Бездействие: Дело за смърт на родилка е продължило 14 години
Дело за смърт на родилка поради лекарска грешка е продължило повече от 14 години, като само разследването на случая е отнело 9 години, през 4 от които е бездействано. Това установи Инспекторатът към Висшия съдебен съвет (ИВСС).
Както става ясно, досъдебната фаза на процеса е продължила над 9 години. Проверяващите са установили тази продължителност е в резултат на поведението на разследващите органи и наблюдаващите прокурори.
„Разследването по делото е водено неритмично, назначавани са множество различни съдебно-медицински експертизи с еднотипни задачи. По-голямата част от процесуално-следствените действия са били извършени по искания по чл. 229, ал. 1 НПК от повереника на наследниците на пострадалата, направени при предявяване на разследването“, сочи ИВСС.
Той констатира, че общо над 4 години разследващите са бездействали.
Освен това делото три пъти е внасяно в съда, като в два от случаите съдът го е връщал на прокуратурата за отстраняване на процесуални нарушения, довели до нарушаване правото на защита на обвиняемите.
„Два пъти наблюдаващият прокурор е прекратявал наказателното производство поради липса на достатъчно доказателства за извършено престъпление от общ характер. И в двата случая съдът е отменял прокурорските постановления поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, изразяващи се в необоснованост на прокурорските актове и делото е връщано на прокуратурата за отстраняването им“, обясняват от инспектората.
От там посочват, че прекомерната продължителност на досъдебната фаза е коментирана и от първоинстанционния съд при постановяване на присъдата.
Изтеклите към онзи момент над 12 години от извършване на престъплението са преценени като изключително смекчаващо отговорността обстоятелство, а съдът е подчертал, че подобно забавяне е драстично нарушение на изискването за провеждане на наказателното производство в разумен срок съгласно чл. 6 от Европейската конвенция за правата на човека.
Недопустимите забавяния обаче не са само в досъдебната фаза.
ИВСС е установил, че първоинстанционният съд е изготвил мотивите към присъдата 7 месеца след изтичане на законоустановения 60-дневен срок, а въззивната инстанция е забавила администрирането на касационната жалба на защитника на един от подсъдимите с 5 месеца.
19
Коментирайте
Магистрати
Предвид тежестта на случая, такава продължителност на досъдебното производство си е ЖИВО ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. Дори и при смени на наблюдаващите прокурори и какво ли още не. Забавянията на съда също са смущаващи, но все пак не толкова укорителни. Мисля, че поне дисциплинарки на виновните магистрати трябват, ама кой да ги предложи???
И? Как смятате да я караме така колеги съдии?
Барем да бе прочел поради какво и кой е бавил делото. И тогаз да се бе изплискал.
Надявам се, че това няма да се случва отново, но надали ще е така
Ето това трябва да се реформира. Точно това. Да не се точи едно дело 15 години!
Уви това ни е нивото на правосъдна система – пошло
Не може така. Просто не може!
Безумие
Е, как така само разследването на случая е отнело 9 години?
Пълен абсурд!
След като наблюдаващите прокурори си вършат така работата.
Отвратително бавно
Ами това е България. На никой не му дреме. Може и 20 да отнеме
И после, защо хората не вярват в правосъдието ни.
Е как да вярват? На кое?
Не е първото, нито ще е последното.
За жалост вероятно ще е така
Погледнато научно – няма гаранция при едно раждане, едва ли акушерът не е положил усилия, знания и всичко. Прокуратурата е стъкмила един акт, без да разсъждава, конкретно какво е станало, айде – всички на въртележката – ми то по-добре да не раждаме, за да е мирно и кротко.
Експертизите явно не са били категорични.
Впрочем -от кога има съд над съда – някой отнякъде решава съдът какво да решава.