Председателите на две военни съдилища получиха нов мандат
В Сливен двама полковници не могат да намерят общ език. Ненормална ситуация, обобщиха кадровици
ВСС отказа да командирова съдия в Брюксел, за да не създава номенклатура
Въпреки искането на Европейската комисия и съгласието на председателя на Софийския градски съд Алексей Трифонов, Съдийската колегия отказа да удължи командироването с две години на Катерина Енчева като национален експерт в Генерална дирекция „Правосъдие и потребители“ в Брюксел. Мотивите за това бяха – за да „не се създава номенклатура“ и да се облекчи натовареността в СГС.
Катерина Енчева е граждански съдия. През 2018 г. тя бе командирована в генералната дирекцията на ЕК за срок от две години. Сега, при изтичане на срока, от Брюксел са изпратили писмо до ВСС, с което предлагат тя да остане там за още 24 месеца. Председателят на СГС Алексей Трифонов е дал съгласие. Но ВСС отказа.
Против удължаване на срока се изказа само Драгомир Кояджиков. По думите му СК на ВСС не трябва да създава номенклатура и да командирова едни и същи магистрати. Той каза още, че от 2013 г. до 2018 г. съпругът на Енчева – Николай Енчев, който също е граждански съдия в СГС, бил командирован в чужбина. Малко след като заминал, Катерина Енчева излязла в неплатен отпуск за три години, с малки прекъсвания, за отглеждане на децата си. А когато пък тя занимала за Брюксел, съпругът й излязъл в неплатен отпуск. Това, по думите на Кояджиков, оголвало отделението в СГС и водело до допълнително натоварване на колегите им.
Атанаска Дишева изрази недоумението си от доводите му: „Смущаващо е вадене на аргументи срещу предложението от професионалната биография на съпруга на Катерина Енчева. Фактът, че същият е съдия не трябва да бъде тълкуване в неин ущърб. Не виждам ползването на отпуск за отглеждане на дете да има отношение към командироването на Николай Енчев. Отглеждането на дете се подкрепя от Конституцията и други закони. Не просто не бихме могли, но не можем да предприемаме действия за препятствие на кариерното развитие с аргументи, изведени от ползването на законно установени права като раждане и отглеждане на дете“.
Според Кояджиков обаче не ставало въпрос за кариерното развитие на двамата съдии. „Командироването им прави невъзможно другият да работи в съдебната система и става причина за излизане в неплатен отпуск в периода, в който мъжът й е бил командирован и не е могъл да й помага. Създаваме номенклатура – едни и същи хора, които се командироват на позициите в чужбина и не се дава възможност на други магистрати. А има 2000 съдии, които отговарят на изисквания и които могат да отидат в Брюксел“, каза Кояджиков.
Цветинка Пашкунова напомни, че има съгласие на председателя на СГС, но с 8 на 2 гласа мнозинството отказа да удължи командироването на съдия Енчева в ЕК.
Същевременно днес колегията отложи разглеждането на предложение за размяна на двама съдии – Аспарух Христов да отиде от СРС в районния съд в Благоевград, а Силвия Николова от РС-Благоевград да дойде в СРС. Председателят на ВАС Георги Чолаков обясни, че Николова има проблем със спазване на сроковете за изписване на дела. Тя е била наказвана веднъж със забележка, но независимо от това продължила да бави делата си. Шефът на РС-Благоевград е издавал редица заповеди, с които й е давал време да изготви актовете си, но въпреки това тя продължавала да е в забава. Заради това Чолаков поиска да се даде възможност на председателя на СРС Александър Ангелов да прецени дали има нужда от такъв човек в съда. И предложението бе отложено.
Двама председатели на военни съдилища избра днес Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет – в Пловдив и в Сливен. И двамата ще заемат поста за втори мандат, и двамата получиха единодушна подкрепа. Но изборът за шеф на ВС-Сливен беше белязан от констатацията на кадровици, че ситуацията там е „ненормална“ и от призив двамата съдии-полковници там да прекратят конфликта си и да „застанат на висотата на очакванията“.
„Ненормална е ситуацията във Военен съд-Сливен. Там работят двама съдии, двама полковници от Българската армия. Единият е бил два мандата председател, а другият му е бил подчинен. Сега другият се явява за втори мандат, а предишният ръководител му е подчинен. И те не се разбират. Как не можаха да намерят общ език помежду си“. Това коментира с почуда представляващият ВСС Боян Магдалинчев при обсъждането на кандидатурата на Георги Георгиев за председател на военния съд в Сливен за втори мандат.
Оказва се, че между Георгиев и другия военен съдия в града Воля Кънев има конфликт. Георгиев обясни началото му по следния начин – отношенията между двамата били много добри до момента, в който Георгиев съкратил щата на съдебния администратор. Тази длъжност се заемала от служителка, назначена от Кънев. „Двама бяха в много добри отношения, но не искам да коментирам повече“, добави днес Георгиев. Оттогава между двамата съдии възникнало напрежение, като от думите на кандидата се разбра, че Кънев е подавал заявления срещу действия на Георгиев, но до момента не са констатирани нарушения.
