Български юрист изведе китайски университет до полуфинал на състезание по медиация
Адвокат Дима Александрова изведе до полуфинал в състезание по медиация и преговори в Хонг Конг отбора на Университета в Ухан, Китай.
Състезанието е предварителен кръг за квалификация за най-голямото международно състезание по медиация и преговори – това в Париж.
Ухан е един от десетте най-добри университети в Китай и се е доверил за подготовката на отбора си на адвокат Александрова.
За нея вече може да се каже, че е опитен треньор. В началото на годината под нейно ръководство отборът на Кралския колеж в Лондон постигна исторически успех и стигна до финалите на състезанието по търговска медиация и преговори на Международната търговска камара в Париж. Преди това като треньор на отбора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ тя печели състезанието по търговски преговори и медиация Consensual Dispute Resolution Competition във Виена.
В отбора на Университета в Ухан са четирима студенти по право – Фиона Фанг, Мон, Хуангуо Ма и Джанкун Ли. Те работят дистанционно с българската си треньорка, която предпочита този подход, въпреки че е поканена да се занимава с подготовката им на място.
Адвокат Александрова разказа пред „Лекс“, че за нея е било предизвикателство да води подготовката на студенти от различна култура, но членовете на отбора са били изключително трудолюбиви и работата с тях е вървяла лесно. „За китайците нематериалните аспекти на спора са от особено значение, при техните спорове първоначално извинение на неизправна страна е особено полезно за добрата развръзка на спора“, обясни тя.
Състезанието в Хонг Конг протича в общо 6 сесии кръгове – първите три са предварителни, а вторите три елиминационни. В надпреварата участват общо 18 университети от Индия, Китай, Сингапур и самия Хонг Конг. Казусите са търговскоправни, като някои от тях следва да се решат предвид бъдещо сътрудничество между страните, при други следва да се отчете възможно разходване на по-малко средства за евентуален спор.
4
Коментирайте
Много е права, че трудолюбието е особено важно. Колкото и да е добър преподавателя, най-важно е какви ще са възприемчивостта и старанието отсреща.
Много полезно е, че бъдещите медиатори се обучават относно възможното разходване на по-малко средства за евентуален спор.
Поздравления! Такъв успех, при това с дистанционно обучение.
Толкова млада и с такива постижения. Браво. Именно от такива юристи се нуждаем.