България е на 15-то място по висящи дела в Страсбург
За втора поредна година България е на 15-то място по брой на висящи дела в Европейския съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ).
Правителството прие днес петия обобщен годишен доклад по изпълнението на решенията на ЕСПЧ, който се изготвя от правосъдния министър и ще бъде представен в парламента.
През изминалата година висящите жалби срещу България в Страсбург са 623. Това нарежда страната на 15-то място сред държавите с най-много висящи дела. Начело са Румъния (9900), Русия (7750), Турция (7500) и Украйна (7100).
Според данните в доклада България е на 19-о място, ако изчисленията са по брой жалби на човек от населението.
„Тези данни потвърждават тенденцията за намаляване на броя на висящите жалби срещу държавата и след като години наред страната ни е заемала между седмо и девето място в тази класация, през последните седем години тя трайно е извън 10-те страни по Конвенцията с най-много жалби пред ЕСПЧ“, подчертават от правителствената информационна служба и добавят, че според данните в анализа това се дължи както на реформата в системата на Европейската конвенция за защита правата на човека, така и на действия на държавата по изпълнение на решенията на Съда в Страсбург.
Макар и през 2016 г. България да е заемала същото място по брой на висящите дела, те са били 723, което е със 100 повече от отчетените за изминалата година.
Общият брой български решения на стадия на изпълнението към края на 2017 г. е 207, от които 77 са прецеденти (решения, които поставят самостоятелен проблем по Конвенцията). За 2016 г. техният брой е съответно 290 и 94.
Най-сериозните висящи проблеми, констатирани в осъдителните решения на ЕСПЧ, са недостатъци на съдебния контрол при експулсиране на чужденци на основание защита на националната сигурност, полицейското насилие, незаконното използване на специални разузнавателни средства и др.
Положителните промени, които докладът отчита, са приключването на наблюдението по изпълнението на делата от групите „Китов срещу България“ и „Джангозов срещу България“, които засягат нарушения на правото на справедлив процес в разумен срок.
Отчетени са промените в Закона за съдебната власт и в НПК, свързани с механизма за изплащане на обезщетения за прекомерна продължителност на делата и новата процедура за ускоряване на процеса, както в досъдебна, така и в съдебна фаза. Отбелязано е още, че е приключило наблюдението на изпълнението на решенията от групата „Ангелова и Илиев“, които засягат нарушение на правото на живот и забрана на изтезания. В конкретния случай става дума за липсата на ефективно разследване на случаи на смърт, телесни повреди и изнасилвания.
В доклада са отбелязани и законодателните промени, въвеждащи квалифицирани състави за убийство и телесна повреда, извършени по расистки или ксенофобски мотиви, стриктните крайни срокове за досъдебните производства и засилената роля на наблюдаващия прокурор.
„След промяна в чл. 270 от НПК са отстранени недостатъци на съдебния контрол за законност на задържането в съдебна фаза, поради което е прекратено наблюдението и по изпълнението на делата от групата „Бочев срещу България“, се казва още в анализа.
4
Коментирайте
Ще се научим ние. Още някоя и друга глоба от СЕС. Поне вървим в положителна насока.
Много съм учудена, че румънците са начело.
Незаконното използване на специални разузнавателни средства трябва да бъде прекратено. Разбирам, че това е ефективен начин за разкриване на престъпления, но не е редно.
В НПК има още трески за дялане.