Броят на кандидатите за делегирани европрокурори лавинообразно расте
Броят на кандидатите за европейски делегирани прокурори лавинообразно расте часове преди да изтече окончателният срок за подаване на документи. Желаещите да участват в подбора вече са 16 като сред тях има съдии, прокурори и следователи. Местата са шест.
Това е вторият опит на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да излъчи европейски делегирани прокурори (ЕДП). България трябва да има десет. При първата процедура се явиха 31 кандидати и ПК на ВСС подбра десетима, но колегията на Европейската прокуратура одобри само четирима. Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши настоя за запълване на квотата.
Сред новите кандидати има такива, които вече веднъж опитаха късмета си, както и други, които за първи път участват в процедурата по подбор.
Сред „новите лица“ е Виктор Тарчев от СГП. Той е обвинител от 2007 г., като започва в Софийската районна прокуратура, където е работил по икономически престъпления и такива, свързани с финансовите интереси на Европейския съюз. През 2016 г. след спечелен конкурс е повишен в СГП. Там е работил в два отдела. Първо в „Международен и изпълнение на наказанията“, където е участвал в производства по Закона за екстрадицията, Европейската заповед за арест, Закона за признаване, изпълнение и постановяване на актове за обезпечаване на имущество и др. После е в отдел „Криминален“, където работи по всякакви престъпления.
В периода 2018-2019 г. е на стаж в ЕМСО в съда в Страсбург, а от септември 2019 г. до момента е заместник на националния представител в България в Евроджъст в Хага, Нидерландия.
Станислав Стойков също е от СГП. Той е прокурор от 2005 г. като също е започнал в СРП, а от 2013 г. е в градската прокуратура. Работил е по икономически престъпления.
От юли 2019 г. до момента е командирован национален експерт в Европейската служба за борба с измамите, където участва в изготвянето, обсъждането и договарянето на законодателни актове на ЕК.
И трети прокурор от СГП е кандидат – това е Николай Русинов. Кариерата му в държавното обвинение започва през 1994 г. в Червен бряг, работил е в РП-Плевен, след това е областен управител на Плевен за седем години, за кратко е бил и главен юрисконсулт в Държавен фонд „Земеделие“. Връща се в съдебната система през 2008 г. като обвинител в СГП. В периода 2014-2020 г. е заместник-градски прокурор. Бил е част от състава на спецзвеното за противодействие на корупцията и финансово-данъчни измами, а в момента работи по икономически и данъчни престъпления.
Следващият кандидат е зам.-окръжният прокурор на Бургас Светослав Маринчев. Той е в системата на прокуратурата от 2004 г. като е започнал в РП-Бургас. Преди шест години е повишен в окръжната прокуратура в града, а по-късно става и зам.-шеф. Като такъв продължава да работи по дела и преписки за всякакви видове престъпления – икономически, срещу личността, против финансовите интереси на ЕС и др.
И друг заместник-шеф на окръжна прокуратура е сред кандидатите. Това е Ивайло Илиев от ОП-Кюстендил. Той е обвинител от 2010 г. като започва в районната прокуратура в града. В периода 2016-2021 г. я оглавява. А от март т.г. е зам.-шеф на ОП-Кюстендил. Като такъв осъществява надзор и ръководство върху различни разследвания, работи е по досъдебни производства.
Мария Тодорова от ОП-Пловдив е следващият кандидат. Тя е обвинител от 2016 г. като работи по стопански, икономически дела, по досъдебни производства за корупционни престъпления и др.
Сред кандидатите има още един съдия и това е Радостин Попов от ОС-Варна. Той започва работа в районния съд в града през 2002 г. като е разглеждал граждански дела. От 2006 г. до 2011 г. е зам.-председател на РС-Варна.
През 2013 г. е бил назначен като съдия в Основния съд в Митровица в Косово, където е разглеждал предимно наказателни дела. От 2014 г. до 2017 г. е наказателен съдия във Върховния съд в Косово, като е заседавал по дела за военни престъпления срещу цивилното население, трафик на хора и др.
