Адвокатурата против идеята за разводи пред нотариус
Висшият адвокатски съвет (ВАдС) остро възрази срещу лансираната наскоро от депутата от БСП Филип Попов идея разводите по взаимно съгласие да се извършват не от съда, а пред нотариус.
Попов все още не е внесъл конкретни предложения за промени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), затова от адвокатурата коментират принципно идеята му. ВАдС я определя като „абсолютно неприемлива и несъвместима с основни принципи на гражданския процес у нас и установените правни традиции“. До момента тя не среща и политическа подкрепа в парламента.
От адвокатурата напомнят, че на нотариусите са възложени публично-правни функции с ограничен характер – да извършват предвидените в закона „нотариални действия“ и те не разполагат с обща компетентност по охранителните производства, подобно на съда.
„Смесването на публично-правната удостоверителна функция (с каквато не разполагат пък съдилищата), с общата правораздавателна компетентност на съдилищата, би довело до твърде много проблеми от изцяло принципен характер – с какъв акт нотариусът ще прекратява брака, при положение, че прекратяването на брака по взаимно съгласие става по решение на съда, което има конститутивен ефект; с какъв акт нотариусът ще се произнася по въпроса за издръжката, при положение, че решението в частта за издръжката трябва да има изпълнителна сила и да подлежи на промяна при промяна на обстоятелствата“, заявяват от съвета.
И посочват, че разводът по взаимно съгласие не е формално-правна процедура, каквото е нотариалното производство. „Разводът, дори когато е по взаимно съгласие, засяга не толкова имуществените отношения, колкото личната и емоционална сфера, при това не само на съпрузите, но и на техните деца. Предоставянето на родителските права, личните отношения между родителите и децата, и преценката дали интересите на децата са защитени по най-добър начин, са въпроси, чиято преценка далеч надхвърля общата удостоверителна компетентност на нотариуса, поради което разрешаването на тези въпроси предполага винаги намесата на съда, който да може да извършва преценка в рамките на общата си правораздавателна компетентност на всички обстоятелства от значение за развода по взаимно съгласие“, пише в становището.
Заради лансираната от Попов идея Висшият адвокатски съвет се е свързал с Нотариалната камара и двете гилдии са се разбрали да се срещнат и да обсъдят въпроса.
11
Коментирайте
Зад предложението на депутатчето стоят нечии интереси или по-скоро се тества как ще се приеме такова предложение.
Ще чакаме новини от срещата.
ама моля ви се кой е Филип Попов – депутатче от опозицията, дори собствената му партия там Корни- морни не го е подкрепила
Това е депутатът, който излобира в полза на нотариусите за отмяната на доброволните продажби при ЧСИ от ГПК съвсем наскоро
Точно така, но там нареждането беше лично от ББ, нотариусите си го излобираха на най-виско ниво
Интересен факт е, че няма позиция на самите нотариуси до момента. Това е показателно, че и те, макар хлябът им много да намаля през последните няколко години, не са склонни да се набъркат в тези … да ги наречем грозни ситуации, които не са изключени и при развод по взаимно съгласие. Къде ще се разправят с деца и тн.
Защо въобще ВАдС се занимава с такива глупости, които никога няма да се случат, вместо да работи за истинските проблеми на гилдията?
Защото така се симулира дейност, по незначително теми се пишат становища и т.н.
Точно така, а като намалиха нормативно признатите разходите спаха!
Това е френски модел, който няма как да проработи у нас. Само си чешат езиците на празен ход
Това е добро предложение, на разводите не трябва цигания. На мен в зала Искра и Васил се развеждат, после шамар, съдебна охрана, така нататък. Нотариусът ще оформи документите – после кой откъде е. Има нужда от разтоварване на съда, на ниво административни функции. Че искат пари, искат. Но ще изпълняват функции, това е ясно. Нотариусите са дисциплинирани, това е факт, за разлика от нашата мила разпасана гилдия.