Баневи остават окончателно в ареста
Целият този процес е като селска вечеринка, каза бизнесменът
Апелативният специализиран наказателен съд остави окончателно в ареста Николай и Евгения Баневи. И втората инстанция прецени, че на този етап прокуратурата е събрала достатъчно доказателства срещу тях, от които може да се направи обосновано предположение, че в престъпна група са изпрали над милиард лева, присвоили са близо 85 млн. лева и са укривали данъци.
За разлика от спецсъда, апелативните съдии приеха, че на свобода Баневи могат и да се укрият, както и да извършат престъпление, като повлияят на свидетели. Обвинение за участие в престъпната група има и майката на Банев – Мария, но тя остана на свобода срещу гаранция от 10 000 лева.
„Целият този процес беше като „селска вечеринка“. Искам да ви попитам, знаете ли в една банка, която цитират, като ЕВ ДЖИ, тя е публична банка, регистрирана на Лондонската фондова борса, как можеш да вкараш 600 милиона, изпрани евро? Това е някакъв пълен смях“, каза преди заседанието Николай Банев и описа ситуацията, в която е поставен, като „крадецът вика дръжте крадеца“.
Според разследващите присвояването на парите е ставало от приватизирани предприятия, като „Полимери“ бил не просто източен от Баневи през годините, а обезкостен. Според държавното обвинение от завода били присвоени над 1.5 млн. лева. Нарязан на скрап и източен бил и завод „Елма“ в Троян, а заводът в Костенец бил продаден на КТБ. Източването ставало като всички пари по договори на дружествата се превеждали по други сметки на Баневи.
За „Полимери“ и „Елма“ Банев каза днес, че като публични дружества имали колективни органи за управление, имали са зам.-директор, който отговаря за защитата на акционерите и е бил контролиран от Комисията за финансов надзор.
„В „Полимери“ има над 2000 акционери, как е възможно на Общо събрание Николай Банев да се изтипоса и да каже: вие ще правите, каквото ви кажа“, допълни Банев.
В хода на разследването зам.-главният прокурор Иван Гешев каза, че в сметки на Баневи в Швейцария имало над 1 милиард лева, на които е поискан запор, но до момента няма отговор от швейцарските власти. Днес Баневи отново отрекоха да притежават толкова пари, а бизнесменът повтори, че по делото няма нито един документ, под който да стои негов подпис или на съпругата му.
6
Коментирайте
Тези хора трябва да излязат на свобода….. но след десет години, но нашите професионални съдии не могат да дават такива дълги присъди на такива хора !!!
Банев няма над 1 милиард лева в швейцарска банка. Чии ли са тези пари?
Не зная дали този процес е като селска вечеринка, но със сигурност заприличва на сапунка. Дано само няма много серии, че краят ще е интересен.
Във всяка банка може да се вкарат изпрани пари. Просто трябва да изглеждат идеално чисти.
Банев, не е нито мястото, нито времето да проявяваш аристократични капризи.
Бил съм адвокат на фабрики. Дълга тема. Прокуристът на една обувна фабрика ми каза, че само токът (електричеството) за осветлението и други неща (не знам дали и за машините) е 10 000 лева на месец. Пласментът е проблем. Китай произвежда всичко – от пластмаса до електромотори, от играчки до компютри. Работят на много икономичен принцип. Ние сме разглезени като служители. Колко пъти съм минавал по улицата, забързан да пусна писмо, да внеса документ и – кафенетата пълни със хора. Реститути ли са – на баба си пенсията ли са взели, не е ясно. Мързеливи сме – калпави сме – ужас.… Покажи целия коментар »