Становище до Конституционния съд
ВАдС: Бюрото по защита се превърна в паравоенен орган под ръководството на главния прокурор
ВСС прие, че бюрото е в съответствие с Конституцията
ВСС: Бюрото по защита е в съответствие с Конституцията
Правомощията на главния прокурор по отношение на бюрото по защита и възложените полицейски функции на тази структура не противоречат на Конституцията. Такова становище прие днес Висшият съдебен съвет по делото в Конституционния съд, който беше сезиран от президента Румен Радев преди четири месеца.
В искането си до КС държавният глава заяви, че като възлага на служителите на Бюрото по защита полицейски правомощия, а поставя самото бюро в структурата на прокуратурата и под ръководството на обвинител №1, законодателят „възпрепятства упражняването на граждански контрол над осъществяване на полицейски правомощия, с които могат да се засегнат изключително значими ценности като човешкия живот и здраве, свободата, личния живот на лица“. И атакува в КС чл. 138, т. 5 от Закона за съдебната власт и разпоредбите на чл. 13, ал. 2 и чл. 14, ал. 1, ал. 2, ал. 3, т. 2, т. 3 (в частта, „когато това е разпоредено от главния прокурор“) и т. 4; чл. 14в и чл. 14д, ал. 3 от Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство (ЗЗЛЗВНП).
Както винаги, правната комисия на ВСС предложи два варианта на становище.
Според първия атакуваните от президента разпоредби не противоречат на конституционните принципи на правовата държава (чл. 4 от основния закон), на разделението на властите (чл. 8) и на независимостта на съдебната власт (чл. 117).
Във втория вариант пък се застъпва обратното становище – противоречие с Конституцията.
Първият вариант беше подкрепен от 11 от членовете на ВСС, а председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов и Атанаска Дишева гласуваха за втория.
Дебат нямаше. Нито бяха докладвани подробни мотиви по вариантите.
Паравоенен орган под личния контрол и ръководство на главния прокурор – така Висшият адвокатски съвет (ВАдС) определя Бюрото по защита към обвинител №1 в становище до Конституционния съд (КС) (пълния му текст виж тук).
В него адвокатурата подкрепя искането на президента Румен Радев КС да отмени серия от разпоредби на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство (ЗЗЛЗНП), с които бюрото премина към главния прокурор и получи полицейски функции (повече за искането виж тук).
„Неговата изначална функция – защита на свидетели и други лица, които биха могли да бъдат застрашени във връзка с наказателно преследване, е последователно изменяна от законодателя до степен, че към момента Бюрото за защита е загубило първоначалното си предназначение и представлява силова единица, подчинена изцяло на главния прокурор и подконтролна само на него – във функционален (чл. 13, ал. 2 и чл. 14в и чл. 14д, ал. 3), в кадрови (чл. 14, ал. 1) и финансов план (чл. 13, ал. 4). Бюрото за защита има и правомощие „да довежда принудително лица до орган на съдебната власт, когато това е разпоредено от главния прокурор“ (чл. 14, ал. 3, т. 2 ЗЗЛЗВНП)“, пише ВАдС.
И посочва, че така се създава паралелна структура на службите на МВР и на Министерството на правосъдието, която принадлежи изцяло към един орган на съдебната власт. Според адвокатурата на практика е допуснато органи на изпълнителната власт да бъдат заменени от друг, който не подлежи на парламентарен контрол. „Подобно законодателно решение нарушава баланса между трите власти“, заключава ВАдС.
В становището си той заявява следното: „Вменените на Бюрото по защита типични полицейски дейности остават единствено под контрола на главния прокурор, без възможност за контрол от какъвто и да било орган на изпълнителната или законодателната власт, превръщат Бюрото по защита в паравоенен орган под личния контрол и ръководство на главния прокурор. Наличието на такъв орган противоречи на чл. 126, ал. 1 от Конституцията, който определя структурата на прокуратурата“.
