Братът на бившия член на ВСС Димитър Узунов е избран за шеф на ОС-Благоевград
Братът на бившия член на Висшия съдебен съвет Димитър Узунов беше избран за председател на окръжния съд в Благоевград. Петър Узунов беше единствен кандидат за поста, той беше подкрепен от осем от членовете на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (СК на ВСС), а двама бяха против – Атанаска Дишева и Олга Керелска.
Голяма част от изслушването на Узунов беше посветена на проблемите с командироването, които предизвикват напрежение в Благоевградския съдебен район.
Петър Узунов беше попитан на какво се дължи напрежението в района, на което той отговори, че то се е създало с времето и когато е започвал работа в съда, не е имало такова.
„В последните години основен източник на напрежението е застоят в кариерното развитие на колегите. Много районни съдии имат стаж и възраст, близък до моя и светлина в тунела не се вижда. Надявам се с финализиране на конкурсите този източник на напрежение да изчезне. И заради това колегите се обърнаха и вторачиха в командироването. Имат своите основания, но не е във възможностите на ръководството на окръжния съд да реши проблема с командироването“, каза Узунов.
Друга причина за влошените отношения, по думите му, е непълноценната комуникация. Според Узунов с разговори и обсъждания проблемите може да бъдат туширани. „Не сме се събрали по любов, а да работим, не виждам пречки да се постигне добър микроклимат и да ходим на работа с удоволствие, но са нужни усилията на всички. Всички имаме вина и всеки трябва да даде своя дан“, каза още Узунов.
Олга Керелска го попита каква е процедурата по командироване в ОС-Благоевград. Петър Узунов обясни, че окръжният съд уведомява районните съдилища, че има такава необходимост. Съдиите подават молби да бъдат командировани и после всички те се изпращат на председателя на Софийския апелативен съд и той решава кого да командирова. „Преценката му е суверенна и не мога да имам забележки и още по-малко вмешателство. Органът по командироването сам взема решенията. Ние се явяваме като потребители на услугата на командироването, в момента имаме петима командировани магистрати“, каза Узунов и допълни, че се очаква да приключи конкурсът за повишаване в окръжните съдилища. Той посочи още, че неефективните конкурсни процедури са довели до напрежение и заради това е заложено на командироването. Но непредпочитането на едни за сметка на други магистрати, пак създава конфликти.
В отговор на въпрос той заяви, че би предложил съдии да се командироват на ротационен принцип и така ще имат възможност да натрупат опит. Узунов каза, че не е правил опит общото събрание на ОС-Благоевград да обсъжда качествата на съдиите, кандидати за командироване, според него това всъщност може да породи още проблеми.
Той беше попитан дали би предприел действия във връзка с командироването на съдия от почти седем години. Узунов заяви, че няма да стори това само защото периодът е дълъг.
Друг въпрос, който му беше зададен, беше свързан с проведеното общо събрание на ОС-Благоевград за изслушването му по повод кандидатурата му за председател.
На него са присъствали 18 магистрати – 11 титуляри (един от които е бил самият Узунов, а другият – неговата съпруга, която също е съдия в ОС-Благоевград), двама председатели на районни съдилища и петима командировани съдии. Заключението на събранието е, че Петър Узунов е подкрепен от всичките 18 съдии. По закон обаче командированите и шефовете на РС не участват в гласуването. В тази връзка Олга Керелска го попита как си обяснява, че на събранието не са присъствали голяма част от магистратите от окръжния съд в Благоевград.
Петър Узунов обясни, че съдиите в ОС-Благоевград са 20, 11 от които са били на събранието. Петима са отсъствали по уважителни причини като самият той е разговарял с тях и знае защо се налагало да отсъстват. За останалите четирима не е ясно защо не са били.
По време на дебата председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков заяви, че ще подкрепи Узунов, който отговаря на всички изисквания за председател – дългогодишен съдия, започнал е като районен, после е повишен в ОС-Благоевград и макар да няма административен опит, ръководството му е възлагало определени процедури. Чолаков каза още, че Петър Узунов е подкрепен и от общото събрание – 9 (без самия Узунов и съпругата му) от 11 присъстващи са го подкрепили.