През следващата година е отново в Прищина, Косово, но този път като служител по водещ тематичен мониторинг – разпределение и управление на съдебни дела.
Връща се в България през август 2019 г. и оттогава е съдия в ОС-Варна.
Районният прокурор на Сливница Пламен Петков е решил отново да се пробва за ЕДП. Той участваше и в предходната процедура, но не събра нито един глас в своя подкрепа. „Влиза“ в съдебната система през 2004 г. като следовател в Ямбол, година по-късно се мести в Столичната следствена служба. От 2006 г. до 2018 г. е в Софийската районна прокуратура, а после е избран за шеф на РП-Сливница.
Спецследователят Димитър Халачев също е сред кандидатите за европейски делегирани прокурори. Той започва работа като следовател в Русе през 2005 г., а от юни тази година е в следствения отдел на Специализираната прокуратура.
22
Коментирайте
Мечтая подбор на хора да се прави от чужденци, които не се познават и не познават никого от управляващите у нас. Или да има ясникритерии за оценяване. Другото е кучета го яли.
Дано този път поне изберат прокурори от ниво окръжна и нагоре, с езикови познания и опит в разследването на икономическата престъпност.
Преди гласуването във ВСС ще има предварителен кастинг в Доган сарай. Да не вземат да развалят рахата на най-честния почетен политик и философ-хидроинженер у нас.
Мисля, че е време Гешев да се кандидатира. Само Коьовеши-то да не го върне.
Става за портиер на Европрокуратурата. Даже може и за селския туризъм в България да говори на преминаващите. Лошото е, че нито Тиквата, нито Каскета върху него знаят чужди езици и ни излагат по целия свят. Единственият език го ползват за гъ*олизане.
Нормално е да има наплив.
Естествено. Това е доста престижна позиция. А и ще се отърват от кочината в БГ.
Е, дано този път да си запълним квотата.
Познавам колегите Виктор Тарчев и Станислав Стойков и с чиста съвест ще кажа, че те са много добри професионалисти, изключително свестни хора, много подготвени за позицията, и не на последно място – почтени са. Така че им стискам палци.
Aми то от такива имаме нужда повече тук. Да се надяваме скоро да се отвори работа и най-вече свободно място за кариерен турбо скок 😀
Имаме, ама обикновено ръководителите са дупедавци и не уважат можещите и знаещите, а ги забиват в трета глуха от чиста комплексарщина
И субективизъм. Пробутват си свои хора.
Подкрепям! Какво правим със съдиите обаче? Те не са част от състава на ПРБ и нямат компетентност. Как ще представляват ЕП по дела?
Така е. Пожелавам им успех.
Нали Кьовеши каза, че не иска съдии, защо пак напират?
То няма лошо да напират, стига да са разглеждали такива дела или пък преди да са били прокурори, които да са работили по такива дела. Малко се съмнявам, че съдиите, които сега участват, имат такъв опит, който да се хареса на ЕРРО. Но ще видим де
Сладка службица. Пробват се.
Aйде успех, още шестима давещи се могат да се спасят и то на доста добра лодка да се качат.
Виждам сред кандидатите читави хора. Дано ги изберат
И къде ги видя
Ееее, стига с този хейт и съзиране на конспирация навсякъде. Наистина има читави хора сред кандидатите
Безспорно. Дано да успеят.
Е, чак пък лавиноообразно! Предният път бяха 40 човека, сега са 15. Така се получава, когато назначиш калинки на място на което се иска работа, експертиза и професионализъм. След като ВСС натири качествените кандидати предния път, сега нека пробват с резервните. И не, че сред тях няма добри варианти, но ПОЧТИ ЛИПСВАТ КАНДИДАТИ СЪС СПЕЦИАЛИЗИРАН ОПИТ ПРИ РАЗСЛЕДВАНЕТО на икономически престъпления. А именно това очаква от нас Кьовеши!