В него се припомня, че разделението на властите не трябва да води до изолация, а до сътрудничество и взаимодействие между тях, а трите власти са равностойни, независими и се възпират една друга, но и си взаимодействат. „Комплексът от оспорени разпоредби обаче създава такъв орган, който практически е в изолация и пълна функционална самостоятелност, като има широки правомощия за държавна репресия, създава рискове за ограничаване на основни човешки права и предпоставки за произвол и злоупотреба с власт“, заявява адвокатурата.
Тя специално обръща внимание, че на бюрото (с чл. 14, ал. 3, т. 2 ЗЗЛЗВНП) е възложена функцията по принудително довеждане до орган на съдебната власт, когато това е разпоредено от главния прокурор. „Разпоредбата е неясна, поради което и резултатите от прилагането ѝ са непредвидими“, пише ВАдС. И обяснява, че от нея не се разбира дали се отнася само до досъдебното или и до съдебното производство.
„От буквалното ѝ съдържание може да се направи извод, че лице може да бъде принудително доведено пред съда, без самият съд да е поискал такова. …Извън изрично определените конституционни правомощия на главния прокурор по чл. 126, ал. 2 от Конституцията е възможността да натрапва на който и да е магистрат принудително довеждане на лица, без самият магистрат да е разпоредил това“, се посочва в становището. Като правомощието на бюрото за принудително довеждане е определено като „привнесено „чуждо тяло“ в ЗЗЛЗНП, тъй като няма никакви допирни точки с предмета и целите на закона“.
Според адвокатурата разпоредбата, която дава възможност на главния прокурор сам да наложи охрана или обезпечаване на провеждането на действие по разследването, също е противоконституционна.
22
Коментирайте
Подкрепям становището.
Ще чакаме решението на КС.
Да им сe.а на становище на „великите адвокати“ дето позволяват една като Гигова да ги командори и манипулира!
Поздравления за искането на президента Румен Радев.
Абе, нещо не се появява онзи с брадата и мускулите последните месеци. А какво стана с проверката на Гешев за приватизацията?
Гешев се е кротнал, чака бурята да го подмине, ама този път ще е торнадо и ще го отвее яко
А дано! Ама надали.
Слави, казал пред „Монд“, че ако дойде на власт ще махне човекът с каскета …
Е, айде сега, ако махнат бюрото ще поставят в монополно положение „Делта Гард“.
Дали при този вътрешен министър Делта гард не са вече аут, чудя се, нямам информация
Само оставям това тук за някой коментиращи, които не си пият хапчетата https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/07/07/4229969_trifonov_pred_mond_geshev_e_nedorasul_za_posta_si/?ref=home_mainStory
„Столът му е твърде голям за него“ – Трифонов за Гешев 🙂
А онзи тупан е кохортата му е въпрос на време да стане ясен на будителите ПАК повервали, че някой друг ще ги оправи. От собствената им простотия.
Будали, а не друго.
Чак ми е смешно. Толкоз е несериозно.
Няколко самозванци говорят и пишат от името на всички адвокати. Те да си оправят първо собствения закон и почистят кочината в която са се обърнали!
Скоро ще има интересно дело с Лизан и Гешев. По повод изборните измами, машинации, манипулации с купен и корпоративен вот за висши органи на Адвокатурата.
Гешев няма да се яви – бас хващам! Макар че може това становище да го стимулира за отмъщение. Както и да е, влакът вече пътува
Аз не съм толкова сигурен.
Няма очи това недоразумение.
Хайде оставка и затвор! Позор!
Бюрото, бюрото, бюрото! Те да си кажат за другото бюро! В което са инсталирали техни хора. И ограбват труда на колегите си, манипулират адвокатски избори и репресират адвокати!
Бюрото за правна помощ. Раличке, Валенце, Ивайло!
Абе не ги ли смениха тия?
Много трол, много нещо в този форум.
Като чуят Гешев и заради спонсорите като бик на червено. Гешев е отпадъчен продукт. Въпросът е, какви са онези които се занимават с отпадъци, а не с нещо стойностно и съзидателно, превръщайки Гешев в идол, а свалянето му в самоцел, без политически идеи?