ръководител-председател“ на Районен съд – Бургас кадрова справка, магистратът е разглеждал наказателни дела за период от 6 години. Така изчислен необходимият 8-годишен специален стаж като съдия по наказателни дела, прокурор или следовател за съдия Бобоков възлиза на 6 години, т.е. магистратът не отговаря на това необходимо условие за заемане на длъжността „съдия“ в Апелативния специализирания наказателен съд“, посочва КАК, което е потвърдено и от Съдийската колегия.
Не така обаче мисли ВАС, който, сезиран с жалба на Бобоков, отменя решението на кадровиците като незаконосъобразно.
„Въведеното с мотивите на оспореното решение на СК на ВСС тълкуване от органа на разпоредбата на чл. 164, ал. 6 ЗСВ, а именно да не се зачита стажът като младши съдия, разглеждащ наказателни дела за стаж по чл. 164, ал. 6 ЗСВ и като командирован районен съдия, разглеждащ наказателни дела, по същество създава правило за поведение, което е първично, но не е предвидено в ЗСВ.
След като подобно ограничение не е въведено в закона, така тълкувана от СК на ВСС волята на законодателя, надхвърля законодателната целесъобразност и е дискриминационна, защото се нарушава принципа за равенство на гражданите
пред закон по чл. 6, ал. 2 от Конституцията“, изтъква тричленния състав на ВАС с председател Георги Георгиев и членове Юлия Тодорова (докладчик) и Десислава Стоева.
ВАС отбелязва, че в чл. 163 от ЗСВ са посочени магистратските длъжности: 1. съдия във ВКС и ВАС, прокурор във ВКП и ВАП и следовател в НСлС; 2. съдия в апелативен съд, във военно-апелативния съд, в апелативния специализиран наказателен съд, прокурор в апелативна прокуратура, във военно-апелативната прокуратура и в апелативната специализирана прокуратура; 3. съдия в окръжен съд, в административен съд, във военен съд, в специализирания наказателен съд, прокурор в окръжна прокуратура, във военно-окръжна прокуратура, в специализираната прокуратура, следовател в окръжен следствен отдел и следовател в следствения отдел към специализираната прокуратура; 4. съдия в районен съд и прокурор в районна прокуратура; 5. младши съдия, младши прокурор и младши следовател.
„От граматическото тълкуване на тази разпоредба се извежда извод, че се касае за изчерпателно изброяване на магистратските длъжности и доколкото те са отделени на всеки ред със знака „;“ изразяват равни по степен и значение факти, а именно тези, свързани с конкретна магистратска длъжност, без значение на кой ред тя е посочена“, посочва ВАС. И добавя, че това налага извода, че и длъжността „младши съдия“ е съдийска длъжност, а СК на ВСС незаконосъобразно е приела, че в 8-годишния специален стаж за АСНС не се включва този като младши магистрат и като командирован съдия, който разглежда наказателни дела.
„В подкрепа на поддържаната теза са и съображенията на Конституционния съд, който в свое Решение №10 от 15 ноември 2011 г. по конституционно дело №6 от 2011 г. изрично изтъква, че длъжността в съдебната система е „съдия“. Не съществува длъжност „съдия по наказателни дела“, както и няма съдия по друг критерий за специализация (брачен, трудов, административен, военен и пр. съдия)“, казва ВАС.
С тези мотиви отменя решението на СК на ВСС, с което Анатоли Бобоков не е допуснат до участие в конкурса за АСНС и връща преписката на кадровия орган за ново произнасяне.
Решението е окончателно.
17
Коментирайте
Ами добре. Време беше
Хубаво, че имат някакво решение…
Драмата е пълна между ВСС и ВАС
Пак вътрешни междуособици.
Твърдо подкрепям да се признава и ми се вижда логично. Логично.
За полицай така се признава обучението в университета. Сега не знам как е, но знам, за по-старите полицай, които сега се пенсионират, че им се признават годините в университета за трудов стаж.
Нормално. Така и трябва да е.
Спецовете няма ли да ги закриват вече?
Явно не. Нещата отиват към засилване на правомощията им
На мен защо стажа не ми се признава? Айде пак двоен аршин.
И защо така? Това пък защо да е така? Стаж.
Определено това ми се струва логично решение.
Напълно. Радвам се, че е окончателно.
Поздравления за решението.
Разбира се, че трябва
Поредното неразуменое от страна на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
Напълно логично решение на ВАС, и въобще защо трябва да се въвежда наказателен юридически стаж- стажа е един юридически и нали за това са конкурсите и кадруването от ВСС, за да преценят отделният кандидат. Стажа не те прави повече или по- малко професионалист в дадена професия. а не виждам след въвеждането на това утежняващо изискване, което е само за спец. органите да е подобрило качеството на работата им. Напротив валят само критики като за спец. съда , така и за спец. прокуратура/ следствие/ . Ако се направи един анализ ще се установи, че това е поредната дискриминационна тежест между магистратите,… Покажи целия коментар »