Стана ясно и друго – двамата почти не си говорят, а правят това чрез служители. А така, обясни Георгиев, възникват недоразумения, защото се препредават думи.
При все това Съдийската колегия единодушно го избра за ръководител.
Красимир Шекерджиев заяви, че го подкрепя, защото „нищо разумно и различно не може да се направи“. „Имаме състезание с един участник и никога не може да се появи втори участник. Длъжни сме да изберем някой от възможните кандидати, а това е само Георги Георгиев. Но искам да кажа друго. Месец след месец, година след година минава и ние нищо не правим, за да сложим край на недопустимата ситуация. Военният съд в Сливен работи по-малко от останалите, с двама съдии в огромен конфликт между тях. Това не ми се струва нормална ситуация“, заяви Шекерджиев.
Даниела Марчева го подкрепи, но добави, че е впечатлена от друг момент от изложението на Георгиев, а именно, че с колегата му ползват 40-50 дни отпуск през годината. „Знаете ли, че в натоварените съдилища колегите не ползват такъв голям отпуск, а двамата могат да си го позволят. Когато си много натоварен, няма как да излезеш в отпуск. Силно се надявам по-скоро да се промени законодателството, защото ще бъдем поредният съвет, който не е успял да реши този въпрос“, посочи Марчева.
Председателят на ВАС Георги Чолаков също каза, че ще подкрепи Георгиев, защото са налице всички формални изисквания на закона, за да бъде избран. А освен това става дума за военен съд, а все още няма решение какво ще се случва с магистратите под пагон.
„Във Военен съд-Сливен са само двама съдии. Единият е Воля Кънев, който по закон не може да е председател, защото вече е бил два мандата такъв, а другият е Георгиев и няма никаква пречка да бъде избран“, заключи Чолаков.
Атанаска Дишева го подкрепи, но изрази учудването си от част от изказванията на колегите си, които при този избор поставили въпроси, спестени в приключилата минути преди това процедура за ВС-Пловдив.
Олга Керелска пък каза, че има избирателност в част реакциите на кадровиците. Тя добави, че ще подкрепи Георгиев, но не защото този съд трябва да има председател, а защото кандидатурата му отговаря на законовите изисквания. И посъветва Георгиев да положи усилия за подобряване на отношенията с колегата си, за да „застанат на висотата на очакванията към един съд“.
Преди това Асен Шопов беше избран за председател на военния съд в Пловдив за втори мандат.
Той беше единствен кандидат за поста. В отговор на въпрос по време на изслушването му от кадровиците Шопов заяви, че военните съдии никога не са били доволни от слабата си натовареност. Заради това сега надявам да бъдат приети предложените промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които ще се увеличи компетентността на военните магистрати и те ще гледат дела за престъпления, извършвани от хора от цялата система за национална сигурност, каза той. В същото време Асен Шопов заяви, че за да се спази практиката на съда в Страсбург, е много важно да бъде прието и предложението за девоенизиране на съдиите под пагон.
В негова подкрепа се изказаха Цветинка Пашкунова и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков. Те заявиха, че Шопов е имал абсолютно успешен първи мандат, а военният съд в Пловдив е много добре организиран. А от това следва, че нищо не налага промяна там, каза Чолаков. Пашкунова добави, че кандидатът отговаря на всички законови изисквания, за да получи втори мандат. И го получи единодушно.
18
Коментирайте
Браво на Олга Керелска. Не може да подкрепяш даден кандидат само защото съдът трябва да има председател.
Напротив, точно така се получава. Законът трябва да се спазва, независимо дали ни харесва или не. А иначе Керелска никак не е убедителна с констатацията си, че този полковник отговарял на изискването за високи нравствени и професионални качества. Та нима има такива след като има наглостта да претендира в ефир, че им трябва още един съдия, защото като почивали по 40-50 дни нямало кой да стои в съда. Забележете, не каза няма кой да работи, а кой да „стои в съда“. Те военните съдии са първо военни и след това съдии, да стоиш на пост – това е то правораздаването… Покажи целия коментар »
Тези полковници от Българската армия как може да се държат като малките деца?
Не е точно така. От опит зная, че някои хора просто не молгат да работят заедно.
Браво! Поздравления за този качествен човек.
Дано не закрият съдъ само, че и това се мъдри
Желаем му само успех и попътен вятър
надяваме се, че ще се справи с работата и с турболетността на времето, в което живеем
За мен той е човек професионалист и с качества и умения да ръководи. Успех!
Успех Асене. Ти си най-подходящ
Ами щом се ползва с доверието на колегите си, значи е добър избор
Много е важно за един ръководител да умее да работи в екип.
Те не искаха ли да ги закриват тия военни съдилища бре ?
Да, ама нещо се мотаят. А военните съдилища са напълно излишни. И носят само разходи.
Обаче военните съдии никога не са били доволни от слабата си натовареност. Те какво могат да направят в случая?
Мисля, че е качествен човек и кадър на системата и ще се справи добре отново добре по-точно
Успех в работата
Военните магистрати не са виновни,такава им е подсъдността,която трябва да се промени.Успех на Шопов.