ВАС атакува в КС специални срокове за отчуждаване на имоти в София
Оспорената разпоредба
Върховният административен съд (ВАС) оспори в Конституционния съд (КС) разпоредба от Закона за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО), която въвежда специални срокове за отчуждаване на имоти за изграждане на държавни и общински обекти (пълния текст на искането виж тук). Те са различни от сроковете в Закона за устройство на територията (ЗУТ), които важат за всички останали имоти в държавата.
Оспорената разпоредба е §23 от Преходните и заключителни разпоредби на измененията в ЗУЗСО от 2018 г. Тя въвежда различен начален момент и различни срокове според това кога е влязъл в сила подробният устройствен план (ПУП) – преди или след влизането в сила на самия ЗУЗСО.
Сроковете за ПУП отпреди ЗУЗСО са между 5 и 15 години и започват да текат от 28 януари 2007 г.
В искането си до КС върховните съдии Таня Радкова, Анелия Ананиева и Мартин Аврамов заявяват, че §23 противоречи на принципите на правовата държава и за неприкосновеност на частната собственост.
Те изтъкват, че разпоредбата създава неравнопоставеност за собствениците на имоти, предназначени за отчуждаване с устройствени планове, приети преди и след влизането в сила на ЗУЗСО.
„Освен това, с въвеждането на § 23 през 2018 г., в разрез с действащото правило на Закона за устройство на територията, началният момент за започване на отчуждителни процедури да е влизането в сила на подробен устройствен план, се въвежда нов начален момент за започване на отчуждителните процедури, а именно – влизането в сила на ЗУЗСО. По този начин не се зачита вече изтеклият период от време от одобряването на заварените подробни устройствени планове до влизането на този закон в сила. Това създава различен от посочения в Закона за устройство на територията режим за собствениците на засегнатите от предстоящо отчуждаване имоти на територията на Столична община“, изтъква ВАС.
Върховните магистрати приемат, че на територията на цялата страна следва да бъдат прилагани едни и същи критерии – тези регламентирани в ЗУТ.
Както е известно, миналата година КС отмени частично именно чл. 208 от ЗУТ, който урежда сроковете за отчуждителните процедури. Той обяви за противоконституционен срока от 15 години за отчуждаване на имоти, предназначени за зелени площи и посочи, че е прекомерен (мотивите на КС можете да си припомните тук).
За докладчик по делото е определен Атанас Семов.
15
Коментирайте
Чакаме решението.
Може и да няма. Ще видим как ще се развият събитията.
В обозримо бъдеще. В КС не са особено бързи.
Не знам дали помните популярния лаф от соца – София не е България. Помня, че някои деца дотолкова се бяха объркали, че когато ги изпитваха по география бяха убедени, че София не само не е столица, но и не се намира в България. Та явно тези деца вече са пораснали и са изкласили до законотворци
За съжаление те се упражняват върху нормативната ни уредба.
ВАС следва логиката на РКС 14/2020 г. Истината е, че тези разпоредби трябваше да бъдат оспорени много отдавна. Но браво на Таня Радкова – по-добре късно, отколкото никога
През последните години ВАС нещо се раздвижи, има малко повечко сезиране на КС и на СЕС като че ли
Естествено, че на територията на цялата страна следва да бъдат прилагани едни и същи критерии.
Нагледали сме се на субективизъм.
Еми сега КС ще си каже каквото си каже и всичко ще е тип-топ
Решението на КС ще бъде интересно.
Истина е, че §23 противоречи на принципите на правовата държава.
Ние въобще не сме такава.
Уффф, там са едни бакии, едни Авгиеви обори… Изобщо не ми се занимава и не ми се чете за материята, дискутирана в статията- не искам да си развалям доброто настроение този следобед…
Задължително трябва да има само едни критерии – тези регламентирани в ЗУТ.