След решението на КС: Прокуратурата разследва длъжностни престъпления на членове на СИК и РИК

Софийската градска прокуратура (СГП) разследва длъжностни престъпления на членове на секционни избирателни комисии (СИК) и районни избирателни комисии (РИК), съобщиха от държавното обвинение.
Досъдебното производство е образувано на 30 април и идва след решението на Конституционния съд, с което изборът на 16 депутати на последните парламентари избори на 27 октомври м.г. беше обявен за незаконен като така партия „Величие“ прескочи 4-процентната бариера и влезе в Народното събрание (виж още тук).
От СГП днес уточниха, че разследването е за това, че в периода 2024-2025 г. длъжностни лица от СИК и РИК в Стара Загора, Кърджали, Благоевград и София са нарушили и не са изпълнили служебните си задължения с цел да набавят за другиго облага и да причинят другиму вреда и от това са могли да настъпят немаловажни вредни последици (чл. 282, ал. 1 НК). Разследването е възложено на следовател поради фактическата и правна сложност на делото.
Досъдебното производство е образувано след предварителна проверка по сигнали от „Информационно обслужване“ и от председателя на Конституционния съд Павлина Панова.
В хода на предварителната проверка от СГП спешно поискаха данни от Конституционния съд, които касаеха пряко неговата дейност по висящото дело за законността на изборите – за допускането му, за назначаването на експерти по него, за това кой е определил и т.н. По този повод председателят на КС Павлина Панова заяви, че конституционните съдии са обезпокоени и озадачени като посочи, че така се създава усещането, че проверката е насочена към дейността на Конституционния съд (виж още тук).
По повод появилите се днес информации, че прокуратурата е образувала дело срещу конституционните съдии, от СГП уточниха, че „никога обект на проверка, още по-малко на разследване, са били и са съдии от Конституционния съд, каквито неверни внушения се правят в някои средства за осведомяване“.