ЧСИ започват кампания за финансова грамотност сред младежите, длъжниците до 25 години са близо 40 000
Кампания за финансова култура и грамотност на младите хора започва Камарата на частните съдебни изпълнители (ЧСИ).
Инициативата цели да предостави базови полезни знания по управление на личните финанси на младежите между 17 и 19 години и ще започне в столичното 127-мо СУ „Иван Николаевич Денкоглу“.
Проучванията показват, че потребители до 30-годишна възраст вземат кредити, за да отидат в чужбина или за да си купят модерна техника и дрехи. Не са малко и тези от тях, които харчат цялата си заплата в нощни заведения и казина. Затова им се налага да изтеглят заем, за да запълнят дупките в бюджета си до следващата заплата.
„Необмислените покупки и честото вземане на пари назаем са показател за липсата на финансова култура и грамотност при подписване на договори за кредит и неправилно разпределяне на приходите и разходите“, алармират от камарата.
Данните на ЧСИ за длъжниците към ноември 2024 г. показват тревожни тенденции. Броят на тези от тях до 20-годишна възраст е 4000. На възраст до 25 години са 36 000 длъжници, а в групата между 25 и 30 години са 80 000 души.
„Забелязва се устойчива тенденция да се увеличава делът на тези, които прибягват до заеми, бързи и потребителски кредити. Това са хора, които са в началото на своята трудова кариера, част от тях студенти. Изпитват затруднения при месечното изплащане на вноските, защото самите те работят сезонно или ако са на постоянна работа, основно в сферата на услугите, те са ниско платени“, сочат от Камарата на ЧСИ.
И допълват, че влизането в дългова спирала на младежите може да съсипе не само обещаващата им кариера, но и цели животи.
„Затова, водена от ангажимента с към обществото, Камарата на ЧСИ адресира проблема чрез национална кампания „Управление на лични финанси и кредити – основни правила и информирани решения“ през учебната 2024/2025 г. В класните стаи ще влязат съдебни изпълнители, които ще изнасят лекции, съдържащи насоки за: грижа за личните финанси, управление на приходите и разходите, планиране на кредити и базови знания за тях“, обясняват инициативата си съдебните изпълнители.
При срещите си с учениците от 11-ти и 12-ти клас те ще дадат примери от практиката, онагледяващи резултата от необмислени действия, които могат да поставят младежите в трудна финансова ситуация.
„Учениците в 11-ти и 12-ти клас предстои да влязат в стопанско-икономическия живот на страната. Именно те следва да бъдат подготвени за новите отговорности и предизвикателства, пред които ще се изправят“, посочва от камарата.
16
Коментирайте
Един съвет за всеки длъжник по ИД – плащайте направо на взискателя, така ще избегнете всички такси и разноски пред ЧСИ !
Идиотщината е,защото се мъчат да се правят на нещо, което не са. Не може да си под наем и да имаш Андроид 15 и нагоре,без значение от марката телефон. С единия крак навън, обаче с маркови дрехи да те пуснат в Маринела. Обаче не живея с мама и тати, щото така е в Европа. Аз съм голям и мога да се грижа за себе си. Харесал съм си Беба (или нейно производно чучело) и съм Ок. Дори и след като се върнах от мисиите си в чужбина, използвах средствата за да стегна жилището на родителите си и се върнах там,не… Покажи целия коментар »
Да проведат и на топлофикация специално софийските чси, защото топлофикация си позволява да завежда изпълнителни дела срещу малолетни, в частност имам един случай, подзащитната ми е на 8 годишна възраст с дълг 6637лв към днешна дата. 0 ЩЕ ИМ ПЛАТИ!
Една хубава и полезна инициатива, чак да му е трудно да повярва на човек, че КЧСИ може да проявят толкова висок морал и загриженост към младежта на фона на перманентното излизане на (не)официални данни за мащабни злоупотреби с монополно положение на родните ни „бирници“ и пословичната им ненаситна алчност за пари.
П.С. Наистина крайно време подобряването на финансовата култура на подрастващите трябва да бъде превърната в приоритет от държавата чрез въвеждането на отделен предмет, базова дисциплина
с икономическа или счетоводна насоченост, в учебната програма за 11 и 12 клас.
А от своя страна ЧСИ-тата следва да минат курс по етична и морална грамотност.Например – как да връчват съобщения и покани,така,че те все пак да достигнат до адресата се, а не да се лепят съобщения на несъществуващи адреси, да се връчва на трети случайни лица и прочее способи с които се цели да се симулира връчване,наместо истинско такова,та клетия длъжник да задлъжнее още повече с натрупаните такси та и лихви. Всъщност много често именно заради ЧСИ хората стават длъжници. Хиляди примери – излязла сметка от Топлоф.,веднага на ЧСИ, той връчва на случайни хора около блока,срока за доброволно изпълнение изтича, ЧСИ… Покажи целия коментар »
Това в училище трябва да де учи. По 1 до 3 часа на сседмица. Ако ще ЧСИ да им водят заниманията
Да де. Задлъжняват още в 12 клас. После се ядосват, че „демокрацията“ е лошо нещо, докато ползват нейните привилегии, като интернет и социални мрежи, където се оплакват. След това гласуват за копейката и подобни дебили
Те в 11 и 12 клас не смятат, че имат отговорности. Проблем на родителите и образователната система
Еми дано ги научат, защото статистиките за какво теглят кредити е безумна. За техника, дрехи за фитнеса и игри.
Факт. Мен не са ме учили, но сега имам безупречна финансова грамотност. До степен, че наследих кредити, а и аз самият имах такива. Първата ми работа от заделени пари през месеца беше да се отърва от кредитите си. Вече не искам дори на заем да вземам пари. Гледам да имам спестени ако го закъсам. Но младитр искат всичко и сега.
Увредено ни е схващането. Родителите не учат децата си на финансова грамотност. Нито в града, нито в провинцията.
Абе виждам 10-11 клас деца да обядват в Хепи. Чакайте бе, Хепи в 11 клас обядваш дюнер или баничка. Те ми се излеврили в Хепи на Св. Неделя. Колко пари е това „удоволствие“ на ден? После стават пълнолетни, на родителя му писва да го доят и ги праща да работят. На тях обаче парите не им стигат за Хепи и теглят кредити. Нвма как да не ядат в Хепи, ще им се подиграват. Но пък за телефон и дрехи от мола се тегли кредит
То ще е хубаво да се опитат и да ги превазпитат. Защото сасвикнали от малки, пе получават всичко. Парите са даденост.
А това не трябва ли да се учи и в училище?
Младите нямат никаква финансова култура
Присъединете се към дискусията…КОЛКО ТРОГАТЕЛНО! ВЪЛКЪТ ОБУЧАВА АГНЕТО ДА СЕ ОТБРАНЯВА, ЧЕ ДА МУ Е НЕПРИЯТНО НА ВЪЛКА? ГОСПОД ТВОРИ ЧУДЕСА И СКОРО ОЧАКВАМ НЯКОЕ ПОКАЯЛО СЕ ЧСИ ДА БЪДЕ КАНОНИЗИРАНО ОТ БПЦ! АКО НЕ ЗНАЕХ ИСТИНСКАТА ИМ ПРИРОДА, РАЗБИРА СЕ…..