Олга Керелска беше на обратната позиция. Според нея Петър Узунов не предлага нова визия за управлението на съда и не е направил нищо за потушаване на напрежението. Керелска каза още, че е останала неудовлетворена от отговорите за командироването като чувала само, че това било работа на председателя на САС. „Останах с впечатлението, че Петър Узунов много трудно възприе идеята, че въпросът за командироването може да стане по друг начин – общото събрание да каже – имаме 2-3 трима кандидати, най-подготвен е този и предлагаме той да бъде командирован. Неглижира се тази възможност и липсата на идея, че нещата могат да станат по този начин ме смущава“, каза Керелска.
По отношение на общото събрание тя изтъкна, че съдиите, които са били в отпуск, са могли да го прекъснат, за да отидат на изслушването и да си кажат становището.
Атанаска Дишева също каза, че няма да подкрепи Петър Узунов, защото е използвал общи формулировки и принципни съображения, без конкретни идеи, отговорите му били плахи, внимателни, със стремеж да не се каже нищо конкретно и да не се засегнат нечии интереси.
По отношение на командироването, Дишева изтъкна следното: „Петър Узунов не споделя идеята, че председателят може да има значителна роля при преценката кой да бъде командирован. Становището му, че от председателя на ОС-Благоевград нищо не зависи, а решенията се вземат от административния ръководител на САС показва няколко неща – абдикиране от отговорност, предварително изразен отказ от комуникация с председателя на САС“. Дишева напомни, че по закон административният ръководител може да поиска от СК на ВСС да прекрати командироването на даден съдия. Тя допълни, че не е чула конкретни предложения за това как да бъде разрешено напрежението в района, кога и как е възникнало.
„Той проявява характер на благ човек – в най-широк и положителен смисъл, но за този район това далеч не е достатъчно“, каза Дишева.
Боян Магдалинчев беше категоричен, че ще подкрепи Петър Узунов, защото познава проблемите и проявява толерантност. По думите му чест прави на кандидата, че не е искал вземе отношение за възникването на напрежението. Магдалинчев заяви, че то е с много голяма давност, възникнало още през 1992 г. при друг председател на съда.
Даниела Марчева също каза, че ще го подкрепи, защото е проявил толерантност и обективност, а и по думите ѝ неизбирането на председател няма да доведе до разрешаване на проблемите в този район. Според Марчева командироването е комплициран въпрос, но административните ръководители не носят вина за него. Последиците от дейността на кадровия орган не може да са отговорност на председателите на съдилища, каза Марчева. „Не ми е известно колегата Узунов да е причина за междуличностния конфликт. Имам усещането, че негативното отношение към колегата е вследствие на това, че е брат на бивш член на ВСС. Това е субективно и не би следвало да позволяваме при преценка на качествата му, да се проявява субективизъм“, каза Марчева.
След което СК на ВСС избра Петър Узунов за председател на ОС-Благоевград.
36
Коментирайте
1992 г. ??? Магдалинчев още не може да спре да се сравнява с тогавашния председател и да страда….
да поясним – бай Боян визираше Елена Авдева, доскоро съдия в НК на ВКС, навремето тя направи П.Узунов младши съдия, беше взела страха на всички сегашни „герои“, трепереха и се криеха като мишоци от нея, включително и бай Боян, който в нейно присъствие съвсем не беше толкова храбър и „отворен“ както сега, тогава той беше невзрачен и семпъл селски районен съдия в Г.Делчев, преди Партията и ДС да го парашутират във ВАС
Каква Авдева , какви 5 лева, като повечето съдии в районните съдилища, нито са виждали, нито са работили с нея , какви проблеми от 92г. пък измисли Магдалинчев ?! Част от съдиите дори не са били съдии тогава, а самят кандидат и повечето окръжни съдии са били назначени именно от съдията Авдева при това без конкурс и в РС и в ОС !Поредното измислено „извинение“ за разделяне на съдиите на порения съвет за да се сервира още поне 5 години от същото….
Продължавам да твърдя, че съдилищата в България трябва да се отдават на концесия на нещо като добре познатите работническо-мениджърски колективи.
