АДФИ проверява Бюрото по защита към главния прокурор
Служители на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) са влезли в Бюрото за защита към главния прокурор, съобщи БНТ. Според информация на телевизията, от АДФИ проверяват документи за разходи по дейността на бюрото.
Акцията идва само ден, след като в новия парламент беше внесено предложение за прехвърляне на бюрото към министъра на правосъдието. То беше направено от шестима депутати от „Изправи се.БГ! Ние идваме!“, начело с Николай Хаджигенов (пълния текст на законопроекта виж тук).
Бюрото беше създадено през 2005 г. за защита на застрашени лица и беше към Министерството на правосъдието. През 2014 г. беше обвързано с главния прокурор и функциите му бяха разширени, а през 2018 г. ръководството му беше възложен изцяло на главния прокурор.
Сега депутатите от ИБГНИ предлагат то отново да се върне към министерството, като обясняват, че прехвърлянето на бюрото към главния прокурор е довело до промяна на основната му дейност „до защита на единствено на главния прокурор, изчерпвайки дейността си единствено с неговата охрана“.
Прехвърлянето на бюрото по защита към главния прокурор беше оспорено от президента Румен Радев пред Конституционния съд, но той още не се е произнесъл по искането му.
19
Коментирайте
Най добре ще е да прехвърлят бюрото към министъра на правосъдието.
Всичко в ръцете на Гешев се опорочава.
Министърът на правосъдието не ми е известно да участва активно в съдебни дела и процеси, че да се занимава със защита на свидетели.
Правомощията на главния прокурор трябва да се ограничат.
Той наистина се взе за недосегаем.
Подпукаха го Гешев и това е.
Идва му краят.
На Чашков ли?
Имтересно е какви ще бъдат резултатите от проверката.
Ама нахлули ли са или са били поканени?
От това бюро единственото познато лице е онова с брадата май, дето показваше мускули по време на арести.
А излезли ли са?
Ревизори като влязат няма излизане… Ше ги скъсат. Очаквайте втори епизод – прокуратурата влиза в АДФИ
Така и трябва да е.
ревизията завършва с ревизионен доклад. въз основа на последния се подава сигнал до прокуратурата за данни за извършено престъпление. прокуратурата издава отказ, поради липса на данни за престъпление от общ характер. отказът може да бъде обжалван пред съд. всичко зависи от това дали съдът ще намери данни. дори и да намери, пак трябва да изпрати делото по компетентност в прокуратурата за съставяне на обвинителен акт. прокуратурата ще удължи няколко пъти срока за разследване и накрая ще състави ОА, който защитата ще обяви за непълен и съдът ще върне делото за съставяне на нов ОА. накрая ще изтече давността и делото… Покажи целия коментар »
Я сега да видим колко кинти отиват за брадатите мутри
Ау, как не ги е срам да посягат на личното НСО на Гешев.
Ще му разрият кочинката.
Влезли ли са или са нахлули?