Това отдавна е факт. Даже наскоро и ВСС беше отдаден на такъв работническо-мениджърски колектив, съставен изключително от съответни мениджъри
защо на концесия, а не направо касова или масова приватизация? Първи Частен Съд АД, например. или районните съдилища да са ООД-та, а окръжните вече да са АД-та.
Как нито един съдия в ОС-Благоевград не е изразил отрицателно мнение за съдия Узунов – нима тези комити и воеводи, които иначе непрекъснато се карат помежду си и водят пунически войни, са били „страхувани“ или са се притеснявали да изразят мнение? Очевидно не е така.
Само защото е брат на Дим.Узунов – нима това не е дискриминация?
Не чух никакви аргументи против собствените качества на кандидата. Всичко останало е опит да се придаде благовидност на мотиви, които очевидно не са годни да се обявят публично, защото бихи били укорими.
Да си нечий брат, не е нещо особено. Друго е да си брат на Човека на Бойко…
А Кой точно да го направи?Командированите или назначените с подкрепата на кандидата председатели на РС?От събранието отсъстват всички най-старши наказателни съдии, многкратно писали до Съвета за множесвто проблеми в ОС, което само по себе си е достатъчно показателно и красноречиво, но само ВСС не го разбра и съдията Марчева, разбира се.
Активната комуникация със съдиите от района само по вайбър
Много ме кефи как се играе с двойния аршин, когато ни е удобно говорим, че всичко е общи формулировки, без конкретни идеи и т.н. Но в една друга процедура преди няколко дни, където се прокламираха общи политически съждения, субективни оценки, тези без доказателства, някакви журналистически изводи и т.н тогава всичко беше ок. Нещо много ми идват такива хора на мен.
Какво да се чудим, само такива редки л….а
Честита победа, приятели, и наздраве След няколко месеца и Димитър Узунов ще оглави Административен съд Благоевград Ще бъде световен прецедент – двама братя да са съдебни шефове в един и същ съдебен окръг, но който си го може, си го може Радостното хоро вече се вие на площада, а враговете газ п**аят Ура Да живее България!!!
Чолаковщината е заразителна
Нека е за добро на целия регион . Не познавам човека, но изглажда умерен. След всичките неща, случили се в този съд и отношенията им с районния съд в града за изминалите години е добре да има промяна. Факта, че никой друг не иска да заеме тази позиция е показателен за много неща. Успех !
Точният човек, който ще разреши проблемите с командироването.
Съмнява ме. Те само обещават, докато не ги изберат.
Ах, тия проблеми с командироването! Ще го докарат до там, съдия в Благоевград да не иска да стъпи
абе, кога ще го сменят тоя ВСС
Драма голяма! И го казвам без ирония!
Ще ми е интересно да науча подробности от изслушването
Откак се помня в този съд само проблеми има
Така е. Дано сега нещата да се променят.
С кой да се промени, с брата, подкрепен от досегашното ръководство ли?!
А дали случайно няма друг кандидат освен Узунов-брат
няма! единствен и най-достоен от всички представени кандидати.
Браво! Желая му успех.
Хвала на Атанаска Дишева и Олга Керелска.
Да, браво на Керелска- демонстрира как 5 години не намери време да прочете Закона за съдебната власт и в случая разпоредбата на чл.85, ал.2 ЗСВ. Беше жалка картина как се опита да се измъкне от ситуация.
Върховен съдия. Без коментар.
А ти намери време да прочетеш чл.85, ал.1 ЗСВ. Председателите на РС не са част от Общото събрание на съдиите от ОСъд. Това,че могат да присъстват не ги прави част от Общото събрание, заради което и не могат участват в гласуването, както са направили в случая. Жалко е,че се пише без да се разбира.
То само командироването да предизвикваше напрежение в Благоевградския съдебен район, добре щеше да е
Абе, други магистрати, освен братя Узунови няма ли Благоевградски регион
Леле, каква НЕизненада!
Напълно очакван резултат.
Братът се оправи с Лудата в Сандански, ще оправи и Лудите в Благоевград. Не е за подценяване. Навремето в София не успяхме да се оправим с него
Що е маке все е л..но.